A jako tenkrát nadělal vrásky brněnským politikům, dělá je dnes sousedům. Těm se nelíbí, do jaké výšky dům v nedalekém sousedství vily Tugendhat, narůstá.
"Nástavba původního domu, je svou výškou i objemem stavby neslučitelná s okolním prostředím. Bude přesahovat hladinu okolních domů, protože vyroste ještě na střeše terasa a má tam být ústí výtahové šachty," upozorňuje jeden z nespokojených sousedů Aleš Kratochvíl, který bydlí v domě přímo naproti.
Zatímco donedávna měl výhled na sedlovou střechu, stejnou jakou mají ostatní domy v ulici, teď ji nahradí krychle s rovnou střechou.
Dům na adrese Černopolní 37b je v ochranném pásmu památkové rezervace. A čtyři čísla popisná od brněnské památky UNESCO, vily Tugendhat.
Stavební povolení vydal úřad městské části Brno-sever. Jenže v listopadu si investor zažádal o změnu a ta se sousedům nelíbí.
Místo původní skosené mansardové střechy tam totiž bude rovná s terasou a výtahem až na střechu. "Neprokázali, že mají povolení památkářů," tvrdí sousedé.
Jenže památkáři v tom nevidí problém. Dům není hned vedle vily Tugendhat a výšku okolních domů převýší jen výtah na střeše.
"Ze zákona už do toho nemáme co mluvit, pokud stavba neovlivní hodnotu městské památkové rezervace, a to se neděje," krčí rameny Martin Čihalík z brněnské pobočky Národního památkového ústavu a dodává, že nelze zakázat výstavbu jen proto, že ve stejné ulici je vila Tugendhat.
"Mrakodrap to není, nemůžeme nic dělat"
Ani jemu se dům nelíbí a myslí si, že architektonicky do ulice nezapadá. "Pokud tam ale nevyroste zrovna mrakodrap, tak nemůžeme vydat jiné než kladné stanovisko," tvrdí Čihalík.
Úředník ze stavebního úřadu radnice Brno-sever, který stavbu povoloval, tvrdí, že změna od původního projektu nespočívá ve výšce domu, ale jen v proměně jeho zastřešení.
"Budou tam čtyři nadzemní podlaží, celkový objem domu zůstává stejný. Výška hřebene střechy se spíše sníží," vysvětlovala mluvčí radnice Brno-sever Lucie Šustková a ujistila, že všechny zúčastněné strany úřad obeslal, včetně památkářů.
"Ti ve stanovené lhůtě ke stavbě nepodali žádné námitky," dodala.
Sousedé se ovšem jejich vysvětlením nechtějí nechat ukolébat. A požádali nadřízený úřad, kterým je Odbor územního a stavebního řízení brněnského magistrátu, aby údajně podezřelé stavební řízení prověřil.
A pokud možno okamžitě stavbu zastavil. "Jestli k nám podali podnět, tak si necháme neprodleně poslat spisy ze stavebního úřadu Brno-sever a co nejdříve se věcí začneme zabývat," uvedl Pavel Bouchal ze stavebního odboru magistrátu.
Majitel domu Dan Mádr se brání. Tvrdí, že staví podle platného stavebního povolení. A že po stavebních změnách je dům ještě nižší, než byl původně.
Konzultujícím architektem, který se podílel na nové variantě domu, je brněnský architekt Petr Hrůša. Ten si myslí, že dům bude vypadat mnohem lépe s rovnou než s mansardovou střechou.
"Majitel za mnou přišel s existujícím návrhem střechy. Spíš připomínala podkrovní nástavbu panelákových domů. Rovná střecha je lepší než něco, co napodobuje historickou střechu. A nahoře bude mít plnohodnotnou plochu s krásným výhledem. Podobným, jako je z vily Tugendhat," vysvětluje svou koncepci Hrůša.
Nespokojení sousedé nicméně upozorňují na to, že už teď stavba šokuje turisty, kteří tudy přicházejí právě k vile Tugendhat.
Ti prý Turisté kroutí hlavami. "Zastavují se a kroutí hlavou, Japonci si ten dům fotí. Je to velmi špatná vizitka v okolí tak významné památky," myslí si Lenka Růžičková.