Dům potravin zřejmě otevřou za rok, pronájem získala firma exmanažera ODS

  9:18aktualizováno  9:18
Bývalý Dům potravin na Zelném trhu radnice Brna-střed opraví za 40 milionů. A pak exkluzivní prostory za pár tisíc měsíčně pronajme firmě bývalého manažera ODS. Smlouvu na patnáct let získala před volbami od koalice vedené ODS.

Tržnice na Zelném trhu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Projekt rekonstruované tržnice sliboval dnes už bývalý starosta. 

„Rádi bychom tady viděli stánky s regionálními potravinami, biopotravinami, ovocem, zeleninou. Tím nejlepším, co může jižní Morava nabídnout. Budeme rádi, když to bude výkladní skříň středu města. Hledáme partnera, který by do toho s námi šel,“ vykládal na předvolebním videu loni v lednu voličům tehdejší starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS). Kamera ho zabírala, jak stojí v prázdné budově někdejšího Domu potravin na Zelném trhu.

Prázdná stavba byla, protože předchozího nájemce, který budovu provozoval minulých pět let, už rok předtím Brno-střed vystrnadilo. Firma Sculpto a radnice se momentálně vzájemně soudí o miliony korun.

Partner, o kterém Šťástka mluvil, se našel. Radnice mu budovu pronajala několik měsíců před volbami po výběrovém řízení. Za jednu korunu ročně. Podle zjištění MF DNES jde o společnost 4E Production. Vlastní ji Pavel Bartošek - někdejší oblastní manažer brněnské ODS. Za vlády předchozí koalice na magistrátu, kde seděla i ODS, pořádal například brněnský Ples v opeře či podnikal s bývalým náměstkem primátora Miroslavem Hoškem (ODS).

„Máme podepsanou smlouvu, ale fakticky tam nemůžeme působit, protože nemáme prostory převzaté. Platíme tedy symbolický nájem. Nájem v tržnici se nemůže řídit komerčními nájmy v této lokalitě. Je těžké konkurovat stánkům na Zelném trhu. V tržnici bude také spousta nekomerčních aktivit, jako vaření,“ vyjmenoval Bartošek.

Nic se měnit nebude

Exstarosta Šťástka souvislost se stranickými vazbami popírá: „Kdyby výběrové řízení bylo dělané tak, že se o tom nikdo nedověděl, mohl bych z toho být podezříván. Bylo to ale tak otevřené, že otevřenější to být nemohlo. Příležitost podílet se měla i opozice.“

Mezitím se po loňských podzimních volbách změnilo vedení radnice. ODS a ČSSD nahradili Žít Brno, ANO, zelení a lidovci. Nájemní smlouva ale zůstala. Jakmile podle ní městská část dům zrekonstruuje za 40 milionů korun a tržnice se v něm otevře, zvedne se Bartoškovi nájem na tři sta tisíc za rok. O rok později za celý rok pronájmu zhruba 600 metrů čtverečních v historickém středu města zaplatí 400 tisíc.

Bývalý nájemce platil za měsíc to, co teď bude za rok

Podle zjištění MF DNES předchozí nájemce budovy - firma Sculpto - zhruba stejnou částku platila také. Ovšem měsíčně.

Na konci roku 2011 jí ale začaly problémy. Ač podle smlouvy z roku 1997 měla společnost přednostní právo na pronájem na patnáct let, z radnice jí po žádosti o prodloužení smlouvy přišla zamítavá odpověď. Podle úředníků termín o den propásli.

Šťástka připouští, že se Brno-střed původního nájemce snažilo zbavit. „Chtěli jsme dům posunout dále. Byla v něm asijská bistra či obchody s oblečením,“ konstatoval.

Firma Sculpto se ocitla v právním vzduchoprázdnu. „Rok beze smlouvy jsem tak sice budovu dále pronajímal, ale nechodily mi žádné faktury, takže jsem nemohl platit nájem. Když ale úředník z Brna-střed obcházel podnájemce v budově a říkal jim, aby mi neplatili, nakonec jsem dům opustil. Podnájemci mi stále dluží 1,5 milionu,“ tvrdí jednatel firmy Sculpto Zdeněk Řehořík. ¨

Tržnici chtějí otevřít příští léto

4,8 milionu korun dluží na nájemném naopak Řehořík radnici Brna-střed, která je po něm nyní vymáhá. Zaplacení se prý nebrání. Řehořík si ale na oplátku u soudu nárokuje peníze za opravy, které udělal v dobré víře, že dům bude mít v nájmu dalších patnáct let.

„S firmou Sculpto se snažíme o narovnání, jsme na začátku jednání. Bude potřeba znalecký posudek, který vyčíslí cenu eskalátorů, které nechala instalovat,“ konstatoval radní Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Opravy tržnice, které měly být hotové letos v září, se mezitím zpozdily.

„Tržnici chceme otevřít po rekonstrukci příští rok v létě, zatím nemáme stavební povolení. Taky jsme si nechali dělat rozbory, protože se nám nájemné zdálo nízké, ale v tržnicích po republice jsou ceny nájmů podobné,“ řekl místostarosta Jiří Švachula (ANO).

Nájemce Bartošek slibuje, že na Zelném rynku vznikne nejlepší tržnice v Česku: „Tři čtvrtiny prostor už jsou předběžně domluvené a obsazené. Měla by tam být pekárna, cukrářství, ryby, maso, malí pěstitelé. Kapacita je až 50 míst, ještě to řešíme s architekty. V přízemí bude kavárna s hlídacím koutkem.“

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz