Jako jedna z posledních nájemnic obývá paní Jana panelový dům v Krásného ulici v Židenicích, který je uvnitř plný popraskaných zdí s velkými trhlinami. „Snad co čtrnáct dnů v budově praskají stoupačky, takže tady pořád teče voda. Naštěstí aspoň zatím nevybouchl plyn,“ popisuje žena, která si nepřála zveřejnit své příjmení, redakce ho však zná.
Čtyřpatrový panelák se třemi samostatnými vchody stojí ve svahu na nestabilním jílovém podloží, nemá ani dostatečně hluboké základy. Vliv na jeho mizerný stav má také chatrná původní kanalizace pod ním. Postupně se propadá.
Dlouhodobě se proto dům potýká se špatnou statikou. Drtivá většina z několika desítek nájemníků ve zhruba čtyřiceti bytech už raději zmizela. Zůstávají poslední tři rodiny. „Teď už tady nějak dožijeme. Od radnice máme nabídku na náhradní byt, takže bychom se zhruba za dva měsíce měli stěhovat,“ dodává Jana. Je ráda, že se v domě plném havárií nikomu nic nestalo a konečně se zbaví strachu z nenadálé katastrofy.
Nové vedení Židenic po podzimním nástupu do funkcí oslovilo dvě odborné firmy a požádalo je o rešerši podkladů ke staticky narušené budově. Ze závěrů podle starosty Petra Kunce (nez.) vyplynulo, že je možná její sanace bez nutnosti zboření. Tohle řešení vidí i jako finančně výhodnější.
„Nultou fází bude revize kanalizace a vodovodu. Pak je potřeba dům takzvaně stáhnout, pod základy udělat mikropiloty, staticky zajistit. Následně se provede modernizace bytů a společných prostor včetně výměny elektroinstalace a rozvodů. Až poté tam můžou lidé znovu bydlet,“ nastiňuje předpokládaný postup Kunc.
Radnice plánuje nechat letos vypracovat podrobný projekt zmiňované sanace. Rozhodnutí budovu stabilizovat a opravit do obyvatelného stavu může překazit zřejmě jen radikálně odlišné stanovisko statika, který má nyní v rukou závěry odborných firem. MF DNES si jejich stanoviska od Kunce také vyžádala, ani po opakovaných urgencích je však neobdržela.
Řešení za třetinovou cenu
Každopádně zajištění a oprava domu má podle hrubých výpočtů radnice vyjít asi na třetinu nákladů oproti zbourání a novostavbě. Druhou variantu prodražuje nejen demolice, ale i třeba nutnost vybudovat podzemní garáže. „Celkové náklady v takovém případě směřují až ke 300 milionům korun, což je mimo naše možnosti. Naopak odhad na sanaci a modernizaci je zhruba 90 milionů,“ vyčísluje Kunc.
Problém s postupně se propadajícím domem ze 60. let řešilo už několik předchozích vedení městské části. Praskliny se totiž objevily už před víc než dekádou. A dalšímu praskání zdí nezabránila ani oprava provedená v roce 2016.
„Za nás se ukazovalo jako výhodnější jít cestou novostavby, ale nikdy jsme nevylučovali, že je možné dům sanovat. Existují dvě cesty úvah – buď chcete mít starý, byť opravený dům, nebo postavit nový,“ podotýká Kuncův předchůdce v pozici starosty Aleš Mrázek (za ANO) s tím, že je třeba přihlížet k finanční stránce věci.
9. listopadu 2021 |
Že by se u paneláku po sanaci a modernizaci objevily problémy znovu, Kunc odmítá. I když dál bude stát na nestabilním podloží. „Odstraní se příčina problémů. Když se dům stáhne, začne fungovat jako tuhá krabice,“ tvrdí starosta s tím, že pak půjde o bezpečnější bydlení než jinde.
Radnice po úpravách a modernizaci budovy plánuje nabídnout byty přednostně předešlým nájemcům. Jenže například paní Jana je rozhodnutá, že se rozhodně zpátky vracet nechce. „Už stačilo. Pořád tady vše opravovali, ale neustále to znova praská. Pokaždé se někde něco pokazí,“ vysvětluje.
Podobně situaci vidí dnes už bývalá obyvatelka domu Klára Tenková, jež má už zhruba rok nový domov v Táborské ulici. „Celý barák budu mít už pořád spojený se vším tím nepříjemným, co se tam dělo. Dům stojí na strašném podloží, v minulosti tam byly použity špatné technologické postupy, uvnitř jsou staré rozvody. Nevěřím, že se tímhle vše vyřeší, ale je to jen můj subjektivní názor, nejsem odborník,“ přiznává Tenková.
Panelák se propadá, praskají zdi i trubky. Desítky rodin čeká stěhování |
Vystěhování z budovy čeká v několika nejbližších měsících i poslední „statečné“, kteří v ní dodnes zůstali. Budou následovat desítky dalších, jimž radnice zajistila náhradní bydlení jinde. Po dobu případné sanace dům nikdo obývat nesmí. Do jejího začátku však může posloužit pro cvičení zásahové jednotky i kvůli tomu, aby se nestal lákadlem třeba pro bezdomovce.
Podobné problémy se statikou mají i sousední domy, protože stojí ve stejném svahu na totožném podloží. Ale jejich stav není tak vážný. Dotkne se jich hlavně plánovaná revize kanalizace a vodovodu, jelikož pod nimi také vedou.