Hlavní hvězdou letošního festivalu Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad...

Hlavní hvězdou letošního festivalu Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou je skupina Tall Ships. Ta pochází z přímořského letoviska Brighton, které je jedním z velkých center anglické hudební scény. | foto: Stacey Hatfield

Rodinnou Besedou u Bigbítu zazní i arménský punk a provede jí Mucha

  • 1
V Tasově u Veselí nad Moravou začne v pátek 22. ročník hudebního festivalu Beseda u Bigbítu, který má podtitul Kultura z jiného světa. Letošní přehlídka nezávislé scény láká například na britskou kytarovou kapelu Tall Ships, polské Kamp! či divoké arménské Wattican Punk Ballet.

Jsou hudební festivaly, které každý roky vytasí velké zahraniční hvězdy. Jiné raději zůstanou u prověřených českých jmen.

A pak je tu dvoudenní Beseda u Bigbítu, která začíná v pátek v Tasově u Veselí nad Moravou. Její organizátoři nedělají ani jedno. V odvážné dramaturgii důsledně vybírají z české i zahraniční nezávislé scény.

Beseda u Bigbítu

Kdy: 1.-2. srpna

Kde: Tasov u Veselí nad Moravou

Vstupenky: v předprodeji 499 korun, na místě 649 korun, jen sobota 349 korun

Z programu - sobota: 21:30 Electro Guzzi (Rak.), 23:10 Houpací koně
neděle: 16:15 Ille, 20:55 Tall Ships (Brit.), 22:40 KAMP! (Pol.), 23:50 Fallgrapp (Slov.)

Kompletní program na www.besedaubigbitu.cz

Naopak návštěvníci tolik odvahy nepotřebují, v Tasově je nečeká žádná festivalová divočina, spíš poklidná rodinná atmosféra. Ostatně v areálu okolo pódií nenarazí rozhodně jen na stánky s pivem.

„Holky by mohly potěšit třeba dámské záchody a čerstvé maminky přebalovací pult v dětském koutku. Zakládáme si přece na tom, že jsme rodinný festival,“ ujišťuje ředitel Besedy Tomáš Ševčík.

Festival dotovaný Mezinárodním visegrádským fondem v posledních letech tradičně riskuje, když sestavuje program ještě dříve, než má peníze z grantu jisté.

Letos tak pozvali například britskou kytarovku Tall Ships, arménské Wattican Punk Ballet nebo rakouské Electro Guzzi. Z českých kapel například Prodavače či Houpací koně (obsáhlý rozhovor s jejich zpěvákem Jiřím Imlaufem o jeho minulost s StB čtěte zde).

„Baví nás sázet na kvalitu a kombinovat zdánlivě neslučitelné. Beseda tím ve srovnání s většinou českých festivalů může působit jako kultura jiného světa,“ dodává Ševčík, jehož tým se nakonec i letos grantu dočkal.

Jedním ze záměrů festivalu je představovat kulturu ze zemí visegrádské čtyřky. Kromě mnoha českých kapel tak v Tasově vystoupí polské elektronické uskupení Kamp!, anglicky zpívající maďarští indie rockeři Blahalousiana či slovenský objev Fallgrapp.

O doprovodný program se postará například brněnské divadlo Feste, celou Besedou pak provede písničkářka Nikola Mucha pocházející z nedalekého Kyjova.