Terminátora ani Matrixu se bát nemusíme, prohlásil Kasparov v Brně

  18:16aktualizováno  18:16
Ruský šachový mág Garry Kasparov, který byl mistrem světa nepřetržitě v řadě šestnáct let, dorazil ve čtvrtek po třech letech do Česka a ještě po delší době do Brna. Šachy si zahrál, ale jen pro zábavu, profesionální kariéru uzavřel v roce 2005.

Ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa Garry Kasparov přijel do Brna, aby oficiálně otevřel moderní kanceláře české antivirové společnosti Avast. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Poté, co jsem s ní skončil, zaměřil jsem se na podporu demokracie a zajímá mě také, jak budou vypadat vztahy mezi člověkem a počítačem,“ vysvětlil Garry Kasparov. Právě on se totiž stal prvním šachistou, jehož v roce 1997 v turnaji porazil počítač Deep Blue od společnosti IBM.

Poslední tři roky je však Kasparov ambasadorem české antivirové společnosti Avast, což byl i důvod jeho cesty do Brna. Když se totiž v lednu 2016 bavil v Praze s představiteli firmy, uvědomil si, že bezpečnost je v dnešním světě průsečíkem všeho, co se dostalo do jeho nového zájmu.

„Ukázalo se, že styčné plochy mezi námi jsou širší, že nejde jen o základní souboj člověka s počítačem, ale že on sám se angažuje v ochraně soukromí nebo online svobodě,“ přiblížil technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. „Sám Garry dnes často říká, že technologie se velmi posunuly dopředu, a to tak, že průměrná aplikace na mobilním telefonu je úplně jinde než počítač, se kterým hrál on sám,“ doplnil Vlček.

Ani ten nejlepší šachista zkrátka na program nemůže stačit. „Lidé se však nemusí obávat umělé inteligence, jak ji znají třeba z filmů Terminátor nebo Matrix. Vždy je to pouze na lidské odpovědnosti, jak a k čemu technologii s umělou inteligencí využijeme,“ řekl Kasparov.

Fotogalerie

Do Brna přijel, aby i s dalšími představiteli Avastu oficiálně otevřel ve čtyřech patrech nové moderní kanceláře. Ty si společnost pronajala v jedné z prvních budov, které vyrostly v prostoru někdejší Vlněny poblíž centra města.

Dosud firma sídlila v administrativním komplexu Spielberk Office Centre v Holandské ulici. Vedení ale chtělo prostory ve standardu, který nabízí i světová technologická špička v americkém Silicon Valley.

„Budova je ve velmi moderním stylu a přináší řadu benefitů pro zaměstnance, které byly na Holandské nemyslitelné. Tím největším je jídelna, v níž je od rána do večera neomezená a bezplatná konzumace jídla a pití,“ představil Vlček. Z dalších benefitů jsou to relaxační místnosti jako posilovna, herna s kulečníkem či dětský koutek.

V novém komplexu dnes pracuje téměř 400 lidí, z nichž většina se věnuje vývoji nových produktů. V globálním měřítku je to zhruba polovina všech vývojářů firmy, kteří jsou soustředěni právě v Brně. „Chceme ale dále růst. Máme kapacitu pro další odborníky, chceme se dostat zhruba na 500 zaměstnanců,“ prozradil ředitel.

Autor:

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Žena se zřítila v lomu Hády, vynést ji musel vrtulník

Zraněnou ženu musel z brněnského lomu Hády transportovat vrtulník (23. 6. 2019).

Ke zraněné ženě vyjížděli v neděli dopoledne hasiči a záchranáři do brněnského lomu Hády. Vzhledem k tomu, že se...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz