Na prostoru 38 x 22 metrů najdou vyznavači golfu čtyřiadvacet tréninkových odpališť na dlouhé rány i speciální koberec s jamkami, sloužící pro nácvik patování. Povrch koberce věrně napodobuje charakter travnatého greenu, na němž se hraje venku.
„Nedokážeme sice koberec vytvarovat tak, aby se choval jako venkovní hřiště se všemi vlnkami a zatáčením míčku. Natažen je na rovné podložce. Z hlediska rychlosti míče a takzvaného rolování, kdy neskáče, ale kutálí se, však podmínky hraní venku simuluje velmi věrně,“ podotkl ve čtvrtek při slavnostním otevření haly ředitel kuřimského hřiště Radek Běláč.
Celkem nová „nafukovačka“ nabízí tři různé druhy tréninkových ploch – vedle rohoží pro dlouhé odpaly a pruhu pro patování (náklady na jeho pořízení se vyšplhaly na 300 tisíc korun) také dva povrchy pro tzv. čipování, tedy krátkou hru. V jeden čas zde může trénovat až třicet hráčů a hráček.
Jediné, co v hale oproti venkovnímu hřišti chybí, jsou tak pískové překážky, tzv. bunkery. „Napadlo mě až dnes, když jsem sem jel, že kromě hry z písku zde můžeme trénovat všechno. Bunker se nám sem ale jednak nevejde a jednak by byl moc náročný na úklid,“ pousmál se Běláč.
Od války máme desetinový obrat, říká byznysmen, jehož odbyt stál na Rusku |
Dosud Golf Club Brno, který na Kaskádě působí, pro trénink v zimních měsících využíval pavilony na brněnském výstavišti. Od postavení nafukovací haly si slibuje jak zlepšení podmínek pro přípravu, tak další ze způsobů, jak udržet u golfu mládež.
„Znám to z tenisu, který jsem hrával. V zimě nebylo kam chodit a po zimě byl úbytek dětí vždy značný. Ne všechny se zase vrátily na kurty. Pokud bude kontinuita celoroční, děti odcházet nemusí,“ věří ředitel.
Práce s mládeží je přitom pro klub stěžejní, na Kaskádě provozuje jednu z předních českých akademií. Kromě toho v Kuřimi působí i vítězná družstva mužské i ženské extraligy dospělých.
Hala si vysloužila chválu jedničky
Pravidelně Kaskáda hostí prestiží turnaje jednotlivců i týmů, příští rok se stane hostitelem mistrovství Evropy družstev chlapců do 18 let a tradičně se zde hraje turnaj druhé evropské ligy Kaskáda Challenge Tour. Hřiště na sever od Brna patří k nejlepším v republice.
Nyní má i halu, která je v Česku unikátem, je vůbec první specializovanou jenom na golf.
„Myslím si, že je (hala) na velmi dobré až výborné úrovni. Vidím zde spoustu targetů, na které se dá mířit, prostory jsou velmi dobře odděleny sítěmi, takže není třeba bát se o bezpečnost při hraní. Lze zde pracovat na tvorbě ran, vejde se sem dost lidí. Taková hala je super,“ vysekla stavitelům poklonu nejlepší česká hráčka a olympionička Sára Kousková, která se slavnostního otevření zúčastnila. „Prostory, jako je tento, jsou pro golf velmi užitečné. Přece jen je rozdíl, zda v září zahodíte hole do komory, nebo můžete trénovat přes celou zimu,“ ocenila.
Sítě uvnitř haly slouží nejen k rozdělení prostoru a k ochraně před trefení míčkem, ale také k zabránění poškození pláště haly. „Míč letí rychlostí 140 kilometrů v hodině, je tvrdý, a při nárazech by plášť vydržel možná tak hodinu tréninku. Museli jsme vymyslet rozmístění sítí tak, aby halu ochránily. Protože jsme v republice první, tak nám ani výrobce neporadil. I v tom je naše hala ojedinělá,“ sdělil Běláč.