Epopeji zbývají dva dny, odpůrci přesunu chystají transparenty

  6:37aktualizováno  6:37
Už jen dva dny zbývají návštěvníkům, kteří si chtějí prohlédnout Muchovu Slovanskou epopej v moravskokrumlovském zámku. Ve čtvrtek odpoledne se za posledními z nich zavřou dveře a technici začnou plátna připravovat na převoz do Prahy. Stěhování ale chtějí někteří místní zabránit třeba i vlastními těly.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidé, kteří s přesunem Slovanské epopeje do Prahy nesouhlasí, se teď shlukují kolem skupin na Facebooku.

"Připravte si transparenty a pojďte protestovat," vyzývají například organizátoři čtvrteční protestní akce před zámkem v Moravském Krumlově. V den poslední prohlídky se tak u epopeje mohou sejít nejen desítky návštěvníků, ale i demonstrantů.

O protestu se ze sociální sítě Facebook dověděli i moravskokrumlovští policisté. "Budeme připraveni zasáhnout. Oficiální žádost o povolení akce však ještě nepřišla," podotkla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Ačkoli akce není oficiálně nahlášená, město proti ní podle starosty Jaroslava Mokrého nebude zasahovat.

Zprávy o chystané demonstraci se už donesly i na pražský magistrát. "O tom protestu vím, ale nechápu ho. Je to, jako by mi chtěl někdo zabránit, abych odjel vlastním autem," přirovnal situace pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha, který má na starosti také Muchovu Slovanskou epopej.

Studenti bojují videem na internetu

Lidé, kteří se chystají vyrazit před zámek s transparenty, navázali na moravskokrumlovské studenty a jejich video na serveru YouTube.com.

Studenti tamního gymnázia založili na sociální síti Facebook skupinu Nechte Slovanskou epopej v Moravském Krumlově, která má více než 1500 členů. Natočili také video, ve kterém bojují za zachování epopeje tam, kde nyní je.

"Naším hlavním cílem bylo oslovit co nejvíce lidí, kteří by mohli obměkčit pražské radní. Ti chtějí použít epopej jako hlavní triumf v komunálních volbách," vysvětlil jeden ze studentů Adam Škarka.

Video, ve kterém se vystřídá sedmnáct studentů, shlédlo na internetu už více než čtyři tisíce lidí. Studenti v něm upozorňují na nezájem Prahy o obrazy v minulých desetiletích a vyzývají, aby se lidé snažili stěhování dvaceti pláten zabránit. "My se o to pokusíme vlastními těly," křičí v závěru spotu desítky žáků.

Kdy přesně se epopej přesune, není jasné

Se čtvrteční akcí však autoři videa nemají podle Škarky nic společného. "Chtěli jsme protestovat až při odvozu obrazů. Ale nikdo nám nechce říct, jak bude stěhování probíhat. Doslechli jsme se, že postupně a tajně, ale za takových podmínek je těžké připravit protest. Přesto se snažíme zjistit bližší informace," vysvětlil.

Kdy Muchova plátna opravdu opustí moravskokrumlovský zámek, zatím přesně neví ani starosta, ani radní Pecha.

Ke stěhování podle Mokrého dojde zřejmě koncem příštího týdne. Pecha doplnil, že se plátna budou přesouvat do hlavního města postupně. "Bude to dělat kvalifikovaná firma, plátna budou samozřejmě pojištěna. Celá akce bude trvat čtrnáct dní až měsíc," poznamenal.

Proti stěhování je většina místních

Ačkoli je stěhování už naplánované, moravskokrumlovští se s ním stále nechtějí smířit. Všechny obrazy jsou podle Mokrého v dobrém stavu a nepotřebují restaurovat. I prostory zámku, které se staly terčem kritiky, jsou podle něj vyhovující.

Moravskokrumlovští naopak považují Veletržní palác, kam mají být plátna dočasně přesunuta, za nedůstojný pro Muchovo dílo. Proti stěhování epopeje do Prahy neúspěšně protestoval i Muchův vnuk John.

Zámek v Moravském Krumlově je podle starosty pro díla ideální. "Ta část, kde je vystavena epopej, je v perfektním stavu, s majitelem zámku máme navíc smlouvu na dobu neurčitou. Obrazy jsou pojištěné na 25 milionů korun, tato pojistka je však nepřenosná, začínáme budovat protipožární hlásič. Tím se celé to stěhování stává ještě nesmyslnější," stěžuje si starosta.

Pokud se iniciativa místních proti přesunu nezdaří, Slovanská epopej bude osm měsíců vystavena ve Veletržním paláci. Kam poputuje potom, zatím není jasné. "Máme zatím předjednanou smlouvu s Národní galerií, avšak podle mě by si epopej zasloužila svůj vlastní pavilon," míní Pecha.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

ODS chce po Brnu ovládnout i kraj, o hejtmana bude usilovat šéf vědců

Před rokem ODS přebarvila po komunálních volbách koalici v Brně a obsadila křeslo primátora. Teď má stejné ambice i na...

Srážka vlaku a auta na pět hodin uzavřela železnici z Prahy do Brna

V noci na neděli byla na pět hodin uzavřena železniční trať spojující Prahu a Brno. V Blansku na přejezdu se kolem...

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz