V Brně začíná festival Serial Killer, nabídne promítání i večírky

  10:03aktualizováno  10:03
Na čtyři dny obsadí centrum Brna televizní i online seriály a jejich fanoušci. Startuje totiž pilotní ročník festivalu Serial Killer. „Chceme divákům ukázat, že kvalitní seriály nejsou jen doménou Západu, ale zajímavé počiny najdeme i ve střední a východní Evropě,“ říká organizátorka a producentka Kamila Zlatušková.

V Brně se koná pilotní ročník festivalu Serial Killer. | foto: serialkiller.tv

Festival chce prolomit předsudek, že seriály na velké plátno nepatří. Právě v kinosálech, ale i v brněnských divadlech čeká na návštěvníky nabitý program. Organizátoři pustí vždy pilotní a druhý díl seriálu.

„Nabídneme ale i čtyři kompletní série - tři mají pět nebo šest dílů a čtvrtá trvá celkem 45 minut,“ upřesnil programový ředitel festivalu Jiří Flígl.

Tvorbu rozložili do více linek. V soutěžní se utkají zvlášť televizní a zvlášť online seriály ze střední i východní Evropy, v nesoutěžní pak diváci zhlédnou světovou tvorbu. „Chceme, aby publikum mělo kontext, dozvědělo se o skvělých kouscích, které třeba nejsou tak známé a proslavené,“ doplnila Zlatušková. Ceny si vítězové převezmou v sobotu 5. května v kině Scala.

Milovníci příběhů na pokračování se mohou těšit na dvě premiéry. „Spolu s českým seriálem Most! od Jana Prušinovského zde bude mít světovou premiéru také estonský seriál Banka,“ prozradil Flígl.

Pilotní ročník festivalu zacílí na Dánsko s Královstvím Larse von Triera, rodinným dramatem Dědictví, vztahovou komedií Pospolu v rozvodu či novinkou Cesty Páně. Dále se v programu objeví hororová série Gogol: Začátek, belgický thriller Tabula rasa nebo protirasistický sitcom Hnědá rodina.

Město se zbarví do červena

Organizátoři kladou důraz na atmosféru v seriálech, ale chtějí ji navodit i mezi účastníky festivalu. Každý den pořádají afterparty a večírky, Brno se tak načas zbarví dočervena plakáty a balonky, jichž dobrovolníci nafouknou na dvacet tisíc.

Festival Serial Killer

  • Kdy: 2. až 5. května
  • Co: kvalitní televizní a online seriály z východní a střední Evropy, například Království, Most!, Lajna, Dědictví, Zmizení a další
  • Kde: Univerzitní kino Scala, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Husa na provázku, hotel Grandezza, budova Typos, Místodržitelský palác
  • Za kolik: akreditace na celý festival stojí 280 korun (studenti 195 korun), vstupenka na jedno představení - tedy dva díly seriálu  - vyjde na 80 korun (studenti 60 korun); senioři v 9.00, 13.30 a 14.00 vstup zdarma. Kompletní program festivalu najdete zde.

Pro ty, kteří se o seriály a televizní tvorbu zajímají také profesně, je v nabídce série diskusí přímo s lidmi z oboru.

„Evropská audiovizuální tvorba je plná nových trendů a změn. Jejich součástí jsme i my. S měnícím se trhem se otevírají příležitosti ke zcela nové spolupráci napříč Evropou,“ vysvětlila organizátorka odborných diskusí Anna Herza Tydlitátová, proč chce festival Serial Killer být u toho.

Takzvané Industry Days začínají ve čtvrtek debatou s herečkou Aňou Geislerovou a castingovou režisérkou Mayou Kvetny o přístupech k jejich profesím v Česku a zahraničí. V dalších výstupech budou mluvit osobnosti současné produkce, režie nebo scénáristiky.

Místo Lynche se bude zírat na jeho portrét

„Zvali jsme i amerického režiséra Davida Lynche, ale protože nám neodpověděl, pokusíme se aspoň udělat zápis do Guinnessovy knihy rekordů,“ prohlásila Zlatušková.

Ten spočívá ve štafetovém zírání na Lynchův portrét v apartmá, kde měl být ubytovaný. Zároveň budou organizátoři s různými osobnostmi točit krátké příspěvky o tom, co pro ně slavný režisér znamená.

Na rozdíl od něj účast potvrdil český režisér Jan Prušinovský, dramatik a scenárista Petr Kolečko, komici Lukáš Pavlásek, Luděk Staněk a Miloš Čermák nebo herečka Erika Stárková. Někteří z nich se budou podílet také na hudebních doprovodech na večírcích.

Ambiciózní projekt Kamily Zlatuškové vyjde na více než sedm a půl milionu korun. Téměř polovinu částky přispělo Brno, přes milion přidal Jihomoravský kraj, zbytek dopláceli soukromí partneři i sama Zlatušková.

„Projektu věřím. Dáváme si velké cíle a neustále se k nim snažíme přibližovat. Letos jde ale o pilotní ročník a říkali jsme si, že nebudeme utrácet za to, abychom přivezli nějakou zářivou zahraniční hereckou hvězdu,“ vysvětlila Zlatušková.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Známý brněnský hotel zruší pasáž, zavře tím průchod fungující dvě stě let

Budova brněnského hotelu Slovan je z obou stran neprodyšně zakrytá...

Brněnský hotel Slovan se po rekonstrukci vrátí k původnímu názvu Passage, desítky let fungující průchod z Lidické ulice...

Studenti brněnské odborné školy se bouří, peticí odmítají stěhování

Ilustrační snímek

Obrovská vlna nevole se zvedla mezi studenty a učiteli Vyšší odborné školy Brno v Pionýrské ulici. Důvodem je záměr...

Kdysi sloužil vrchnosti, nyní bude most u rakouských hranic znovu ozdobou

Historický cihlový most u Mikulova dostane zpět svou podobu ze 17. století....

Jako za doby Dietrichštejnů to bude vypadat v pohraničí za Mikulovem. V tamní krajině je totiž dlouho zapomenutý a...

Najdete na iDNES.cz