Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Stop falšování pokrmů, dohled nad restauracemi má plně převzít inspekce

  10:01
Jiné maso, „lehčí“ pivo. Třetině stravovacích podniků v Česku dnes prochází podvádění zákazníků. Změnit to má novela zákona, která svěří všechny kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekci.

ilustrační snímek | foto: Kulinární studio MAFRA

Místo italské parmské šunky se do receptu přidá obyčejná vepřová a vyjde to pětkrát levněji. Místo argentinského steaku se na pánev hodí tuzemské hovězí a zákazník nic nepozná.

Rozdíly mezi jídelním lístkem a tím, co zákazník skutečně dostane na talíř, nejsou v Česku nic výjimečného. 

„Až čtvrtina kontrol zaměřených na klamání spotřebitele zjišťuje v restauracích porušení předpisů. To je alarmující,“ sděluje Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jejíž ústřední inspektorát sídlí v Brně.

Podniky často šidí na surovinách. Za smetanu třeba vydávají náhražky z rostlinného tuku, smažený sýr je ve skutečnosti z výrobku na bázi palmového oleje. 

Problematický bývá i nápojový lístek. Místo „dvanáctky“ se čepuje pivo s nižší stupňovitostí, místo značkové kofoly dostanou zákazníci levnější limonádu s kolovou příchutí a místo džusu ovocnou šťávu.

Maďarská vína jsou podávána jako moravská a místo destilátů z ovoce se nalévá aromatizovaný alkohol.

„Zavádějící jsou mnohdy i informace o druhu použitého masa, které vyvolávají dojem, že pokrm byl připraven pouze z hovězího,“ zmiňuje Kopřiva příklad kebabu, v němž laboratoř prokázala přítomnost kuřecího a krůtího masa, o němž spotřebitel nevěděl.

Falšuje se také původ masa: za jihoamerickou svíčkovou se vydávala nizozemská, za australský steak maso původem z Uruguaye a za severoamerický hovězí flap kus z české krávy.

Víc než 15 tisíc českých stravovacích zařízení přitom dosud mohlo takto klamat bez obav z postihu. Inspektoři SZPI totiž mohli vstoupit pouze do dvou třetin tuzemských restaurací, na zbytek dohlížely krajské hygienické stanice, které se ovšem zaměřují především na hygienu provozu a osob. 

„U třetiny restaurací tak není kontrolováno, zda nenabízejí pokrmy falšované, klamavě označené a nejakostní. To vytváří dvojí standard pro spotřebitele a nerovné podmínky pro podnikatele,“ upozorňuje Kopřiva.

Napravit by to měla novela zákona o potravinách, která má dozor nad všemi restauracemi otevřeného provozu převést pod SZPI. Odstraní se tak dvojí metr při kontrolách.

Rozdělování ulic

Návrh, jenž jde příští týden do třetího čtení v Poslanecké sněmovně, pochází z pera poslance Jana Birkeho (ČSSD). 

„Jeho cílem je otevření prostoru pro krajské hygienické stanice k dlouhodobému nasměrování několika desítek pracovníků, kteří musí zajišťovat kontroly v provozovnách stravovacích služeb, na řešení epidemiologické situace,“ vysvětluje Birke snahu uvolnit hygienikům ruce pro boj s covidem-19. „Vedle toho bude přínosem změny zjednodušení celého dozorového systému,“ podotýká Birke.

V Česku je dnes 45 tisíc restaurací, barů, bufetů a dalších provozů takzvaného otevřeného stravování. Inspektoři SZPI zatím nemohou do hotelových restaurací, řetězců rychlých občerstvení, cateringových firem či stánků, což je zhruba třetina všech podniků.

U zbylých dvou třetin míst je legislativa nastavena tak, že je mohou kontrolovat lidé ze SZPI i krajští hygienici. Aby se zbytečně nestřídali v těch stejných podnicích, snaží se o vzájemnou dohodu, která občas vede k absurdním situacím, kdy si instituce rozdělí jednu ulici napůl. 

Ztratíme možnost dozoru, namítají hygienici

Nově má být hlavním dozorujícím orgánem SZPI, což se hygienikům nelíbí. „Je to závažné ohrožení stávající úrovně ochrany veřejného zdraví,“ napsali poslancům s tím, že návrh hygieniky odtrhává od dozoru i prevence, ale zároveň očekává, že budou v případě zdravotních hrozeb účinně zasahovat.

„Vnímáme to negativně. Takto ztratíme přehled o vývoji v provozovnách,“ obává se šéf jihomoravské krajské hygienické stanice David Křivánek, podle nějž tak hygienikům zbude jen represe.

Zároveň připouští, že současný stav, kdy jsou restaurace pod dohledem dvou institucí, opravdu není ideální. Převedení veškerých kompetencí pod SZPI však nepovažuje za logický krok. 

„Pokud nebudeme mít nad restauracemi běžný dozor, nejsme schopni ovlivnit problémy, které mohou z hlediska hygieny vyvstat,“ oznamuje s tím, že inspektorům SZPI chybí zdravotní pohled a nemohou například nahlížet do zdravotnické dokumentace zaměstnanců.

Nebere ani argument, že se hygienikům uvolní ruce pro řešení epidemie koronaviru. „To je z mého úhlu pohledu pouze alibistické tvrzení, aby se tento krok odůvodnil,“ říká Křivánek, podle nějž se v době uzavření restaurací stejně na kontroly nechodí.

SZPI slibuje stejný metr

Mluvčí SZPI však tvrdí, že hygienikům epidemiologický dozor zůstane. Navíc i inspektoři podle něj mají dostatečnou odbornost ke kontrole hygieny, kterou provádí už desetiletí. 

Od roku 2015, kdy „převzali“ 30 tisíc provozoven, jich kvůli hygienickým prohřeškům už stovky dočasně uzavřeli. „V roce 2015 to bylo 144 restaurací, v roce 2019 už jen 49,“ poukazuje mluvčí Kopřiva na to, že pod dozorem SZPI počet zjištěných nedostatků výrazně klesá.

Pokud novela projde, slibuje inspekce i větší transparentnost. Výsledky svých kontrol zveřejňuje na webu Potraviny na pranýři a dalších kanálech, zatímco hygiena informuje v každém kraji jinak.

SZPI jako centrálně řízená organizace má zajistit jednotnost kontrol i výši sankcí na celém území republiky.

  • Nejčtenější

Skandál z fotbalové ligy: vsadil si, že dostane žlutou kartu. A vyhrál!

Premium Pro ligového fotbalistu to vypadá docela snadno. Vběhnete na hřiště a za pár minut máte vyděláno. Stačí maličkost –...

Rektorka Nerudová doporučila nástupci rezignovat kvůli vědecké kauze

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci....

Miliardář a basketbalový fanatik z Izraele: Pro začátek z Brna udělám Nymburk

Premium Desítky let vedl tým svého srdce ve své zemi. Bývalý spolumajitel Hapoelu Tel Aviv, sedmdesátiletý izraelský...

Lidé se dočkali. Družstevní byty po dvaceti letech získají bez doplatku

Brno bezplatně převede lidem družstevní byty, které byly vybudovány před více než dvaceti lety za podpory státu. Dnes o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Kvůli omikronu chybí v Brně řidiči MHD, začne platit prázdninový jízdní řád

Brněnský dopravní podnik se potýká s vysokou nemocností. Každým dnem přibývají nové případy nakažených covidem-19,...

Zloděj kradl kasičku přímo před kamerou, policii nejdříve nikdo nevolal

Hned dvě kamery zachytily muže, jak v brněnském nákupním centru poblíž brněnského hlavní nádraží krade kasičku s...

Zámek v Uherčicích na Znojemsku otevře nový okruh v opraveném křídle

Rekonstrukce zanedbaného severního křídla zámku v Uherčicích na Znojemsku za 130 milionů korun pomohla arkádovým...

Rektorka Nerudová doporučila nástupci rezignovat kvůli vědecké kauze

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci....

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...