Událostmi nabitý rok 2024 zavedl na mnohá atraktivní místa i fotoreportéry MF DNES a iDNES.cz Radima Strachoně a Filipa Fojtíka. Projděte si společně s námi snímky, jejichž pořízení si oni sami z osobních či pracovních důvodů považují. Navíc vězte, že když chce fotograf pro reportáž ulovit pěkný snímek, musí někdy i překročit vlastní limity – to když potřebuje vystoupat do pětimetrové výšky, ačkoliv se výšek od dětství bojí. Na snímku Jan Pleva, který ve 24 letech utrpěl polytrauma při pádu pod kombajn. Přišel o nohy a velké množství krve. Tu přišel pět let po těžkém úrazu darovat do FN Brno. (srpen 2024)
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Přáním vinařství Dog in Dock z Veselí nad Moravou loni bylo, aby se město, v němž svoji pobočku provozuje, stalo celosvětově vyhledávanou turistickou destinací. V květnu se mu na sebe podařilo upoutat pozornost alespoň v rámci Česka, když nedaleko přístavu Baťova kanálu odhalilo kontroverzní psí sousoší od umělce Davida Černého. „Podle některých kritiků se psi páří. Jiní oponovali, že si hrají,“ vzkázal z místa při pořizování reportáže pro iDNES.cz fotograf Filip Fojtík. Vinařství se záměrem zaujmout ani moc netajilo, sousoší podle něho charakterizuje hravost.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Svoje divadlo, které musel v roce 2023 vyklidit kvůli narušené statice, přesunul herec Bolek Polívka do sálu Břetislava Bakaly, tedy do objektu, jemuž se v Brně říká Bílý dům. Nové prostory si principál přišel prohlédnout. „Rád bych věděl, co si Bolek uvnitř myslí. Přece jen to není staré dobré divadlo, které bylo ve městě,“ uvažoval na místě fotograf Radim Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Pět let po střetu se sekačkou, která mu způsobila těžká zranění zad, hrudníku a pánve, a připravila ho o nohy, se Jan Pleva rozhodl začít v rámci osvěty darovat krev. Ve FN Brno se představil v tak dobré náladě, jakou by mu leckdo zdravý mohl závidět. „Někdy vám to hlava nepobere. Říkáte si, kde asi někteří lidé berou tu sílu, která je žene dál,“ přemítal při práci na reportáži pro MF DNES a iDNES.cz fotograf Radim Strachoň. Obdivoval, že se Pleva rozhodl darovat krev. „V době úrazu jí potřeboval mnoho. Teď ji vrací zpět,“ řekl obdivně.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Jen co v Milonicích na Vyškovsku na přelomu června a července skončily tradiční Petropavelské hody, zaplavila obec po silných bouřkách voda z rozvodněného potoka Hvězdlička s blátem z pole. „Pomoc potřebovali všichni. Zachytil jsem hasiče, když pomáhal s úklidem jedné z místních seniorek,“ přiblížil dění, které zachytil, fotograf Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Na Mezinárodní den Romů, 8. dubna, prošel centrem Brna průvod. Z prostoru naproti Káznici ho cesta zavedla přes Cejl na Malinovského náměstí, dále po Kobližné na náměstí Svobody a po Masarykově až na Zelný trh. „Každý svoji hrdost může projevit jinak. Někdo má v srdci muziku a tanec,“ shledal při sledování průvodu fotoreportér Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Na druhou polovinu května připravil brněnský performer Lubo Kristek další surreální happening, tentokrát s názvem Dívka královnou ptačí říše. Uskutečnil se před jeho domem v Tišnovské ulici v Černých Polích. Návštěvníci spatřili akční tvorbu, snové scenérie, projekci, živou hudbu, mystické chůdaře, trpaslíka, smrtku a další surreální postavy.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Značný ohlas při Kristkově happeningu logicky sklidili orel skalní a zcela nahá dívka, kterou umělec balzamoval barvou. Po balzamování zůstal na plátně otisk, z něhož Kristek už dopředu naplánoval vytvořit novou asambláž k umístění v Podhradí nad Dyjí, kde má také sídlo.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
V říjnu si cestu do Brna na Mezinárodní strojírenský veletrh našel také prezident Petr Pavel. Vyzkoušel si brýle pro virtuální realitu, plochodrážní motocykl a také robotický výčep piva. „Spíš mě zajímá, jestli to pivo pan prezident chtěl,“ zanesl si do poznámek k snímkům fotoreportér Radim Strachoň nevážnou vsuvku.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
O tom, že musí novináři nezřídka překonávat svoje limity, se fotograf Radim Strachoň přesvědčil při instalaci nového zvonu na kostele svatého Bartoloměje v Hruškách na Břeclavsku. Ačkoliv to ze snímku není na první pohled tak patrné, vznikl ve výšce zhruba pěti metrů nad zemí. „Pod vámi je díra a nad ní já, který mám hrůzu z výšek,“ ulevil si autor obrázku.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Malá Šarlotka trpí těžkou poruchou autistického spektra, k tomu má mentální retardaci a vývojovou dysfázii. Holčička je plně odkázaná na pomoc ostatních. Aby ji mohli její rodiče převážet do speciální školky, obrátili se na veřejnost a vyhlásili sbírku na pořízení auta. „Na fotografii je malá slečna Šarlotka, má svůj svět, a maminka, která se o ni stará 24 hodin denně. Tito lidé jsou pro mě nej,“ uvedl autor snímku Radim Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
V prvním čtvrtletí roku 2024 si o pozornost MF DNES a iDNES.cz řekly unikátní vodojemy na brněnském Žlutém kopci. Podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917 se symbolicky otevřely na Světový den vody, tedy 22. března. Kromě dvou cihlových nádrží, příležitostně dostupných už v minulosti, se jako poslední dočkala zpřístupnění ta betonová.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Mysteriózní prostory se těšily nebývalému zájmu veřejnosti, pro fotografy pak byly skutečným rájem. „V Evropě nemají obdoby, jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské „must see“ se nachází pod nenápadnou travnatou plochou revitalizovaného parku na Žlutém kopci a nabízí zážitek jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací,“ přiblížil svoje dojmy Radim Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Někdy se i za zdánlivě obyčejným snímkem může skrývat zásobárna velkých příběhů. Takovými si prochází třeba řidič sanitky Honza Šmarda, jeden z hrdinů loňského úspěšného redakčního seriálu Profíci v uniformách. „Jsou to lidé, kteří nám dnes a denně zachraňují životy. Děkujme jim,“ řekl stručně a výstižně fotograf Radim Strachoň poté, co mu skromný Honza zapózoval.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Po říjnové návštěvě Brna a Valtic na Břeclavsku zavítal prezident Petr Pavel do jihozápadního cípu jihomoravského kraje. Ze Znojma vyrazil na procházku po Národním parku Podyjí, konkrétně se prošel ke zřícenině Nového Hrádku nad meandrem Dyje.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně byl Radim Strachoň svědkem miniinvazivního zákroku zvaného sakrální neuromodulace. Onkologické pacientce Margitě Zavřelové, pomohla od inkontinence, tedy samovolného úniku moči a stolice. Po operaci prý úplně vymizela a kvalita života pacientky se dostala na výrazně vyšší úroveň. „Vidět na vlastní oči operaci a to, co dnešní medicína dokáže, bylo fascinující. Jsem rád, že žijeme ve světě takto moderního lékařství,“ vydechl fotograf obdivně.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
Jsou reportáže, na které se reportéři těší víc než na jiné. Pro motoristického fanouška Radima Strachoně je to každoročně Agrotec Petronas Rally Hustopeče, oblíbená pro svoje trati mezi jihomoravskými vinicemi. Ty skýtají i nespočet fotogenických míst. „Rychlá auta, to je moje! Šotolinové trati jsou velká paráda. Na fotografiích to potom v Hustopečích vypadá jako na Sardinii,“ usmívá se Strachoň.
Autor: Radim Strachoň, MAFRA
To Filip Fojtík, všestranný fotoreportér s působností ve více regionech, byl v minulém roce svědkem motoristického svátku v podobě Brno Grand Prix Revival na Masarykově okruhu. Před jeho očima se proháněly formule, nad jejichž souboji se fanouškům tajil dech v minulosti. Diváci na závodní dráze viděli průřez nejrychlejšími vozy poválečného období. Mezi nejatraktivnější patřila kategorie formulí 1 z let 1949 až 1966.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
V říjnu museli pracovníci Státní veterinární správy ve spolupráci s hasiči zlikvidovat chov hus a kachen soustředěný okolo rybníků nedaleko Hodonína, patřící Rybářství Hodonín. Objevil se v něm totiž virus ptačí chřipky H5N1. Zásah, při němž bylo nutné usmrtit přes sedm tisíc vodních ptáků, trval dva dny.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
„Zlikvidování tisíců hus kvůli výskytu ptačí chřipky mě zasáhlo,“ přiznal fotograf Filip Fojtík, který mu byl za přísných bezpečnostních a hygienických opatření přítomen.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Dramatické okamžiky zažívala v září během ničivých povodní Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, z níž bylo nutné evakuovat při protipovodňových opatřeních pacienty. Hrozilo, že by kvůli velké vodě mohla zkratovat elektřina, což by ohrozilo pacienty na přístrojích.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Evakuace v Nemocnici Milosrdných bratří se dotkla více než 180 pacientů. Akutní případy byly přednostně převezeny do ostatních brněnských nemocnic, o den později převoz mířil do zařízení jinde na jižní Moravě. Evakuaci prováděli převážně záchranáři, vytvořili 13 výjezdových skupin.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Po přívalových deštích v září hrozilo zatopení kostela Nanebevzetí Panny Marie v brněnských Židenicích. Dobrovolníci chrám na velkou vodu připravovali zátarasy, připravenými z pytlů, naplněných pískem.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Na Den otevřených estakád na konci prázdnin si lidé mohli projít dokončené přemostění Tomkova náměstí v Brně. Někteří zvědavci čekali na procházku po gigantické stavbě už hodinu před otevřením, referovala z místa zpravodajka iDNES.cz.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Estakáda na brněnském Tomkově náměstí se provozu otevřela na konci prázdnin oproti plánu v předstihu čtyř měsíců. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) odhadl, že po ní denně projede 40 tisíc aut. Pro mnohé řidiče z Brna i těm, kteří krajským městem jen projíždějí, přinesla tato stavba o délce 1,3 kilometru za více než 2,5 miliardy zásadní zlepšení a zrychlení dopravy.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Na brněnském hradu Špilberk křtil spisovatel František Niedl druhý díl své historické trilogie o baronu Franzi von der Trenckovi, vyhlášeném hrdlořezovi, ale i údajně velmi inteligentním a schopném vojákovi. Při té příležitosti se do Trenckova kostýmu oblékl Radim Dufek, pracovník Muzea města Brna, jenž se křtu také ujal.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Fotografa Filipa Fojtíka představitel barona Trencka provedl Špilberkem, kde skutečný voják 4. října 1749 ve vězení zemřel. „V závěti v podstatě předpověděl datum své smrti. Jak je to možné, se už ale nikdo nedozví,“ řekl během prohlídky spisovatel František Niedl reportérům MF DNES a iDNES.cz.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA
Druhý díl zmíněné trilogie, který František Niedl pokřtil, nese název Panduři. „Přijel jsem do Brna po padesáti letech, v mládí jsem tu randil,“ vyznal se spisovatel. „Místem, které jsem zde navštěvoval, byla i kapucínská hrobka, kde jsem Trencka spatřil poprvé. Tehdy se mi jeho příběh zaryl do hlavy tak moc, že ji neopustil, dokud jsem o něm nakonec tu knihu opravdu nenapsal,“ řekl.
Autor: Filip Fojtík, MAFRA