Když se magistrát a Česká pošta předloni rozhodly zbavit památkově chráněných budov v centru Brna, v obou případech získaly v elektronické aukci více než sto milionů korun. Město se zbavilo dvou zchátralých domů v ulici Milady Horákové a státní podnik udal objekt navržený architektem Bohuslavem Fuchsem u hlavního nádraží.
Právě v této atraktivní lokalitě nabídl zajímavou nemovitost Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Bytový dům na adrese Nádražní 20, vedle městských lázní, vydražil minulý týden za 51,6 milionu korun.
Zájemci byli dva, jako kauci museli složit desetinu vyvolávací sumy. Základní příhoz, nakonec vítězný, učinil jen jeden. Budovu tak získala zatím neznámá firma, jejíž jméno se časem objeví v registru smluv.
Dům přitom státu připadl až předloni, po úmrtí majitele, jenž neměl dědice. Protože byl pro zmíněný úřad nepotřebný, nabídl jej státním institucím. Žádná však neprojevila zájem, a tak nový vlastník vzešel z aukce. „Nemovitosti s tak vysokou hodnotou stát nezískává často, prodej byl spíš výjimečný. Jedná se totiž o budovu v samotném centru s investičním potenciálem,“ říká mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.
Pětipodlažní budova s podkrovím vyrostla před rokem 1890 u parku na Nových sadech. Je v původním, ale kvůli zanedbané údržbě už horším stavu. Potřebuje tedy celkovou rekonstrukci. Ani to ovšem uchazeče neodradilo. V domě se nachází jedenáct prostorných bytů, devět z nich s půdorysem 3+1 o nejmenší výměře 81 metrů čtverečních.
O budovu s pozemkem pod ní mohly mít zájem třeba stavební či developerské firmy. Podle brněnského developera Marka Vintera je vhodná pro nájemní bydlení. Nabídku označil obecně za lákavou – hlavně kvůli přitažlivé lokalitě v širším centru města. „K její atraktivitě přispívá i několik velkých staveb v blízkém okolí,“ zmiňuje Vinter.
Velká šance pro investory
Plány na elektronické aukce jsou v Brně mnohem větší a týkají se primárně městského majetku. Na magistrátě už vzniká seznam veškerých zbytných budov či pozemků, které touhle cestou nabídne. Úředníci je budou zveřejňovat v takovém časovém horizontu, aby se investoři mohli připravit a počítat s nimi ve vlastních plánech.
„Cílem je informovat třeba na celé volební období dopředu, kdy a jaký majetek budeme prodávat, a veřejně ho vystavit na webu,“ nastiňuje vizi radní pro majetek Jiří Oliva (ČSSD).
Slibuje si od toho více zájemců, a hlavně vyšší zisky. Podle něj zamíří do dražby desítky nemovitostí ve vlastnictví města, ale také třeba zahrady či parcely, třeba pod golfovým hřištěm u Jinačovic.
Budova pošty v Brně se prodala na druhý pokus, vítěz dražby slibuje opravu |
Ostatně ze sedmi dokončených aukcí, jež nahradily prodej obálkovou metodou, město inkasovalo 243 milionů. Přitom „vyvolávačky“ v souhrnu činily jen 137 milionů.
Prvotní částky stanovuje znalecký posudek. U zmiňovaného domu na Nádražní určil 51,6 milionu korun. Tato cena byla podle Vintera nastavená rozumně.
„Ponechává prostor pro rozsáhlou rekonstrukci. Velkou neznámou však bylo, kam se až aukční cena vyšplhá. Jako příklad může posloužit právě prodej městského pozemku se dvěma nemovitostmi na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října. Tehdy došlo k několikanásobnému překonání vyvolávací ceny až do úrovně, kdy je návratnost velkou otázkou,“ porovnává Vinter.
Právě tato elektronická dražba se stala předloni vůbec první ze strany města. Skončila velkým úspěchem, z téměř 29 milionů se výsledná částka vyšplhala až na 131 milionů. „Více než čtyřnásobně tak převýšila očekávanou i odhadní cenu nemovitostí,“ vyzdvihuje mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
Parcely teď už i pro Pražany
V aukci Brno udalo také budovy na adresách Bratislavská 80 a Rybářská 3, za něž investoři zaplatili vyvolávací sumy 47 a 14 milionů. Naopak bez odezvy zůstaly nabídky bytového domu ve Vranovské ulici za 23 milionů a administrativního objektu v Hybešově za 59 milionů.
„Posudky určily cenu v době, kdy si kupci kvůli nemovitostem trhali ruce. Pak ale nastal zlom a trh se zasekl,“ zdůvodňuje nezájem Oliva s tím, že vzniknou nové posudky a pak přijde opakovaná dražba.
Prodat stavební pozemky v elektronické aukci dokonce nedávno chtěli i představitelé Miroslavi na Znojemsku. Ze třinácti nabízených, velkých často 600 metrů čtverečních, však nemá nového majitele žádný.
„Vyvolávací cena tři tisíce korun za metr čtvereční se místním zdála vysoká. Jenže jako město jít níž nemůžeme. Parcely musíme připravit, nachystat inženýrské sítě, kanalizaci, osvětlení, silnici a chodníky a pak ještě například zajistit kapacitu ve školách,“ vysvětluje starosta Miroslavi Martin Plechatý (nez.).
V loňském prvním kole aukce město udalo dva pozemky. Zbytek plánuje i přes nedávný neúspěch nabídnout znovu. Vsadit chce tentokrát v daleko větší míře na propagaci, aby se o možnosti získat stavební parcely dozvěděli třeba i zájemci z Brna nebo dokonce z Prahy.