Epopej zůstane v Krumlově možná ještě roky, v Praze pro ni není místo

  11:29aktualizováno  11:29
Slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy zůstane v Moravském Krumlově zřejmě ještě řadu let. Pražský radní Milan Richter, který usiluje o co nejrychlejší převoz epopeje do Prahy, totiž v úterý jednal s vnukem Alfonse Muchy Johnem. A ten má jasnou podmínku: Trvá na výstavbě zcela nového pavilonu, ve kterém by měl být v Praze cyklus obřích obrazů vystaven.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se bude z Moravského Krumlova stěhovat do Prahy | foto: Radek Miča, MAFRA

"Přál by si také, aby pavilon stál buď na Těšnově, Letné, Vítkově, nebo v centru města v blízkosti Staroměstského náměstí," řekl ČTK radní Milan Richter.

Hlavní město přitom už delší dobu uvažuje o přesunutí díla do areálu holešovického Výstaviště, kde Muchovi nabízelo celkem tři možnosti umístění obrazů. John Mucha však navrhl jiná místa.

Pražský radní Milan RichterUmístění pavilonu v některé z navrhovaných lokalit nebude podle Richtra jednoduché. "Musíme nejprve vypracovat objemovou studii a pak zkusíme, jestli se pavilon někam vejde," podotkl radní. Praha bude muset také prověřit majetkové vztahy nebo to, zda by výstavba byla v souladu s územním plánem. To vše by podle Richtrova odhadu mohlo trvat i tři roky.

Na nejnovější vývoj v Praze reagoval starosta Jaroslav Mokrý optimisticky. "Z hlediska Moravského Krumlova se jedná o vývoj veskrze příznivý. Protože čím déle bude epopej v Moravském Krumlově, tím lépe," řekl.

Zároveň kvitoval, že Praha konečně začíná shánět nové a vhodné pozemky pro epopej. "Už se tedy nejedná o umístění epopeje do nějakých náhradních starých prostor, jako byla záplavová zóna na Výstavišti. Dnes se už skutečně hledají pozemky pro výstavbu nějakého pavilonu. A to je dlouhodobý proces," komentoval.

Mokrý dodal, že jemu teď nezbývá nic jiného, než za Krumlov urgovat u Galerie hlavního města Prahy smlouvu o výpůjčení epopeje na další období.

Slovanská epopej Slovanská epopej

Moravský Krumlov má obrazy Slovanské epopeje od Prahy půjčené skoro půl století a fakticky je zachránil před zničením. Poslední smlouva o výpůjčce platila jen do konce září a Praha zatím na nedávnou novou žádost Krumlova o další výpůjčce nereagovala.

Krumlovská radnice přitom už řadu měsíců usiluje o to, aby Epopej na tamním zámku zůstala co nejdéle, neboť je to podle krumlovské radnice prozatím to nejlepší řešení pro vystavení obřích pláten.

Pražský radní Richter naopak dlouhodobě prosazuje, aby se obrazy přestěhovaly do metropole co nejdříve. Dílo, které Mucha věnoval Praze, podle něj přiláká do Prahy další turisty, pro které je Muchovo jméno velkým tahákem.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz