Tiší blázni 21. století. Film ukazuje komunitu rybářů na Nových mlýnech

  • 5
Stavba novomlýnských nádrží na jihu Moravy „spláchla“ řadu tamních obydlí a lesů. Lidé museli odejít, vodní dílo však získalo nové obyvatele – rybáře, kteří se zde časem zabydleli. Právě jejich životy zachycuje dokumentární film Ztracený břeh, který v současnosti putuje po českých kinech.

Režisér Jiří Zykmund v něm propojuje příběh vzniku vodního díla, které jednou provždy zničilo unikátní území mokřadů a lužního lesa i obce Mušov, s příběhy rybářů a rekreantů, kteří v rámci komunitního snažení a přátelské spolupráce zvelebili břehy jinak opuštěných nádrží.

„Na několika místech jsme se stali svědky vzniku improvizovaně vybudovaných kolonií vášnivých rybářů, tichých bláznů 21. století. Již dvacet let sem přijíždějí a žijí ve svých přívěsech. Je to jedna velká rodina lidí, kteří se sem týden co týden sjíždějí za společným prožitkem, který jim poskytuje rybolov, určitá forma úniku od naší civilizace,“ představují filmaři svůj počin.

Natáčeli tady mezi lety 2014 a 2017. Režisér Zykmund to v rozhovoru pro časopis Reflex označil za velkou „kliku“. 

V roce 2014 se u přehrady sesula půda a obyvatelé asi padesáti usedlostí u vody museli svá ležení zlikvidovat. Poté přišlo úřední nařízení, že se všechny černé stavby podobného rázu u vody musí zbourat a mohou zůstat jen karavany či přívěsy na kolech. 

„Původní, komunitní způsob života je už navždy pryč. Hlavní linií filmu je příběh rybářů, kteří si vytvořili ojedinělou komunitu naplněnou atmosférou svobody a radosti, jakou v běžném životě postrádali. Tím, jak se museli násilně vystěhovat, ztratili smysl života, a vzniká tak existenciální drama,“ popsal režisér.

Příběh o rozporu žité lidské zkušenosti a chladného státního aparátu ocenila i porota Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

„Nenápadný pohled do života outsiderů upínajících se k minulosti a k místu, které navzdory dramatickým proměnám zůstává jejich domovem. Film umírněně ohledává základní otázky lidského bytí v krajině obrácené naruby. Je metaforou světa, který se rozpadá a my mu přestáváme rozumět,“ zdůvodnili porotci cenu.

Dokumentární film přijedou tvůrci představit i do Mikulova, tedy krajiny svého vzniku. V sobotu 3. října od 19.30 hodin jej bude promítat městské kino. A to i za účasti režiséra Zykmunda a ostatních účinkujících, kteří se na filmu podíleli.