Epopej v Krumlově končí, soud nařídil její vydání do Prahy

  15:58aktualizováno  18:24
Slavné dílo malíře Alfonse Muchy věnované dějinám Slovanů, se musí stěhovat. Znojemský soud totiž rozhodl o tom, že Moravský Krumlov musí Praze vydat Slovanskou epopej. Výpravné dílo tak bude vystaveno v Galerii hlavního města Prahy až do 31. května příštího roku.

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý se Slovanskou epopejí od Alfonse Muchy, která se prozatím do Prahy nestěhuje. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Galerie hlavního města Prahy může uspořádat plánovanou výstavu Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. "Vydání předběžného opatření, které by uspořádání výstavy dovolovalo, bylo na návrh Prahy schváleno," uvedl předseda znojemského okresního soudu Jaromír Kapinus.

Soud tak zrušil předběžné opatření Městského úřadu Moravský Krumlov, který na žádost Muchova vnuka Johna rozhodl, že Praha z něj nesmí nechat dílo odvézt, protože není zřejmé, komu patří. Krumlov se proti verdiktu může odvolat, epopej ale musí vydat.

S rozhodnutím nesouhlasí Muchova rodina ani Krumlov

Část Muchovy rodiny zastoupená vnukem Johnem, která se stěhováním do Prahy nesouhlasí, chce s právníky řešit další postup. "Samozřejmě je to pro nás špatná zpráva," řekla Simona Krištofková, která Johna Muchu a Muchovu nadaci zastupuje.

Znojemský soudce Roman Vystrčil, který se kauzou zabýval, se domnívá, že epopej patří Praze. Neodvolává se přitom na Muchovu darovací smlouvu, kterou obrazy hlavnímu městu věnoval za podmínky, že pro epopej vystaví pavilon. Soudce považuje za důležitý dokument z roku 1993, jímž Praha převzala od ministerstva kultury kolekci obrazů do svého majetku.

"Ve věci vlastnictví epopeje není podána žádná žaloba, takže jsem tuto otázku ani podrobněji nezkoumal," uvedl soudce.

Podle něj jeho verdikt není konečnou tečkou za sporem o tom, komu vlastně obrazy patří. Předpokládá, že tento složitý spor teprve bude rozhodnut v budoucnu jinými soudy. Kromě žaloby na určení vlastnictví nebo žaloby na vydání věci může být majitel epopeje určen například v dědickém řízení.

"Moje víra, že u nás existuje právní stát a že má pevné základy, je tímto potvrzena," reagoval na zprávu pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS). Rozhodnutí soudu ho překvapilo. Řekl, že ho nečekal, i když rozhodnutí Moravského Krumlova považoval za absurdní. "

Děkuji soudu, že takto rozhodl," dodal. Praha tak podle něj může epopej vystavit v době, kdy je zámek přes zimu v Moravském Krumlově zavřený.

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) považuje verdikt za podivný. Zdůraznil, že soudce rozhodl dříve, než se mohl městský úřad k záležitosti vyjádřit. Měl na to podle zákona tři dny. Chtěl tak učinit dnes, kdy mu tato lhůta vyprší. Proto Mokrý předpokládá, že se Moravský Krumlov proti rozsudku odvolá.

"Soudce rozhodl předčasně. Verdikt se nám nejeví jako optimální. Další kroky musíme konzultovat s právníky," uvedl Mokrý.

Slovanská epopej

1910-1928 - Alfons Mucha na zámku ve Zbirohu namaloval 20 obrazů, tvořících Slovanskou epopej.
1919 - Prvních 11 pláten epopeje bylo vystaveno v pražském Klementinu.
1920-1921 - Výstava zárodku epopeje sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu.
1928 - Obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy, kompletní epopej byla na pět let vystavena v tehdy právě dokončeném Veletržním paláci.
1933-1963 - Obrazy byly před zraky veřejnosti skryty v depozitáři, od roku 1950 byly umístěny v zámku v Moravském Krumlově.
1963 - Slovanská epopej byla opět vystavena, a to v ústraní na zámku v Moravském Krumlově. Například v roce 1980 bylo jedno z plátem zapůjčeno na velkou Muchovskou výstavu v Paříži, v roce 1994 pak bylo 14 ze 20 pláten představeno v kostele Stein v dolnorakouské Kremži.
1994 - Pražský primátor Jan Koukal oznámil, že město chce pro epopej do tří let nalézt vhodné prostory. Uvažovalo se třeba o Břevnovském klášteře či památníku na Vítkově, později se ve hře objevily Klementinum nebo restaurace Expo 58 na Letné.
2001 - Praha schválila záměr umístit Slovanskou epopej na Výstavišti. Nejprve se uvažovalo o Průmyslovém paláci, v roce 2005 - Pražští radní schválili výstavbu nového pavilonu. Nejblíže k realizaci mělo později přemístění do Křižíkova pavilonu, nic z toho se ale neuskutečnilo.
2010 - Veřejnosti byly představeny návrhy na nový pavilon pro Slovanskou epopej, nová galerie by mohla stát na vrchu Vítkově, před Národním zemědělským muzeem na Letné či v místě bývalého Stalinova pomníku taktéž na Letné.

(Zdroj: ČTK)

Autoři: ,

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Utajený rockový festival v Žabčicích v roce 1982. O rok později akci rozprášili...

Vyjádřit nesouhlas s vládou komunistické strany v Československu a alespoň na chvíli cítit volnost a svobodu. I proto...

Najdete na iDNES.cz