Stánky musí pryč. Historickou budovu na Mendlově náměstí v Brně opraví

  20:05aktualizováno  20:05
Z Mendlova náměstí v Brně zmizely dřevěné stánky. Firma, která vlastní funkcionalistickou budovu za nimi, chce celý komplex opravit a otevřít zde lékárnu.

Funkcionalistická budova na Mendlově náměstí, které patří k nejfrekventovanějším dopravním uzlům v Brně. | foto: www.artalk.cz

Každý den si tu cestou do školy kupovala snídani. Od pondělí má ale Kateřina Jůzová - a s ní stovky až tisíce podobně navyklých Brňanů - smůlu. Pekařství na Mendlově náměstí u zastávek tramvaje 5 a 6 zmizelo.

Stejně jako sousední trafika a prodejny s oříšky a ovocem. V místě stánků teď u brněnského dopravního uzlu ze země trčí jen dřevěná torza. Brzy ale půjdou k zemi i ona.

Budovu, ke které stánky přiléhaly, totiž čeká rekonstrukce. A ta by nebyla možná bez demolice okolních krámků.

„Dům je v havarijním stavu, proto je třeba jej co nejdříve staticky zajistit. Práce začnou už teď v pátek,“ přiblížil Michal Slávik, výkonný ředitel společnosti Pharmawell, která budovu před rokem a půl za 16,4 milionu korun od města koupila.

Řetězec podnikající ve zdravotnictví má se stavbou ještě další plány. Domluvil se s majiteli ostatních budov, dohromady tvořících dominantu Mendlova náměstí, že v příštím roce opraví také fasádu celého komplexu.

„Magistrát do takových úprav odmítl investovat, jsem ráda, že nový vlastník je jim nakloněn,“ uvedla Eva Krejčí, majitelka sousedního objektu, ve kterém sídlí řada lékařských ordinací.

„Chceme vrátit budově historický ráz“

Opravy fasády by měly začít příští rok na jaře. Jejich cílem je přiblížit se původnímu vzhledu obytného domu, který tu v meziválečném období postavil známý brněnský stavitel a architekt Václav Dvořák.

„Chceme se zasadit o to, aby budova znovu nabyla historický ráz. Proto je třeba například obnovit typické římsy pod střechou a také předsazená okna,“ vysvětlil Slávik. Plánovanou jarní opravu oceňují i odborníci.

„Jednu chvíli to už vypadalo, že se budova bude bourat, což by byla velká škoda. Objekt byl totiž součástí původní bytové zástavby. Byl postaven ve funkcionalistickém stylu, takže spousta krásných detailů není na první pohled patrná,“ popisuje architektka Petra Hlaváčková.

V minulosti tvořil náměstí celý komplex budov. Včetně bývalé radnice. Současný šedý dům je jen torzem.

„Město mělo představu, že když ho srovná se zemí, vznikne tady opravdové náměstí, ale tak to není. Už teď je kvalita zdejšího veřejného prostoru na nule. Nefunguje jako náměstí, ale pouze jako dopravní uzel,“ dodala Hlaváčková. Opravy podle ní snad situaci zlepší.

Po základní rekonstrukci se v domě, který stojí nejblíže zastávkám tramvají 5 a 6, otevře nová lékárna. K tomu, že už bude v okolí Mendlova náměstí „přelékárnováno“, Slávik odvětil, že Pharmawell má jiný koncept, takže si bude s ostatními prodejnami konkurovat jen zčásti.

Pekařství nebude, další obchody se budou tísnit v malém stánku

Dřevěná stavení drobných prodejců musí z tramvajového ostrůvku zmizet také kvůli této lékárně.

„Firma chce mít ve spodním patře velké výlohy, což samozřejmě nejde s prodejnami dohromady,“ popsal spolumajitel bývalých stánků Jiří Fried. Ten navíc nevěří, že stánky je nutné bourat kvůli statice sousedního domu.

„Podle mě je to nesmysl. Záleželo to jen na dobré vůli magistrátu, který pozemek pod stánky vlastní. Navrhoval jsem dokonce rekonstrukci, pokud by městu vadil dosavadní vzhled prodejen. Nic nezabralo,“ povzdechl si Fried.

Město mu však dovolilo zachovat jeden stánek. Krychlový objekt, který stojí poblíž trolejbusových zastávek. Dnes slouží jako přístřešek pro dvě trafiky a vietnamský obchod s textilem. To se však do budoucna změní, protože i tento stánek čeká rekonstrukce.

„Původní nájemci odejdou a místo nich se tu objeví nová trafika, malý bufet, mini prodejny pečiva a suchých plodů. Snad se tam všichni vejdou,“ povzdechl si Fried. Noví nájemníci vystřídají stávající ještě před začátkem školního roku. Malé pekařství by mělo potěšit ty, kteří si tady kupovali snídani.

„Bítešské pečivo otevíralo o půl šesté, což jistě ocenili všichni pracující. Nedaleký Albert má až od sedmi, a to už je pro některé pozdě. Snad bude mít nové pekařství stejnou otevírací dobu jako to původní,“ poznamenala Kateřina Jůzová.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Volné náměstí Blansku dlouho nevydrželo, vyrostou na něm bytové domy

Část parkoviště na náměstí Republiky v Blansku nahradí bytový dům. Další...

Okresní město a ani nemá pořádné centrum, kde by se lidé mohli scházet. Tak se občas lidé posmívají Blansku. Po...

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz