Terminátora ani Matrixu se bát nemusíme, prohlásil Kasparov v Brně

  18:16aktualizováno  18:16
Ruský šachový mág Garry Kasparov, který byl mistrem světa nepřetržitě v řadě šestnáct let, dorazil ve čtvrtek po třech letech do Česka a ještě po delší době do Brna. Šachy si zahrál, ale jen pro zábavu, profesionální kariéru uzavřel v roce 2005.

Ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa Garry Kasparov přijel do Brna, aby oficiálně otevřel moderní kanceláře české antivirové společnosti Avast. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Poté, co jsem s ní skončil, zaměřil jsem se na podporu demokracie a zajímá mě také, jak budou vypadat vztahy mezi člověkem a počítačem,“ vysvětlil Garry Kasparov. Právě on se totiž stal prvním šachistou, jehož v roce 1997 v turnaji porazil počítač Deep Blue od společnosti IBM.

Poslední tři roky je však Kasparov ambasadorem české antivirové společnosti Avast, což byl i důvod jeho cesty do Brna. Když se totiž v lednu 2016 bavil v Praze s představiteli firmy, uvědomil si, že bezpečnost je v dnešním světě průsečíkem všeho, co se dostalo do jeho nového zájmu.

„Ukázalo se, že styčné plochy mezi námi jsou širší, že nejde jen o základní souboj člověka s počítačem, ale že on sám se angažuje v ochraně soukromí nebo online svobodě,“ přiblížil technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. „Sám Garry dnes často říká, že technologie se velmi posunuly dopředu, a to tak, že průměrná aplikace na mobilním telefonu je úplně jinde než počítač, se kterým hrál on sám,“ doplnil Vlček.

Ani ten nejlepší šachista zkrátka na program nemůže stačit. „Lidé se však nemusí obávat umělé inteligence, jak ji znají třeba z filmů Terminátor nebo Matrix. Vždy je to pouze na lidské odpovědnosti, jak a k čemu technologii s umělou inteligencí využijeme,“ řekl Kasparov.

Fotogalerie

Do Brna přijel, aby i s dalšími představiteli Avastu oficiálně otevřel ve čtyřech patrech nové moderní kanceláře. Ty si společnost pronajala v jedné z prvních budov, které vyrostly v prostoru někdejší Vlněny poblíž centra města.

Dosud firma sídlila v administrativním komplexu Spielberk Office Centre v Holandské ulici. Vedení ale chtělo prostory ve standardu, který nabízí i světová technologická špička v americkém Silicon Valley.

„Budova je ve velmi moderním stylu a přináší řadu benefitů pro zaměstnance, které byly na Holandské nemyslitelné. Tím největším je jídelna, v níž je od rána do večera neomezená a bezplatná konzumace jídla a pití,“ představil Vlček. Z dalších benefitů jsou to relaxační místnosti jako posilovna, herna s kulečníkem či dětský koutek.

V novém komplexu dnes pracuje téměř 400 lidí, z nichž většina se věnuje vývoji nových produktů. V globálním měřítku je to zhruba polovina všech vývojářů firmy, kteří jsou soustředěni právě v Brně. „Chceme ale dále růst. Máme kapacitu pro další odborníky, chceme se dostat zhruba na 500 zaměstnanců,“ prozradil ředitel.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Najdete na iDNES.cz