Farmářské trhy nepřežily, chybí husy a kačeny na svatomartinské stoly

  13:55aktualizováno  13:55
Ačkoliv je Znojemsko zemědělským krajem, farmářským trhům se tu nedaří. Až na jeden jediný vlastně všechny zanikly. Poptávka po regionálních potravinách je přitom veliká - momentálně se bezúspěšně shánějí třeba dobré ořechy na pečení cukroví. Nebo husy a kačeny na svatomartinské stoly.

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

„Mívali jsme jich desítky, ale i když si je lidé zamluvili, nepřijeli. Pak jsme je narychlo nabízeli pod cenou. Proto je už dva roky neprodáváme a máme jen pár kačen pro rodinu,“ říká Iveta Langová z Kasáren. Stejně jako někteří další prodejci přestala na farmářské trhy jezdit. Nevyplácelo se to. A tak i ty dlouhodobě úspěšné trhy pomalu končí.

„Letos je poslední rok jejich trvání. Postupem času o ně přestal být zájem. Jednou byli stánkaři a nepřišli nakupující, podruhé zase naopak,“ hodnotí starosta Višňového Vladimír Korek. Stejný osud potkal i farmářské trhy v Miroslavi.

„Postupně zájem návštěvníků opadal a trhovci přestali jezdit. V současné době je pouze jarmark v rámci Meruňkobraní,“ popisuje místostarosta města Roman Volf. O farmářské trhy se pokoušeli i ve Znojmě, ale skončily neúspěchem. Znojemská radnice proto ani neuvažuje, že by se do jejich pořádání pustila.

„Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá. Musí se dodržet několik přísných kritérií, aby opravdu o farmářský trh šlo,“ vysvětluje mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Farmářské výrobky se tak dají koupit jen dva dny v roce - v rámci Slavností okurek.

Místní neprodávají

Jedinou světlou výjimkou na Znojemsku jsou farmářské trhy v Moravském Krumlově, kde se konají od roku 2013, jednou do měsíce, od března do prosince.

„Od začátku klademe důraz na kvalitu nabízených produktů. Máme svých asi dvacet ověřených prodejců a další přibíráme hodně opatrně. Na mnoha místech republiky na farmářských trzích nabízejí třeba záclony, což vedlo ke špatné pověsti farmářských trhů. Postupně jich bude ubývat i nástupem EET,“ míní pořadatel Marek Pečer.

V Krumlově se prezentují převážně prodejci z jiných regionů. Ti domácí zájem nemají.

„Své produkty a výrobky nabízejí přímo ze dvora. Je to pro ně určitě pohodlnější, a hlavně levnější. Když si naučí lidi chodit ke zdroji, nemusí řešit přepravu, auto, člověka pro prodej a podobně,“ zamýšlí se Pečer.

Alternativou trhům měla být pojízdná prodejna, kterou na Znojemsko vysílá Farma rodiny Němcovy, jednou týdně do Moravského Krumlova a do Znojma, do zahrádek v Pražské ulici. Ale ačkoliv kromě masa nebo zeleniny nabízejí i čerstvé jogurty nebo tvaroh, zájem je velmi malý.

„Lidé mluví o tom, že by chtěli kvalitní produkty, ale nic pro to neudělají a raději jdou do supermarketu, kde mají všechno na jednom místě. Boom přešel a teď už máme jen skalní zákazníky, 90 procent zákazníků jsou ti, co se vrací, a noví se strašně těžko shánějí. Ve větších městech je to lepší, ale v těch menších se to lidé teprve učí,“ říká známý farmář Němec.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Na brněnském nádraží se chystá obnova vstupní haly za dvě stě milionů

Rekonstrukce hlavní budovy brněnského nádraží v režii společnosti Brno new...

Zatímco na výměně zabezpečovací signalizace na brněnském hlavním nádraží se usilovně pracuje, s historickou výpravní...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz