Firma nabízí zdarma zápis do registru, pak pošle fakturu i s pokutou

  13:55aktualizováno  13:55
Brněnská firma RES online s.r.o. vymyslela rafinovaný způsob, jak vylákat z podnikatelů peníze. Rozesílá jim formuláře, které vypadají jako bezplatný zápis do ekonomického registru. Pak však chce za své služby zaplatit. Mezi postižené patří i divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík.

Divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík dostal fakturu od firmy RES online s.r.o za bezplatný zápis do registru. | foto: Pavel Kopřiva

Dopis vypadá jako formulář, který musí ze zákona každý podnikatel povinně vyplnit. Když to Břetislav Rychlík udělal, brzy zjistil, že jediné, co opravdu musí, je platit.

Začalo to tak, že Rychlíkovi a jeho manželce, kteří jsou oba jednatelé firmy Plum production, přišel domů zkraje roku formulář s hlavičkou označenou RES - Registr ekonomických subjektů. Ten eviduje všechny podnikatele, firmy i občanská sdružení, pokud fungují jako účetní jednotky.

"Formulář vypadal, že je z Českého statistického úřadu, který zveřejňuje povinné údaje na webu. Proto jsme ho vyplnili a odeslali zpět. Adresa byla na poštovní přihrádku. To v nás nevzbudilo žádnou pochybnost, protože úřady používají P.O.Boxy poměrně často," popsal Rychlík.

Po čase však Rychlíkovi dostali upomínku od firmy RES online s.r.o. "Přišla mi faktura na 3 850 korun a k tomu tisícikorunová pokuta. A pokud prý nezaplatím, pošlou na mě exekutora," sdělil Rychlík.

Zjistil, že jde o podvod

Až tehdy si všiml, že v hlavičce je kromě názvu RES ještě uvedeno online.cz, což je název firmy. A objevil i obchodní podmínky, které byly v lejstru původně skryty pod neprůhlednou fólií. V těch se mimo jiné psalo, že cena služby je 38 500 korun za rok, a smlouva se uzavírá na dva roky.

"Počínání firmy beru jako podvod na lidech. Je to v rozporu s dobrými mravy, proto jsem podal trestní oznámení na policii," uvedl Rychlík. Potřebné kontakty si podvodníci našli zřejmě v obchodním rejstříku a dokumentarista zjevně nebude jediným napáleným.

Kolik lidí se kvůli jednání zmíněné firmy obrátilo na policii, se redakce nedozvěděla. "Tento dotaz nedokážu v tuto chvíli zodpovědět," vzkázala policejní mluvčí Andrea Straková.

Firma RES online s.r.o. sídlí v Brně na adrese Cejl 32. Jako její jednatel je uveden Lukáš Jurenka. Po vytočení kontaktního telefonního čísla se ozvalo upozornění, že hovor může být monitorován. Telefon však nikdo nezvedl.

Problémy s registrací

Podle Českého statistického úřadu nejde o první případ, kdy nějaká firma nabízí "registraci" mezi české ekonomické subjekty. "Nové podnikatele už více než rok cíleně mate společnost EO Servis se svou vlastní, slušně zpoplatněnou databází. Oficiální registraci ale provádí ze zákona pouze Český statistický úřad," řekl mluvčí úřadu Bohumila Beranová.

Podle ní se úřad dosud nemohl bránit ani zastat podvedených podnikatelů. "V případě společnosti EO Servis policie dospěla k názoru, že není možné dokázat soukromé firmě podvod s úmyslem uvést klienty v omyl," vysvětlila Beranová.

Policie tak pouze doporučuje poškozeným, aby věc řešili v občanskoprávním řízení. "Pokud si lidé nejsou jisti, zda mají někomu svěřit své údaje, stačí, když se obrátí na pracovníky Českého statistického úřadu," poradila Bohumila Beranová.

Podobné podvody

Podobným případem, jaký nyní řeší Český statistický úřad, se zabývalo ministerstvo financí v roce 2008. Podvodníci chtěli zaplatit poplatky za vstupy do různých registrů, snažili se přitom vzbudit dojem, že se jedná o oficiální informační systém ministerstva ARES.
Firma Office servisní a distribuční rozesílala na podzim reklamní leták, který vypadal jako faktura. Mnohé společnosti tak zaplatily tři tisíce korun za program běžně dostupný zdarma.
Ve stejné době přišly do stovek domácností na brněnských předměstích falešné složenky od magistrátu na zaplacení pokut ve výši několika stovek korun.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

VIDEO: Kapsářka využila tlačenici v obchodě, muži vzala z tašky 80 tisíc

Zlodějka vytáhla muži z tašky 80 tisíc

Nepozornosti muže při nakupování v Hatích na česko-rakouských hranicích využila pohotová kapsářka, která mu z tašky...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Najdete na iDNES.cz