Místo tisíců přišly desítky lidí. Z Břeclavského Wůdstocku zbyly ambice

  6:03aktualizováno  6:03
Ambiciózní festival nazvaný Břeclavský Wůdstock skončil o víkendu potupně. Na Ewu Farnou, Buty, Davida Kollera nebo Martu Kubišovou přišly místo pořadatelem očekávaných pěti tisíc lidí jen necelé dvě stovky. Organizátor je přesto spokojen, kapely to ovšem glosovaly nevybíravě.

Radek Pastrňák ze skupiny Buty. Ilustrační snímek | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Festival tak trochu připomínal Cimrmanovu Hospodu na mýtince, kterou její majitel schválně provozoval uprostřed nejhlubšího lesa. A stejně jako byl divadelní hospodský nejšťastnější, když mu do lokálu nechodili lidi, tak si i břeclavský pořadatel Jaromír Janota chválí úspěch festivalu, i když mu na něj nedorazili návštěvníci.

Organizátoři přitom připravili dobrou stage, profesionální zázemí pro umělce i pro pět tisíc návštěvníků a hlavně nadupaný program plný českých hvězd, kterým sekundovaly místní kapely.

O víkendu se čtyřicetistupňovými teplotami to ale zřejmě byla slabá lákadla. I když ve stejnou dobu konaný festival Moravské hrady přitáhl navzdory vedru na hrad Veveří tisíce hudebních fanoušků.

„Blbý název, dramaturgie, předražené vstupné a velkohubá reklama od začátku akce. Se třemi miliony od sponzorů takovým způsobem projet šanci na hezký festival může fakt jen jelito. A je jedno, jestli je dobrý zvuk nebo jídlo. Když chybí lidi, festival je prostě mrtvý. Břeclav má další ostudu,“ glosují Břeclavané Wůdstock na sociálních sítích.

Ztráty nejsou důležité, míní pořadatel

Pořadatel Jaromír Janota ale zklamaný není. „Já jsem šťastný, že festival proběhl, jak proběhl. Kapely předvedly profesionální výkon a my jsme jako pořadatelé nezklamali. Takové jsou ohlasy od účinkujících, kteří byli nadšení, jak jsme měli stage ozvučenou, i od lidí, kteří na festival přišli,“ pochválil sám sebe.

„Příští rok jedeme dál,“ tvrdí s tím, že druhý ročník akce stoprocentně uspořádá. Ekonomické ztráty nechce počítat, i když se pohybují v řádech milionů korun.

„Nemůžeme kulturu spojovat jen s penězi a když se nedaří, rychle všechno zastavit. Ztráty nejsou důležité,“ míní Janota.

„To, co na pódiu předvedla Marta Kubišová, Buty, David Koller nebo Žlutý pes, bylo úžasné. A to já hodnotím,“ dodává muž, který ostatně náklady festivalu nechtěl prozrazovat předem a nemluví o nich ani teď.

Těžko říct, jestli se s jeho pocity ztotožňuje i generální partner, hodonínská společnost SaZ, která prodává silniční a železniční techniku. Jednatel Ján Truska není ve firmě k zastižení.

Pivovar dodal pivo pro pět tisíc lidí. Pak ho vezl zpátky

Na festivalu tratil i Zámecký pivovar Břeclav, který byl hlavním partnerem. Akci podpořil i penězi.

„Výši této částky ale nechceme zveřejňovat, každopádně jsme na festivalu tratili,“ říká mluvčí pivovaru Jana Kilianová. Do stánků v areálu letiště navezli pivo pro pět tisíc lidí. „V podstatě všechno jsme ale vezli zpátky,“ dodává.

Břeclavi festival dobrou vizitku neudělal. Kapely jako Burma Jones, Portless nebo Buty nejsou zvyklé hrávat před pár desítkami lidí pod pódiem.

A právě Buty, která na festivalu hrála v sobotu mezi posledními, neskousla ani humor pořadatele a moderátora v jednom, který se dožadoval písničky „Jarin Janota, rodák z blízké Lednice“ a deklasoval tak veterány hudební scény na začínající kapelu.

Břeclavi tak naštvaný frontman Radek Pastrňák poslal nelichotivé přízvisko „město buzerantů“ a přidal i několik dalších více než peprných poznámek.

Kapela Žlutý pes zase na svém Facebooku přirovnala vystoupení ke kázání na poušti. „Bylo to jako ve sci-fi filmu Day After. Dokonalý areál pro sto tisíc lidí a v něm nikdo,“ napsali.

Opoziční zastupitelé: Břeclav je teď pro smích

Do nepovedené akce se obuli například i břeclavští Mladí a neklidní, kteří sedí v zastupitelstvu v opozici. Reprezentace města se podle nich hodně nepovedla.

„Břeclavský Wůdstock byl v Břeclavi. Byl prezentován jako akce, na které se město nějakým způsobem podílí. Asi nikoho nenapadlo, že to bude takové fiasko,“ popsal šéf Mladých a neklidných Jakub Matuška na blogu sdružení.

„Břeclav je zase pro smích dědinám od Lanžhota po Aš. Dozví se to turisti a ten zbytek, co přemýšlel, že by třeba v Břeclavi něco podnikl, si to do příště rozmyslí, aby si náhodou nekoupil drahé lístky na akci, díky které bude kámošům v Praze pro smích,“ napsal Matuška.

Samotná radnice se ale na festivalu, který nesl jméno města, nijak zásadně nepodílela.

„Byli jsme partnerem festivalu v tom smyslu, že jsme pomáhali s propagací, stejně jako to děláme u řady dalších akcí konaných v Břeclavi. Jinak byl Břeclavský Wůdstock zcela v režii pana Janoty,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice David Mahovský.

Podle něj pořadatelé zajišťovali sami i ostrahu a nedožadovali se ani spolupráce s městskou policií.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Ze sklípku Karel Gott odchází poslední, vzpomínají jihomoravští hudebníci

Zpěvák Karel Gott na plzeňském Koncertu hvězd (12. ledna 2019)

Milovník Rulandského šedého, šprýmař i perfekcionista. Takový je podle jihomoravských muzikantů Karel Gott, který slaví...

Najdete na iDNES.cz