Fanoušci fotbalu a hokeje v Brně se nemají rádi. Proč?

  8:18aktualizováno  8:18
Není to tak dávno, co se příznivci brněnských fotbalistů po zápase za Lužánkami přesunuli o pár metrů dál a od srdce povzbuzovali brněnské hokejisty. "Kometa a Boby, to je naše hobby," zněl ještě v 90. letech společný slogan fandů obou klubů. Brňané fandili Brnu bez ohledu na sport. Dnes je to však přesně naopak.

Fanoušci Komety Brno vyrazili do Prahy na utkání se Slavií | foto: Michal Šula, MF DNES

Když nedávno hlasatel na hokeji oznámil, že fotbalisté Brna prohráli v Olomouci 0:5, velká část osazenstva haly Rondo místo zklamání pobaveně zajásala.

A když na brněnské futsalové derby dorazili vytvářet atmosféru zástupci obou dvou táborů, ten fotbalový začal Kometu vulgárně urážet.

1. FC Brno

Fotbalový klub, založený roku 1913 jako SK Židenice, zažil největší slávu kolem roku 1978, kdy pod názvem Zbrojovka, který fanoušci stále používají, vyhrál svůj jediný mistrovský titul. Hodně se vzpomíná i na období v polovině 90. let, kdy se tým už pod názvem Boby pohyboval na špici ligy a za Lužánky na něj chodily desetitisíce diváků. Po roce 2000 a přestěhování na stadion v Králově Poli však přišel prudký pád výsledků i popularity. Nyní je tým v lize až na 10. místě. Průměrně na něj sice chodí slušných 5 453 diváků, jenže toto číslo zkresluje úspěšný začátek podzimu. Na poslední dva domácí zápasy přišlo jen něco málo přes dva tisíce lidí.

Brno je v tomto ohledu v České republice unikátem. Nepřátelství mezi fanoušky různých klubů je sice poměrně běžné, ale jedná se buď o rivalitu mezi městy, nebo mezi známými pražskými kluby. Ale aby se v rámci jednoho města uráželi fotbaloví a hokejoví fanoušci navzájem, to je rarita.

Proč se zrodila zrovna v Brně? Na vině je především divoká historie obou dvou klubů, která se v posledních dvaceti letech nápadně podobá: střídavě si užívají slávu a strádají v nezájmu.

V půlce 90. let Brnu vládla Zbrojovka, jak se fotbalovému klubu přezdívá, na kterou za Lužánky chodily desetitisíce diváků, což Česká republika od té doby nezažila. Zato Kometu, plácající se mimo nejvyšší soutěž, navštěvovalo jen pár set jedinců.

Nyní je to přesně naopak. Zatímco hokejové zápasy bývají pravidelně vyprodané, na ty fotbalové se hrne málokdo.

S propady popularity u obou týmů zmizeli fanoušci, kteří pamatují časy vzájemné podpory. A ti současní se pouští do sebe.

Kometa odehrála ve strhující atmosféře první utkání v extralize po 13 letech.Fanoušci Komety Brno vyrazili do Prahy na utkání se Slavií

"Vzájemná rivalita je hlavně problém lidí, co na fotbal ani na hokej moc dlouho nechodí. Věkový průměr je u těchto skupin hodně nízký," všiml si Tomáš Kundrát, předseda fanklubu Komety.

HC Kometa Brno

Hokejový klub vznikl jako Rudá Hvězda v roce 1953 a do roku 1966 posbíral jedenáct mistrovských titulů. Jenže pak přišel postupný pád, který vyvrcholil třináctiletým trápením v nižších soutěžích. Tehdy na utkání chodila jen hrstka diváků. Zlom nastal v roce 2005, kdy začal klub stoupat vzhůru, což přilákalo davy fanoušků. Letos Kometa koupila extraligu, kde je nyní poslední, ale na její zápasy chodí průměrně 7 154 lidí.

Je přitom paradoxní, že velká většina sportovních příznivců v Brně stále fandí oběma klubům. Jenže nejvíc jsou slyšet a vidět ti, co proti sobě mají výhrady. Tedy takzvané kotle obou klubů, které tvoří nejaktivnější fanoušci.

"Lidi na tribunách jsou mnohem neutrálnější. Mezi kotelníky jsou ale vztahy vyhrocenější a nadávají si třeba mezi sebou na internetu," sděluje Jaroslav Hajn, předseda občanského sdružení Zbrojováci, které tvoří fotbaloví fanoušci. Právě oni jsou považováni za ty, kteří se vzájemným osočováním začali.

"Přijde mi, že kotelníci Komety jsou slušnější a že jsou to opravdoví fandové. Zato v kotli Zbrojovky jsou tací, kteří spíš vyhledávají konflikty. Můj názor je, že těžko snáší, že na Kometu chodí víc fanoušků a mluví se o nich v pozitivním světle," říká Michal Lebeda, který na tribunách fandí oběma týmům. Proč? "Su přece Brňák."

Zbrojováci se ale tomuto nařčení brání. Vadí jim povýšenost Komeťáků i to, že jim sebrali některé pokřiky a chorály. "Když člověk přijde do hospody, tak si většinou přisednou oni a mají blbé řeči na Zbrojovku," tvrdí Hajn.

Před dvěma a půl lety se dokonce rozhořel spor mezi šéfy obou klubů poté, co chtěla brněnská radnice věnovat peníze Kometě, což se fotbalistům nelíbilo.

Fanoušci 1. FC Brno odjeli od Janáčkova divadla podpořit svůj tým při utkání na Spartě

"Ale nebylo to nic proti Kometě, vadil nám nesystémový krok města," hlásí majitel fotbalového klubu Roman Pros. "Nyní máme s Kometou velice dobré vztahy a fandím jí." Oba týmy dokonce plánují společné projekty pro fanoušky.

Možná to poslouží jako vzor i pro ty, co po sobě nyní štěkají.

O fanoušcích

KOMEŤÁCI O ZBROJOVÁCÍCH: NA HOKEJ CHODÍ VÍC LIDÍ, MOŽNÁ JE TO FRUSTRUJE

Je potřeba, aby Brno táhlo za jeden provaz. To si myslí Tomáš Kundrát, předseda fanklubu hokejové Komety.

Jaký je váš vztah k brněnským fotbalovým fanouškům?
Nemáme s nimi žádný problém. Hodně lidí, co chodí na Kometu, chodí i na fotbal, i když ne do kotle. Problém možná je, že fotbalový kotel je spojený s pravicovým uskupením. Ale náš vztah s nimi bych neoznačil jako konflikt.

Ani, když Kometu urážejí?
Jedná se jen o pár jedinců. Všechno je to o lidech. Pokud se chtějí bavit tímto způsobem, o něčem to svědčí. Ale myslím, že hlavní je sport a mělo by se fandit jednomu městu.

Fotbaloví fanoušci vám vyčítají, že jim berete chorály. Co vy na to?
Museli bychom jít hodně do minulosti, aby se zjistilo, kde vlastně vznikly. Fotbaloví a hokejoví fanoušci totiž byli dlouho pospojovaní dohromady. A pokud se bavíme otěch novějších pokřicích, tak ty na Kometu přenesli lidi, co chodí i na fotbal. A neřeší, jestli fandí Zbrojovce, nebo Kometě. Fandí prostě Brnu.

Prý se také příznivci Komety chovají povýšeně.
Možné to je, je to opět jen o lidech a já nemůžu dát ruku do ohně za všechny Komeťáky. Ale zaznamenal jsem spíš frustraci z fotbalu, že na hokej chodí víc lidí.

Může mezi vámi a fotbalovými kotelníky dojít k usmíření?
Já se s nimi milerád potkám a doufám, že to brzo nastane. Než abychom řešili žabomyší války o chorálech, tak bychom se měli pospojovat a postavit se za jednu věc.

ZBROJOVÁCI O KOMEŤÁCÍCH: TVÁŘÍ SE, ŽE OSVOBODILI BRNO

Nedokážou uznat, že v Brně je i někdo jiný než oni. To o fanoušcích hokejové Komety říká Jaroslav Hajn, předseda občanského sdružení Zbrojováci, které tvoří fotbaloví fanoušci.

Co vlastně máte proti Komeťákům?
Boom Komety je otázkou posledních pár let. Většina Komeťáků se přitom najednou tváří, jako kdyby osvobodili Brno a že na světě není nic lepšího než Kometa. A kdo s tím nesouhlasí nebo jen nosí triko Zbrojovky, je podle nich podřadný fanoušek.

Také vám prý vadí, že fandové Komety převzali vaše chorály. Proč?
Každý pořádný kotel má několik svých věcí, na které jsou kotelníci hrdí a které jsou vlastnictvím jejich klubu. To jsou barvy, vlajky, chorály. A když nám to někdo bez dovolení vezme, tak nám to vadí. Navíc to, že nám to vzali bez dovolení, by se ještě dalo tolerovat. Ale když si člověk na internetu přečte, že prý Komeťáci oprášili starý komeťácký pokřik Vzhůru Brno, takže to dokonce vydávají za svoje, tak to už je zvláštní.

Proč vám to tak vadí? Většina fanoušků přece přeje oběma týmům.
Ale tito lidi netvoří to hlavní fanouškovské jádro. Kdyby v obou kotlích byli ti stejní fanoušci, tak neřeknu půl slova. My ale taky nepoužíváme chorály, co vznikly na Kometě a nikde jinde nejsou. Nezpíváme třeba Vzhůru červenobílé šály, vzhůru Brno Zbrojovka. To je přitom přesně ta věc, na kterou by měli být hrdí. Vzniklo to na Kometě a je to jejich. A kdyby to někdo převzal, tak se jim to taky určitě nebude líbit.

Mluvil jste o povýšenosti Komeťáků. Není to spíš záležitost pár jednotlivců? Není zbytečné kvůli tomu zavrhovat všechny fanoušky?
Mně ale připadá, že z Komety se v Brně udělalo nové náboženství. Že kdokoliv žije v Brně, tak musí fandit Kometě. A když ho Kometa nezajímá a fandí někomu jinému, tak následuje reakce ve stylu: Ty nejseš Brňák. Mě přitom Kometa a její fanoušci nezajímají, stejně jako mě nezajímají fanoušci basketbalu nebo jiných sportů. Ve svém volném čase se prostě věnuju Zbrojovce.

Je možné, že byste se s fanoušky Komety usmířili?
To nevím. My to ale nebereme jako nenávist, kterou cítíme proti Spartě nebo Baníku. Spíš bych řekl, že nás Kometa nezajímá, než že bychom s ní nějak válčili. Proti Komeťákům, kteří se chovají normálně, vůbec nic nemáme. Ale spousta z nich je ze všech stran bombardovaná tím, že jsou nejlepší fanoušci na světě, a s nimi se baví těžko.

Autor:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

Advantage Consulting, s.r.o.
NETWORK SUPPORT SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz