Soused není doma, můžu nechat vzkaz? Gang obral důvěřivce o 1,5 milionu

  17:52aktualizováno  17:52
Několik měsíců brázdil Moravu a Slezsko gang, který obral desítky důvěřivých důchodců dohromady o 1,5 milionu korun. Nejčastější fintou podvodnic z Ostravy, se kterou se vtíraly seniorům do domů, bylo, že chtějí napsat vzkaz nepřítomným sousedům. Celou šestici ale dopadli jihomoravští policisté.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Šlo o vysoce profesionální gang. Ženy pracovaly v rukavicích, ničeho se na místě činu nedotýkaly, což ztížilo pátrání po nich, měnily telefonní čísla svých mobilů, ale také svůj vzhled, tedy oblečení a účesy,“ uvedl kriminalista Radim Čuřík.

Na stopu pětici žen a jednoho kumpána kriminalisty přivedl případ z letošního února z centra Brna.

„Všímavý občan nás přivolal k prověření dvou žen, které doprovázely do domu seniorku a opodál je ve vozidle čekal muž. Přivolaní policisté na místě ztotožnili řidiče, který uvedl, že je v Brně náhodou,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jeho kolegové našli i jednu z podezřelých žen, která tvrdila, že prodává parfémy. „Na doplňující otázky policistů si vymýšlela další lži a skončila stejně jako řidič na obvodním oddělení,“ uvedl Šváb. Protože policisté nezjistili protiprávní jednání, podezřelé propustili.

„Až po několika dnech se dostavila poškozená s tím, že jí bylo odcizeno více než půl milionu korun,“ řekl Šváb. Celý gang tak dopadli policisté v Brně o měsíc později v březnu. Po zadržení začali kriminalisté odhalovat celý propletenec, který rozkryli. Gang je nyní ve vazební věznici.

Vybírali si stařenky a starce. Skupině hrozí až desetileté vězení

Organizovanou partu tvořilo pět žen a jeden muž, kteří připravili celkem 29 seniorů o jeden a půl milionu korun. Celou skupinu z Ostravy spojovaly rodinné svazky a jejich finta byla většinou stejná.

„Za oběti si ženy vybíraly seniory ve věku 80 let a výše. Jedna z nich obvykle oslovila důchodce před domem s tím, že nese zboží sousedovi seniora, který ale není doma,“ uvedl Čuřík.

Následně příchozí požádala seniora, zda u něj v bytě může pro souseda napsat vzkaz. Když byla s obětí v kuchyni, další ženy prohledaly byt a odnesly si penzistovy úspory.

„U obezřetnějších seniorů musela jedna z pachatelek výhled na dveře i krýt, například roztahovala ubrus či deku, kterou případně nabízela seniorům k prodeji,“ doplnil brněnský policejní mluvčí Šváb.

Právě odtud pocházela většina napálených seniorů pocházela, nejstarší okradené stařence bylo 94 let. Gang však řádil na celé Moravě a ve Slezsku.

Ten nakonec usvědčila policie i s pomocí testů DNA. Některé ženy totiž neměly doklady, jedna z nich vystupovala na švédský pas, další zadržené scházela jakákoli úřední identita - vůbec nebyla registrována v evidenci obyvatel ČR.

Pachatelé jsou většinou invalidní důchodci žijící ze sociálních dávek, někteří dokonce 30 let. Je jim od 38 do 61 let. Ke krádežím vyjížděli ve voze z autopůjčovny, s nimiž za tři čtvrtě roku najezdili po Moravě asi 42 tisíc kilometrů.

Za krádeže, porušování domovní svobody, vydírání a loupež nyní už celá skupina sedí ve vazbě a jejím členům hrozí až desetileté vězení.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz