Populismus, sepsula opozice Haškův záměr nasypat miliony do MotoGP

  19:40aktualizováno  19:40
Jihomoravský hejtman Michal Hašek ve středu slíbil, že se kraj příští rok zaručí za konání MotoGP v Brně. Do té chvíle nebylo zřejmé, zda letošní mistrovství nebude v Česku poslední. Opozice však výdej desítek milionů z veřejného rozpočtu na soukromou akci kritizuje.

Ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na středeční tiskové konferenci k MotoGP. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Středeční tisková konference k brněnské Grand Prix by klidně mohla vypadat jako komiks. V hlavní roli jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Záporák: předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věc, kterou je potřeba zachránit: konání Velké ceny v Brně v roce 2015.

Kdyby to komiks byl, čtenáře už by nepřekvapilo ani finále: Hašek rozhalí košili a odkrývá „S“ na supermanovském trikotu. Ve skutečnosti se sice jihomoravský hejtman omezil jen na rázné prohlášení, že další ročník Velké ceny v Brně zachrání, efekt to ale mělo podobný.

Podle opozice však Haškovo gesto vyjde příliš draho. Krajský rozpočet jeho prohlášení může stát až 70 milionů korun.

„Několik týdnů jsme neúspěšně čekali na reakci vlády. Když se o tak důležité akci nebyli schopní dohodnout politici v Praze, tak jsme to udělali v Brně. Pokud by se cena jela v Praze, jsem přesvědčen, že je věc dávno vyřízená. Rada kraje schválila garanci zajištění financování MotoGP 2015. Podle odhadů renomované agentury KPMG tu díky tomu desítky tisíc návštěvníků utratí mezi 750 miliony a jednou miliardou korun za ubytování, pohonné hmoty či služby. Jde i o reklamu, Brno v televizi sledují stovky milionů lidí,“ oznámil Hašek.

Hejtman tak utnul dohady, zda se jubilejní 50. ročník MotoGP příští rok pojede. Pořadatel, soukromá firma Automotodrom Brno, dal už v květnu ultimátum: jestliže nedostane od vlády peníze na takzvaný zalistovací poplatek, prodělečnou akci zruší. Od té doby se vládní jednání táhla.

A využil toho právě Hašek. V plánu teď má založit spolek, ve kterém by krom kraje, kterému šéfuje, mělo figurovat i město Brno, vláda a také regionální podnikatelé sdružení v hospodářské komoře.

V krajním případě by ale jeho závazek znamenal, že kraj bude celých 70 milionů platit ze svého. Podle Haška kraj v rozpočtu peníze má. „Za loňský rok kraj skončil rozpočet přebytkem 200 milionů korun. Letos jen k 30. červnu mám avizován přebytek přes 150 milionů,“ uvedl.

Přebytek je, ale taky dvě miliardy korun dluhu

Krajská opozice to ale vidí jinak. „Oznámení považuji za úplně mimoběžné. Neslučuje se se stavem rozpočtu,“ řekl šéf opoziční TOP 09 Jan Vitula. A poukázal na více než 2 miliardy korun, které si jižní Morava napůjčovala u Evropské investiční banky.

„Přebytek rozpočtu není argument. Jižní Morava čerpá úvěry. Ty se účetně dají započítat do příjmů. Rozpočet skončí v plusu, což neznamená, že dluh nemusíme splatit,“ konstatoval Vitula.

Hašek navíc peníze slíbil dřív, než mu je schválilo zastupitelstvo. „Nechápu, kde bere jistotu, že mu populistický krok odsouhlasí. Neřekl, na úkor čeho by to bylo. Zda by pokrátil pomoc hasičům, tělesně postiženým nebo sportu,“ dodal předseda opozičního zastupitelského klubu ODS Jiří Crha.

Média přitom například nedávno upozornila, že krajské nemocnice nemají peníze na výměnu zastaralých lůžek. Ta hodonínská si na ně dokonce vydělává sbírkou.

Šéfka automotodromu je za slíbený příspěvek ráda. „Potěší nejen české fanoušky, ale i ty německé či maďarské. Přivítáme tady mistry světa, současné i z minulosti,“ hájí závod Ivana Ulmanová.

Sobotka, který do teď odkláněl jednání na ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), po Haškově výroku rozhodl, že vláda je připravena také přispět. „Letos rozhodla o podpoře rekordních 30 milionů korun. V obdobném rozsahu je vláda připravena podpořit i příští ročníky,“ řekl MF DNES Sobotka.

Zda státní peníze na okruh opravdu doputují, ale není jasné ani v případě letošního závodu. Příspěvek musí být podle premiéra v souladu s pravidly Evropské unie. Ta za určitých okolností zakazuje takzvanou nedovolenou veřejnou podporu soukromým akcím. Jestli je to i tento případ, úředníci právě zkoumají.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz