Guláš vaří U Lojzičky po svém a placky jsou tuhé. I tak však uchvátí

  11:15aktualizováno  11:15
Na nabídku pivních speciálů, sladký cimes nebo šoulet láká nevšední Osvěžovna U Lojzičky. Oblíbená je u cyklistů nebo bruslařů, kterým stačí ujet z Brna jen pár kilometrů směrem do Lomnice u Tišnova. Hostinští myslí i na děti a pejskaře.

Občerstvovna U Lojzičky se nachází v penzionu Zámecký mlýn v Lomnici u Tišnova. | foto: Julie Kalodová, MF DNES

V téhle hospodě budete muset zapomenout na všechna gastronomická pravidla. Zřejmě vás neobslouží zprava, na objednávku budete čekat a špinavé nádobí se vám bude kupit na stole. Ale nadstandardní zájem o hosty vás mile překvapí a budete mít pocit, že všechny vaše nápady zde promění ve skutek. A to se všude nestává.

Osvěžovna U Lojzičky

Rodinný penzion Zámecký mlýn, Nový svět 158, Lomnice

www.novy-svet.cz

Restaurace uvnitř je nekuřácká a pro děti je tu spousta zábavy.

Až odsud budete odjíždět, budete si říkat, že sem musíte vzít své známé. Vyřiďte jim, že budou blízko lesa, dají si dobré pivo a obsluha je fakt vtipná.

Vybíráme z jídelního lístku

Brambory s kozím sýrem 86 Kč

Šoulet 82 Kč

Restaurace: 75 %

V Občerstvovně nabízí hned pět druhů pivních speciálů.

V nabídce piv jich mají hned pět, z jídelního lístku si můžete vybrat třeba speciality z kozího sýra. Dostanete tu i lampion štěstí a prezervativ. Prostě pro všechny případy a radosti života, které v sympatickém prostředí člověka postihnou.

Na své si tu přijdou děti, cyklisté i třeba psi. V horním patře opraveného mlýna se dá ubytovat, dole zase najíst, venku skákat na trampolíně nebo frčet na kole či bruslích po stezce, která vede lesem okolo.

Po dobrém jídle klidně rovnou na stezku Járy Cimrmana

Když chcete, vrchní, kterého hosté oslovují: "Františku" si s vámi bude povídat a zatopí pro vás v kamnech. Jestli naopak chcete klid, sedněte si ven a pití si můžete sami vylovit z chladicího pultu ve venkovním baru.

Trochu tápu, jak se restaurace, ve které jsem byla, vlastně jmenuje. Penzion nese název Zámecký mlýn, restaurace zřejmě Osvěžovna U Lojzičky, webové stránky jsou na adrese Nový svět. Ale hostům je to asi jedno a jezdí jich sem dost, pracně lákat je zřejmě nemusí.

Štamgasti v cyklistických dresech spokojeně posedávají na zápraží a jezdí sem pravidelně na pivní speciály, kterých točí pět. Já jsem ochutnala skvěle ošetřeného telčského Zachariáše a na pivní návštěvu bych přijela znovu.

Původně jsem jsem do restaurace v penzionu Zámecký mlýn v Lomnici u Tišnova zabloudila náhodou. Přijela jsem si prohlédnout židovskou čtvrť a projít stezku Járy Cimrmana. Potom jsem sestoupila do údolí potoka Besének a hledala podnik, kde vaří židovské speciality, jak mi prozradil turista na náměstí.

Chuť guláše nepotěšila, grilované lilky a papriky chutnaly lépe

Nevšední jídla, tak nepodobná české knedlíko-omáčkové kuchyni, jsem naposledy ochutnala v mikulovském hotelu Tanzberg. Líbí se mi, když majitel restaurace ctí původní prostředí, ve kterém svůj podnik provozuje. V jídelním lístku lomnické restaurace sladký cimes a šoulet vypadá líp než unifikované italské gnocchi nebo pizza. Jenže cimes zrovna neměli a místo šouletu mi slečna doporučila guláš s chlebem.

Guláš svojí chutí zklamal. Místo papriky v něm byla spousta zeleného koření.

Guláš svojí chutí zklamal. Místo papriky v něm byla spousta zeleného koření.

Grilované lilky a papriky chutnaly s kuskusem skvěle.

Grilované lilky a papriky chutnaly s kuskusem skvěle.

Za čerstvé pečivo patří kuchaři či kuchařce dík, guláš byl ale na talíři "nakydlý" a ani jeho chuť nepotěšila. Kdo očekává paprikovou klasiku, bude asi zklamán. Receptura pikantního guláše byla zcela originální, omáčka plná sušeného zeleného koření je ale u typického guláše nevítaná.

Grilované papriky a lilky s kuskusem nám ale opravdu chutnaly. Neutrální kuskus krásně doplnil lahodnou chuť paprik i lilků, uvolněnou teplem. Ingredience byly vkusně naaranžované na talíři a jídlo bylo lehké a přesto zasytilo. Akorát na to, aby člověk nejel s přecpaným žaludkem na kole zpátky domů.

I k dalším jídlům mám drobné výhrady: ke smaženému sýru by místo majonézy lépe seděla ochucená tatarka a palačinka (byť s opravdovou šlehačkou) nemusela být tuhá.

Ale přesto všechno: lidé, kteří vymysleli a vedou restauraci v penzionu Zámecký mlýn jako by znali tajemné zaklínadlo, které umí hosty okouzlit. Možná stačí jen ten úsměv za barem, pastelky, které nabízejí dětem, nebo mošt, který si můžete vlastnoručně načepovat. To vědí jen oni sami.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Aktivisté končí se soudy kolem obchvatu Břeclavi, raději chtějí jednat

Kolem Němčic je obchvat za 46 milionů

Vleklý soudní spor týkající se břeclavského obchvatu, který vedly ekologické spolky Děti Země a Voda z Tetčic, je u...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz