Filmy míří z pásů do krabiček

  10:18aktualizováno  10:18
Distributoři filmů ohlašují, že do dvou let hodlají dodávat do kin filmy jen na digitálních nosičích. Kina čeká digitalizace, filmové kopie skončí. Diváci tak nebudou muset čekat na premiéry týdny. "Trh směřuje k plné digitalizaci všech kin v Česku," uvedl ředitel CineStar Jan Bradáč.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Kina ovšem musí investovat do digitalizace a to stojí i několik milionů. "My předpokládáme investici jeden a půl milionu ze strany města a milion dvě stě padesát tisíc se pokoušíme získat od Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie," vypočítal šéf kina ve Veselí nad Moravou Marek Procházka.

Filmy budou kvalitnější

V každém případě jde o zcela zásadní změnu. Na jednu stranu je to konec drahého kopírování filmů na pásy a jejich nákladného putování od velkých multiplexů až po malá kina. Provozovatelé kin dostanou film ve stoprocentní kvalitě, buď na nosiči, pro laika srovnatelném s velikostí krabičky od zápalek, nebo si ho rovnou stáhnou z internetu.

"Pro diváky to bude znamenat vyšší komfort, ať už jde o obraz, zvuk či případný zážitek ze sledování 3D filmů. Rovněž se zrychlí distribuce premiérových filmů," předpokládá provozovatel kina v Břeclavi Luděk Kabelka. - více čtěte Digitalizace je na pořadu dne, hlásí šéf kina v Břeclavi

Ilustrační foto.

Menší kina nečeká záhuba

V Brně je zatím digitalizována jen menší část sálů. Vedoucí brněnských městských kin Daniel Zásměta míní, že se postupná digitalizace dalších uskuteční v horizontu delším než dva roky. A ty, které na digitalizaci z finančních důvodů nepřejdou, nebudou nutně spět k zániku.

"Samozřejmě nebudou moci hrát premiéry a nové filmy, ale pořád tady bude fond filmů, které jsou na pětatřicetimilimetrových kopiích. Ty nikdo rušit nebude," říká Zásměta.

Nedigitalizovaná kina na tom budou dokonce moci založit marketing. "Budou například taková, která se budou specializovat jen na černobílé němé filmy," dodal Zásměta.

Na film už se nebude čekat

Přesto bude digitalizace nespornou výhodou. Kina v menších městech tak nebudou muset týdny čekat na to, až premiérové kasovní trháky obrazí multiplexy, a nebudou muset promítat z opotřebených a poškrábaných kopií.

Například kino ve Vyškově se zhruba 20 tisíci obyvatel v současné době čeká na kopii premiérového filmu šest týdnů až dva měsíce. Digitalizace teoreticky umožní pustit film do kina v den světové premiéry. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu titulkování či dabing, ale s možností stažení filmu ze serveru distributora pomocí přiděleného klíče se v éře digitalizace počítá.

"Je logické, že v současnosti se filmy distribuují podle návštěvnosti. A od digitalizace očekáváme právě to, že v den premiéry bude film k dispozici i u nás v kině," řekl vedoucí kina ve Veselí.

Snadnější distribuce

Diváci se dočkají skvělého obrazu i zvuku a v některých případech budou moci ocenit i jedinečnost trojrozměrných projekcí. Provozovatelé kin si slibují i to, že se do kin vrátí lidé, kteří už na návštěvy biografů rezignovali. Co ale čeká dosud funkční kina v malých městech a vesnicích, která milionovou investici dohromady nedají?

V každém případě ztratí možnost uvádět premiérové filmy. "Distributoři možná budou dál vyrábět jednu nebo dvě kopie na filmovém pásu, ale digitální formát bude dominovat," říká Marek Procházka z veselského kina. To je ostatně příkladem maloměstského biografu, který o diváky bojuje nadstandardní nabídkou v podobě filmových klubů pro dospělé i děti či filmových seminářů.

O červený koberec zakopával Chaplin, Bond i Superman

Tolik filmových celebrit najednou nezažil ani proslulý karlovarský filmový festival. Noví provozovatelé rosického kina Panorama jimi zjevně nešetřili.

O ohnuté rohy špatně rozvinutého červeného koberce mířícího po schodišti ke vchodovým dveřím kina postupně zakopávaly takové legendy Hollywoodu jako Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, ale i James Bond či Superman.

Humorně laděný slavnostní večer v hvězdném stylu při příležitosti znovuotevření kina tak pobavil desítky lidí.

"A dále vystupuje z limuzíny něžná Sněhurka! Nevím ale, jestli vzhledem k její krátké sukýnce není spíše z nějaké německé verze pohádky," komentovala moderátorka.

Po měsících, kdy se v kině od podzimu opravovala střecha, toalety i topení, se tak v Rosicích v sobotu opět promítalo. Po slavnostním zahájení byla na programu projekce akčního sci-fi filmu District 9.

"Vypadá to nyní moc hezky. Já to tady dobře znám. Hrával jsem tu na saxofon," nenechal si otevření kina ujít důchodce Karel Vyhnalík.

Rosické kino dostalo loni v září nového nájemce. Bývalému dlouholetému nájemci totiž na podzim vypršela smlouva, a tak bylo vyhlášeno výběrové řízení. Novým provozovatelem se pak stalo rosické kulturní informační centrum.

V kině se tak po pauze začínají opět pravidelně promítat filmy. Kromě nejaktuálnějších novinek jsou v plánu i lahůdky světové kinematografie.

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Další z rubriky

Muž hrozil spolubydlícím pistolí, protože jejich dítě močilo do vany

Airsoftová pistole, kterou muž v Brně ohrožoval své spolubydlící, protože...

Zásah policejního komanda si vyžádaly domácí neshody v Brně - Židenicích. Cizinec tam hrozil spolubydlícím pistolí...

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Muž připravoval dvě vraždy a sháněl zbraň či výbušný pás, říká obžaloba

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní  přichází ke Krajskému soudu v Brně....

Brněnský krajský soud začal projednávat případ Egypťana, který je obžalovaný, že připravoval vraždu své bývalé...

Najdete na iDNES.cz