V Brně začíná festival Serial Killer, nabídne promítání i večírky

  10:03aktualizováno  10:03
Na čtyři dny obsadí centrum Brna televizní i online seriály a jejich fanoušci. Startuje totiž pilotní ročník festivalu Serial Killer. „Chceme divákům ukázat, že kvalitní seriály nejsou jen doménou Západu, ale zajímavé počiny najdeme i ve střední a východní Evropě,“ říká organizátorka a producentka Kamila Zlatušková.

V Brně se koná pilotní ročník festivalu Serial Killer. | foto: serialkiller.tv

Festival chce prolomit předsudek, že seriály na velké plátno nepatří. Právě v kinosálech, ale i v brněnských divadlech čeká na návštěvníky nabitý program. Organizátoři pustí vždy pilotní a druhý díl seriálu.

„Nabídneme ale i čtyři kompletní série - tři mají pět nebo šest dílů a čtvrtá trvá celkem 45 minut,“ upřesnil programový ředitel festivalu Jiří Flígl.

Tvorbu rozložili do více linek. V soutěžní se utkají zvlášť televizní a zvlášť online seriály ze střední i východní Evropy, v nesoutěžní pak diváci zhlédnou světovou tvorbu. „Chceme, aby publikum mělo kontext, dozvědělo se o skvělých kouscích, které třeba nejsou tak známé a proslavené,“ doplnila Zlatušková. Ceny si vítězové převezmou v sobotu 5. května v kině Scala.

Milovníci příběhů na pokračování se mohou těšit na dvě premiéry. „Spolu s českým seriálem Most! od Jana Prušinovského zde bude mít světovou premiéru také estonský seriál Banka,“ prozradil Flígl.

Pilotní ročník festivalu zacílí na Dánsko s Královstvím Larse von Triera, rodinným dramatem Dědictví, vztahovou komedií Pospolu v rozvodu či novinkou Cesty Páně. Dále se v programu objeví hororová série Gogol: Začátek, belgický thriller Tabula rasa nebo protirasistický sitcom Hnědá rodina.

Město se zbarví do červena

Organizátoři kladou důraz na atmosféru v seriálech, ale chtějí ji navodit i mezi účastníky festivalu. Každý den pořádají afterparty a večírky, Brno se tak načas zbarví dočervena plakáty a balonky, jichž dobrovolníci nafouknou na dvacet tisíc.

Festival Serial Killer

  • Kdy: 2. až 5. května
  • Co: kvalitní televizní a online seriály z východní a střední Evropy, například Království, Most!, Lajna, Dědictví, Zmizení a další
  • Kde: Univerzitní kino Scala, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Husa na provázku, hotel Grandezza, budova Typos, Místodržitelský palác
  • Za kolik: akreditace na celý festival stojí 280 korun (studenti 195 korun), vstupenka na jedno představení - tedy dva díly seriálu  - vyjde na 80 korun (studenti 60 korun); senioři v 9.00, 13.30 a 14.00 vstup zdarma. Kompletní program festivalu najdete zde.

Pro ty, kteří se o seriály a televizní tvorbu zajímají také profesně, je v nabídce série diskusí přímo s lidmi z oboru.

„Evropská audiovizuální tvorba je plná nových trendů a změn. Jejich součástí jsme i my. S měnícím se trhem se otevírají příležitosti ke zcela nové spolupráci napříč Evropou,“ vysvětlila organizátorka odborných diskusí Anna Herza Tydlitátová, proč chce festival Serial Killer být u toho.

Takzvané Industry Days začínají ve čtvrtek debatou s herečkou Aňou Geislerovou a castingovou režisérkou Mayou Kvetny o přístupech k jejich profesím v Česku a zahraničí. V dalších výstupech budou mluvit osobnosti současné produkce, režie nebo scénáristiky.

Místo Lynche se bude zírat na jeho portrét

„Zvali jsme i amerického režiséra Davida Lynche, ale protože nám neodpověděl, pokusíme se aspoň udělat zápis do Guinnessovy knihy rekordů,“ prohlásila Zlatušková.

Ten spočívá ve štafetovém zírání na Lynchův portrét v apartmá, kde měl být ubytovaný. Zároveň budou organizátoři s různými osobnostmi točit krátké příspěvky o tom, co pro ně slavný režisér znamená.

Na rozdíl od něj účast potvrdil český režisér Jan Prušinovský, dramatik a scenárista Petr Kolečko, komici Lukáš Pavlásek, Luděk Staněk a Miloš Čermák nebo herečka Erika Stárková. Někteří z nich se budou podílet také na hudebních doprovodech na večírcích.

Ambiciózní projekt Kamily Zlatuškové vyjde na více než sedm a půl milionu korun. Téměř polovinu částky přispělo Brno, přes milion přidal Jihomoravský kraj, zbytek dopláceli soukromí partneři i sama Zlatušková.

„Projektu věřím. Dáváme si velké cíle a neustále se k nim snažíme přibližovat. Letos jde ale o pilotní ročník a říkali jsme si, že nebudeme utrácet za to, abychom přivezli nějakou zářivou zahraniční hereckou hvězdu,“ vysvětlila Zlatušková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Vyhýbal se vězení. Při honičce s policisty řidič narazil do stromu

Odsouzený muž při ujíždění policistům narazil do stromu

Na dobrou paměť policistů doplatil muž, který se několik měsíců vyhýbal vězení. V Brně jej totiž poznala hlídka, které...

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz