Farma z Trboušan pošle tisíce vajec s nenarozenými kuřaty do světa

  9:25aktualizováno  9:25
V Trboušanech vyroste nová farma, v níž bude žít více než dvacet tisíc slepic a kohoutů. "Zápachu ani zvýšené dopravy se nebojíme," tvrdí tamní starosta. Do nové slepičí farmy by měli v následujících týdnech dovézt na pětadvacet tisíc opeřenců.

Na farmě v Trboušanech bude firma chovat několik tisíc slepic a kohoutů. Ilustrační foto | foto: Martina ČermákováHobby.cz

Vyrostla tam první drůbeží prarodičovská farma v republice, jedna z nejmodernějších nejen v zemi, ale i v celé Evropě. Práci tam najdou především místní obyvatelé a lidé z okolí.

"Na farmě budeme chovat několik tisíc slepic a kohoutů," uvedla Martina Kudrnová ze společnosti Sušárny Pohořelice, která je spoluvlastníkem farmy.

Nebudou tam tedy žádná kuřata, přičemž slepice zajistí pravidelnou snůšku vajec. "Vejce se budou sbírat a jednou do týdne odvážet do líhní," popsala Kudrnová.

Z Trboušan pošlou vajíčka do Maďarska a Německa. Až za hranicemi se z vajec vylíhnou kuřata, která by měla dále putovat auty nebo letadly do odchoven a rozmnožovacích chovů po celé Evropě.

Zřídit podobnou drůbeží farmu není jednoduché, musí totiž splňovat nejpřísnější kritéria. "Musí být daleko od lesa a vodních ploch. Naopak blízko musí být hlavní komunikace. To z toho důvodu, když budeme vejce a zvířata převážet," vysvětlila Kudrnová.

Práci na trboušanské farmě našlo dosud šest místních lidí. Tamní radnice nemá z možného hluku, zvýšené dopravy či zápachu strach.

"Uvidíme časem, jak se nám s farmou bude žít. Nebojím se, že by se zvýšila v obci doprava či by byl cítit nějaký zápach," uvedl starosta Trboušan Vítězslav Korber.

V obci jsou na přítomnost chovných stanic zvyklí. "Měli jsme tu chov mladého dobytka, kromě toho, že obcí projíždělo několik desítek traktorů denně, nám nic nevadilo. Zápach přímo do obce nikdy nešel," řekl Korber.

Chod nové farmy se bude řídit pravidly, která připomínají provoz ve vědeckých laboratořích. "Budeme muset dodržovat přísné zooveterinární předpisy tak, aby se zvířata nemohla nakazit žádnou virovou infekcí," upozornila Kudrnová.

V blízkosti slepic a kohoutů se tak budou moci pohybovat pouze ošetřovatelé a osoby se zvláštním povolením ve speciálním dezinfikovaném oblečení.

Vlastníci slibují, že se opeřencům dostane té nejluxusnější péče. Podestýlku a krmivo jim budou dovážet z Rakouska a Německa. "Vedoucí se zaškoloval na podobných farmách v Maďarsku a Skotsku," popsala Kudrnová.

Vybudovat ve vesnici slepičí farmu však nebyl prvotní záměr Sušárny. Původně tam měla vyrůst hala pro výkrm brojlerů. To se ale neuskutečnilo především kvůli tomu, že výkrm kuřat přestal vynášet. Společnost se proto spojila s anglickou firmou Aviagen, která není v oboru žádným nováčkem. Do pětaosmdesáti zemí dodává krůty a brojlery.

V celé České republice fungují v současnosti pouze malé prarodičovské chovy drůbeže. Podobné farmy, jako je ta trboušanská, u nás existovaly, jejich činnost však před několika lety zanikla.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

VIDEO: Muž vystrčil zadek na strážníky. Prý nevěděl, jak to v Brně chodí

Opilý mladík vystrčil holý zadek na strážníky v autě

Nezvyklý pohled se naskytl brněnským strážníkům jedoucím ve středu brzy ráno poblíž hlavního nádraží. Před jejich...

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

Letovický zámek v roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v...

Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude...

Najdete na iDNES.cz