Farmářské trhy nepřežily, chybí husy a kačeny na svatomartinské stoly

  13:55aktualizováno  13:55
Ačkoliv je Znojemsko zemědělským krajem, farmářským trhům se tu nedaří. Až na jeden jediný vlastně všechny zanikly. Poptávka po regionálních potravinách je přitom veliká - momentálně se bezúspěšně shánějí třeba dobré ořechy na pečení cukroví. Nebo husy a kačeny na svatomartinské stoly.

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

„Mívali jsme jich desítky, ale i když si je lidé zamluvili, nepřijeli. Pak jsme je narychlo nabízeli pod cenou. Proto je už dva roky neprodáváme a máme jen pár kačen pro rodinu,“ říká Iveta Langová z Kasáren. Stejně jako někteří další prodejci přestala na farmářské trhy jezdit. Nevyplácelo se to. A tak i ty dlouhodobě úspěšné trhy pomalu končí.

„Letos je poslední rok jejich trvání. Postupem času o ně přestal být zájem. Jednou byli stánkaři a nepřišli nakupující, podruhé zase naopak,“ hodnotí starosta Višňového Vladimír Korek. Stejný osud potkal i farmářské trhy v Miroslavi.

„Postupně zájem návštěvníků opadal a trhovci přestali jezdit. V současné době je pouze jarmark v rámci Meruňkobraní,“ popisuje místostarosta města Roman Volf. O farmářské trhy se pokoušeli i ve Znojmě, ale skončily neúspěchem. Znojemská radnice proto ani neuvažuje, že by se do jejich pořádání pustila.

„Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá. Musí se dodržet několik přísných kritérií, aby opravdu o farmářský trh šlo,“ vysvětluje mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Farmářské výrobky se tak dají koupit jen dva dny v roce - v rámci Slavností okurek.

Místní neprodávají

Jedinou světlou výjimkou na Znojemsku jsou farmářské trhy v Moravském Krumlově, kde se konají od roku 2013, jednou do měsíce, od března do prosince.

„Od začátku klademe důraz na kvalitu nabízených produktů. Máme svých asi dvacet ověřených prodejců a další přibíráme hodně opatrně. Na mnoha místech republiky na farmářských trzích nabízejí třeba záclony, což vedlo ke špatné pověsti farmářských trhů. Postupně jich bude ubývat i nástupem EET,“ míní pořadatel Marek Pečer.

V Krumlově se prezentují převážně prodejci z jiných regionů. Ti domácí zájem nemají.

„Své produkty a výrobky nabízejí přímo ze dvora. Je to pro ně určitě pohodlnější, a hlavně levnější. Když si naučí lidi chodit ke zdroji, nemusí řešit přepravu, auto, člověka pro prodej a podobně,“ zamýšlí se Pečer.

Alternativou trhům měla být pojízdná prodejna, kterou na Znojemsko vysílá Farma rodiny Němcovy, jednou týdně do Moravského Krumlova a do Znojma, do zahrádek v Pražské ulici. Ale ačkoliv kromě masa nebo zeleniny nabízejí i čerstvé jogurty nebo tvaroh, zájem je velmi malý.

„Lidé mluví o tom, že by chtěli kvalitní produkty, ale nic pro to neudělají a raději jdou do supermarketu, kde mají všechno na jednom místě. Boom přešel a teď už máme jen skalní zákazníky, 90 procent zákazníků jsou ti, co se vrací, a noví se strašně těžko shánějí. Ve větších městech je to lepší, ale v těch menších se to lidé teprve učí,“ říká známý farmář Němec.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Další z rubriky

Manželé v exekuci pustili policistům v domě plyn, zažehnout ho nezvládli

Krajský soud v Brně se začal zabývat loňským napadením exekutora v Kobylí na...

Soud začal řešit případ manželů, kteří se v domě v Kobylí na Břeclavsku zabarikádovali před exekutory a policisty. Pak...

Zemanův civilní soud s exradním, jenž psal o jeho rakovině, bude pokračovat

Svatopluk Bartík.

Brněnský městský soud bude dál projednávat žalobu prezidentské kanceláře na bývalého radního Brna-středu Svatopluka...

V Brně zpřístupnili kapucínské terasy, při opravách našli středověkou pec

Vedení Brna zpřístupnilo opravenou druhou a třetí kapucínskou terasu pod...

Nové místo pro odpočinek a čerpání energie bez všudypřítomného ruchu nabízí od úterka centrum Brna. Město...

Najdete na iDNES.cz