Festival Trutnoff se má přesunout do Brna, pořadatel už si vybral místo

  18:22aktualizováno  18:22
Havlův festival Trutnoff míří do Brna. Organizátoři se domlouvají s vedením města, jak areál přizpůsobit. Akce, která na sever Čech předloni přilákala 12 tisíc lidí, by se v Brně mohla konat už příští rok třetí víkend v srpnu.

Organizátor nejstaršího letního hudebního festivalu v zemi Martin Věchet říká, že brněnské Pisárky jsou pro Trutnoff jako stvořené. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Svažitý a členitý areál kolem bývalé střelnice v Pisárkách se už v příštím roce může stát novým „lovištěm“ fandů nejstaršího letního hudebního festivalu v Česku Trutnoff.

Organizátor Martin Věchet se na tom domlouvá s vedením města už od loňského roku, kdy už bylo jasné, že do Trutnova ani jeho okolí se akce nevrátí.

Teď už je nejen vybrané místo, ale obě strany upřesňují technické detaily kolem pozemků a budov v okolí areálu. Ještě do konce prázdnin by o záměru měla jednat rada města.

„V plánu je 21. srpen, ale je možné, že kvůli dovoleným se termín o něco posune,“ poznamenal náměstek primátorky za Piráty Tomáš Koláčný.

Podle něj je reálná šance, že proslulý festival, jehož pravidelným návštěvníkem a patronem byl bývalý prezident Václav Havel, v Brně skutečně zakotví.

Právě Piráti, pod které spadá kultura, ideu prosadili po loňských komunálních volbách mezi programové priority nové koalice.

Letní amfiteátr na břehu Svratky

V návrat festivalu věří i Věchet, který je nadšený výběrem místa i přístupem vedení města.

„Jsme připraveni rozložit naše vigvamy v nových lovištích, z nichž se mohou stát posvátná,“ říká Věchet, známý vyznavač indiánské filozofie, jejímž duchem je tradičně prodchnutý i samotný festival.

„Uvažovali jsme o řadě míst, například o Veveří, kde jsme se však nedomluvili s vlastníkem pozemku, o areálu za Lužánkami, Hitlerově dálnici, ale žádné místo se nám nezdálo tak vhodné jako toto. Je to úžasné místo s dubovou alejí, mezi lesy a řekou, členité a svažité. Pro letní amfiteátr jako stvořené,“ vylíčil Věchet.

Oceňuje genia loci areálu, kde býval přírodní amfiteátr a konaly se tu společenské akce už za dob Rakouska-Uherska. 

Novodobější dějiny korespondují i s duchem festivalu, jehož první neoficiální ročníky komunistický režim tvrdě potlačoval. V Brně na „Střeláku“ se totiž v 70. a 80. letech scházela tehdejší „závadová mládež“, alternativní a undergroundové společenství a „máničkovské“ podhoubí Brna a okolí.

První povolený ročník trutnovského festivalu se konal v roce 1990 a právě po 30 letech by mohl obnovit tradici v Brně. „Představu máme a plány jsme předali vedení města. Teď řešíme technické věci ohledně pozemků a pronájmů a také případného využití majetku. Jsou tam totiž naprosto unikátní budovy ještě po wehrmachtu,“ poznamenal Věchet.

Sportovní akce v létě vystřídá kultura

Na areál u Svratky, navazující na Antrophos, už existuje studie, podle níž se má území přeměnit na sportovně-rekreační srdce Brna o rozloze 13,5 hektaru s hřišti, běžeckými dráhami a dalšími sportovišti za zhruba 240 milionů korun. Původně se s kulturou v tomto místě nepočítalo.

„Jednali jsme se všemi sportovními oddíly, které tam mají působit, a snažili se domluvit variantu, která bude schůdná pro ně i pro kulturu,“ sdělil Koláčný.

„Během školního roku areál sporty vytíží, ale během prázdnin prostor může sloužit právě pro festivaly nebo divadlo či jiné akce. Nepočítáme s tím, že bychom tu vybudovali amfiteátr napevno, ale daly by se sem umístit mobilní tribuny, hlediště a jeviště,“ popsal Koláčný.

Až záměr projde radou, připraví se nájemní smlouvy. Podle Koláčného může roli sehrát i to, že se město snaží nabýt od armády místní atletický areál. „V plánu máme, že až se to podaří, převedeme celý areál na Starez-Sport, který spravuje sportovní areály ve městě,“ upřesnil.

Současně s tím je potřeba řešit i další věci, například ubytování, dopravu nebo parkování účastníků. Do Trutnova, kde festival skončil v roce 2017 kvůli neshodám pořadatelů s místním vedením radnice, totiž jezdívalo kolem 12 tisíc lidí a někde se uvádí až 18 tisíc lidí.

Podle Věcheta má Brno obrovské možnosti. „Areál je natahovací jako harmonika a lze jej uzpůsobit podle potřeby a návštěvnosti. V maximální variantě je prostor několikanásobně větší než v Trutnově,“ míní Věchet.

Stanové městečko a parkování u výstaviště

S tím, že by do místa měla přijít akce takového rozměru, jako byl Trutnoff, má však problém náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). „Menší kulturní akce ano, ale jen na pozemcích města. Neumím si představit, že by sem najelo třeba osm tisíc lidí,“ poznamenal Hladík.

Podle Koláčného by stanové městečko vzniklo kolem areálu, kde bude hudební produkce. Ten je zčásti oplocený a dal by se oplotit celý pomocí mobilních plotů.

„Je potřeba jednat s Povodím Moravy o zabezpečení řeky a na tom nyní pracujeme,“ doplnil Koláčný s tím, že místo je kousek od výstaviště, které je dopravně velmi dobře přístupné a návštěvníci by mohli využít i jeho parkoviště.

Pokud vše dobře půjde, mohl by se Trutnoff vrátit jako „brněnský“ v kulatém roce 2020, kdy to bude rok od 50. výročí legendárního festivalu Woodstock v USA a 30 let od prvního oficiálního ročníku.

„Termín třetí týden v srpnu chceme zachovat. Váže se symbolicky k okupaci 21. srpna 1968 a ke konání Woodstocku 16. srpna. Vizi máme, včetně toho, čemu by byl zasvěcený a věnovaný, ale zatím to necháme pod kmenovou pokličkou,“ dodal Věchet.

Tomu, aby festival přišel do Brna, moc přeje i hudebník a textař brněnské kapely Čankišou Karel Heřman. „Brno větší festival potřebuje, a kdyby se dokázal přestěhovat i s tou atmosférou, bylo by to skvělé.“

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Najdete na iDNES.cz