Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Stop falšování pokrmů, dohled nad restauracemi má plně převzít inspekce

  10:01
Jiné maso, „lehčí“ pivo. Třetině stravovacích podniků v Česku dnes prochází podvádění zákazníků. Změnit to má novela zákona, která svěří všechny kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Kulinární studio MAFRA

Místo italské parmské šunky se do receptu přidá obyčejná vepřová a vyjde to pětkrát levněji. Místo argentinského steaku se na pánev hodí tuzemské hovězí a zákazník nic nepozná.

Rozdíly mezi jídelním lístkem a tím, co zákazník skutečně dostane na talíř, nejsou v Česku nic výjimečného. 

„Až čtvrtina kontrol zaměřených na klamání spotřebitele zjišťuje v restauracích porušení předpisů. To je alarmující,“ sděluje Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jejíž ústřední inspektorát sídlí v Brně.

Podniky často šidí na surovinách. Za smetanu třeba vydávají náhražky z rostlinného tuku, smažený sýr je ve skutečnosti z výrobku na bázi palmového oleje. 

Problematický bývá i nápojový lístek. Místo „dvanáctky“ se čepuje pivo s nižší stupňovitostí, místo značkové kofoly dostanou zákazníci levnější limonádu s kolovou příchutí a místo džusu ovocnou šťávu.

Maďarská vína jsou podávána jako moravská a místo destilátů z ovoce se nalévá aromatizovaný alkohol.

„Zavádějící jsou mnohdy i informace o druhu použitého masa, které vyvolávají dojem, že pokrm byl připraven pouze z hovězího,“ zmiňuje Kopřiva příklad kebabu, v němž laboratoř prokázala přítomnost kuřecího a krůtího masa, o němž spotřebitel nevěděl.

Falšuje se také původ masa: za jihoamerickou svíčkovou se vydávala nizozemská, za australský steak maso původem z Uruguaye a za severoamerický hovězí flap kus z české krávy.

Víc než 15 tisíc českých stravovacích zařízení přitom dosud mohlo takto klamat bez obav z postihu. Inspektoři SZPI totiž mohli vstoupit pouze do dvou třetin tuzemských restaurací, na zbytek dohlížely krajské hygienické stanice, které se ovšem zaměřují především na hygienu provozu a osob. 

„U třetiny restaurací tak není kontrolováno, zda nenabízejí pokrmy falšované, klamavě označené a nejakostní. To vytváří dvojí standard pro spotřebitele a nerovné podmínky pro podnikatele,“ upozorňuje Kopřiva.

Napravit by to měla novela zákona o potravinách, která má dozor nad všemi restauracemi otevřeného provozu převést pod SZPI. Odstraní se tak dvojí metr při kontrolách.

Rozdělování ulic

Návrh, jenž jde příští týden do třetího čtení v Poslanecké sněmovně, pochází z pera poslance Jana Birkeho (ČSSD). 

„Jeho cílem je otevření prostoru pro krajské hygienické stanice k dlouhodobému nasměrování několika desítek pracovníků, kteří musí zajišťovat kontroly v provozovnách stravovacích služeb, na řešení epidemiologické situace,“ vysvětluje Birke snahu uvolnit hygienikům ruce pro boj s covidem-19. „Vedle toho bude přínosem změny zjednodušení celého dozorového systému,“ podotýká Birke.

V Česku je dnes 45 tisíc restaurací, barů, bufetů a dalších provozů takzvaného otevřeného stravování. Inspektoři SZPI zatím nemohou do hotelových restaurací, řetězců rychlých občerstvení, cateringových firem či stánků, což je zhruba třetina všech podniků.

U zbylých dvou třetin míst je legislativa nastavena tak, že je mohou kontrolovat lidé ze SZPI i krajští hygienici. Aby se zbytečně nestřídali v těch stejných podnicích, snaží se o vzájemnou dohodu, která občas vede k absurdním situacím, kdy si instituce rozdělí jednu ulici napůl. 

Ztratíme možnost dozoru, namítají hygienici

Nově má být hlavním dozorujícím orgánem SZPI, což se hygienikům nelíbí. „Je to závažné ohrožení stávající úrovně ochrany veřejného zdraví,“ napsali poslancům s tím, že návrh hygieniky odtrhává od dozoru i prevence, ale zároveň očekává, že budou v případě zdravotních hrozeb účinně zasahovat.

„Vnímáme to negativně. Takto ztratíme přehled o vývoji v provozovnách,“ obává se šéf jihomoravské krajské hygienické stanice David Křivánek, podle nějž tak hygienikům zbude jen represe.

Zároveň připouští, že současný stav, kdy jsou restaurace pod dohledem dvou institucí, opravdu není ideální. Převedení veškerých kompetencí pod SZPI však nepovažuje za logický krok. 

„Pokud nebudeme mít nad restauracemi běžný dozor, nejsme schopni ovlivnit problémy, které mohou z hlediska hygieny vyvstat,“ oznamuje s tím, že inspektorům SZPI chybí zdravotní pohled a nemohou například nahlížet do zdravotnické dokumentace zaměstnanců.

Nebere ani argument, že se hygienikům uvolní ruce pro řešení epidemie koronaviru. „To je z mého úhlu pohledu pouze alibistické tvrzení, aby se tento krok odůvodnil,“ říká Křivánek, podle nějž se v době uzavření restaurací stejně na kontroly nechodí.

SZPI slibuje stejný metr

Mluvčí SZPI však tvrdí, že hygienikům epidemiologický dozor zůstane. Navíc i inspektoři podle něj mají dostatečnou odbornost ke kontrole hygieny, kterou provádí už desetiletí. 

Od roku 2015, kdy „převzali“ 30 tisíc provozoven, jich kvůli hygienickým prohřeškům už stovky dočasně uzavřeli. „V roce 2015 to bylo 144 restaurací, v roce 2019 už jen 49,“ poukazuje mluvčí Kopřiva na to, že pod dozorem SZPI počet zjištěných nedostatků výrazně klesá.

Pokud novela projde, slibuje inspekce i větší transparentnost. Výsledky svých kontrol zveřejňuje na webu Potraviny na pranýři a dalších kanálech, zatímco hygiena informuje v každém kraji jinak.

SZPI jako centrálně řízená organizace má zajistit jednotnost kontrol i výši sankcí na celém území republiky.

  • Nejčtenější

Žák gymnázia při vyučování skočil z druhého patra, má středně těžká zranění

Policisté se zabývají pádem nezletilého chlapce z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku. Podle informací redakce...

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

Muž v Brně, který byl zřejmě pod vlivem drog, napadl na ulici školačku a způsobil jí zranění. Útočníka zadržel náhodný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Chlapec, který skočil z okna gymnázia, je po operaci ve stabilizovaném stavu

Chlapec, který v úterý vyskočil z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku, je po operaci a jeho stav je stabilizovaný....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Pitbul napadl jiného psa, ohrožoval i dítě. Jeho otec zvíře střelil

Legálně drženou pistolí se bránil muž v Brně proti útoku psa, který napadl jeho mazlíčka a zároveň údajně ohrožoval...

Domov pro seniory čeká demolice, postaví místo něj nový. Plán dráždí nejistotou

Stovky rodin dnes chodí na návštěvu za příbuznými do domova pro seniory v Nopově ulici v brněnských Židenicích. S...

V nejbližších dnech se přestěhujeme do Lumbeho vily, řekl Pavel v Brně

Prezident Petr Pavel se v nejbližších dnech přestěhuje do Lumbeho vily, řekl to dnes v Brně při návštěvě jižní Moravy....

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...