Gang se auty probourával do obchodů, pak odvážel celé bankomaty

  13:20aktualizováno  13:20
Až desetiletý pobyt ve vězení hrozí devětatřicetiletému Pavlu Novákovi za sérii krádeží, do kterých se podle státního zástupce spolu s kumpány zapojil v létě roku 2007 v Brně ale i jiných částech Moravy. Z bankomatů získali přes 6,5 milionu korun.

Pavel Novák před soudem | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Bankomat odvážela dobře organizovaná skupina čtyř až pěti maskovaných mužů. Před Krajským soudem v Brně, který ve středu ráno začal případ projednávat, ale stanul jediný, devětkrát trestaný Pavel Novák.

U ostatních podezřelých se policistům nepodařilo nashromáždit dostatek stop, aby je mohli začít stíhat.

"Scénář byl vždy totožný, pomocí ukradených vozidel obžalovaný spolu s dalšími osobami prorazil dvojité dveře hlavního vstupu do obchodního domu, skupina projela dovnitř přímo k bankomatu, ten připojila na tažné zařízení vozidla a vytrhla. Celý bankomat poté naložili do vozidla a odjeli," popsal státní zástupce Ivan Hrazdira.

Pavel Novák před soudem

Lupiči se na místě s vyloupením bankomatu nezdržovali. Bleskovou akci, na kterou vyráželi maskovaní a vybavení novým oblečením, aby zanechali jen minimum stop, zakončili odvozem celého zařízení.

"Až následně pak z bankomatu vyjmuli trezor a do něj se nejčastěji v lese pomocí svářečského vybavení dostali a vybrali hotovost," vysvětlil žalobce.

Novák se podle něj zúčastnil červnového vyloupení Intersparu na Tkalcovské ulici, kam si skupina najela hned dvěma auty, kradeným BMW a Audi a ukradla rovnou dvojici bankomatů s 1,3 miliony a 466 tisíci korun. Na dalších 375 tisíc přišlo napravování škod, které napáchali.

Gang je podezřelý i z loupeží v Čechách

"11. srpna 2008 ukradli další dva bankomaty, první v prodejně Globus na Hradecké ulici v Brně, druhý o dvě hodiny později v Olympii v Olomouci," uvedl Ivan Hrazdira. Z Brna si lupiči odvezli přes 2,1 milionu korun, z olomoucké Olympie pak téměř tři miliony v hotovosti.

Celá skupina toho ale zřejmě má na svědomí víc. Ve stejném období totiž podobným způsobem jen na Moravě zmizela asi desítka bankomatů, další loupeže vyšetřovali kriminalisté v Čechách.

Část z nich už projednává i Městský soud v Praze, u kterého se zpovídají jiní obžalovaní. Nováka ale žalobce viní jen z výše zmíněných čtyř krádeží.

Obžalovaný ale svou vinu popírá. U soudu toho na svou obhajobu přesto příliš neřekl. "Budu odpovídat jen na otázky týkající se mého osobního stavu," vysvětlil Novák a soudu pak popsal, že vystudoval pouze základní školu, pracoval naposledy před třemi nebo čtyřmi lety a od různých soudů s trestem odcházel už devětkrát.

"Naposledy jsem byl propuštěn z výkonu ve Znojmě, to bylo 24. prosince 2009," popisoval.

Obhájce zpochybňuje postup policistů

K loupežím se ale vyjádřit odmítl. To jeho obhájce napadl to, že pachové stopy policisté jeho klientovi odebírali bez přítomnosti advokáta. "Napadám jejich zákonnost," zlobil se obhájce Petr Polách.

O moc víc toho ale soud projednat nestihl. Nikdo z předvolaných svědků se totiž nedostavil. Jeden proto, že se z loupeží zpovídá v Praze, další kvůli dlouhodobému pobytu ve Švédsku.

Hned dvěma svědkům se zase nepodařilo doručit předvolání. Navíc strany netrvaly na čtení listinných důkazů ani pouštění videozáznamů z krádeží.

"Pokračovat proto budeme 16. března," ukončila líčení soudkyně Halina Černá.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz