Dominik Duka

Dominik Duka | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Duka se omluvy za provokativní divadlo nedočká, soud zamítl dovolání

  • 105
Nejvyšší soud zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Žádali omluvu za uvedení provokativních her na festivalu.

Kardinál Dominik Duka a právník Ronald Němec podali žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno. Kvůli kontroverzním divadelním hrám Duka žádal omluvu za zásah do svých osobnostních práv.

Dovolání, které Duka s Němcem podali k Nejvyššímu soudu, však jeho senát odmítl. Divadla se tak za uvedení kontroverzních her omlouvat nemusejí.

Pokud kardinál chtěl vyjádřit rozhořčení nad obsahem her, mohl aktivně vystupovat na veřejnosti a využít autoritu svého úřadu, naznačil Nejvyšší soud v rozhodnutí, které zpřístupnil na úřední desce. 

„I ke skutečně zasvěcené a přesvědčivé roli v takové diskusi by ovšem byla zapotřebí znalost celého obsahu a vyznění her, kterou žalobci nedisponují,“ poukázal soud na to, že Duka ani Němec představení neviděli.

Žaloba se týkala uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Inscenace vyvolaly vlnu negativních reakcí. Některým lidem vadila jejich údajná obscenita a způsob zobrazování křesťanských symbolů.

Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly jednak římskokatolickou církev, jednak západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Divadlo má provokovat k myšlení

Postup divadla podle kardinála silně zasáhl do jeho vyznání. To však soudy postupně odmítaly.

Nejvyšší soud připomněl, že právní řád zaručuje jak svobodnou volbu náboženství a právo nebýt kvůli tomu vystaven urážkám, tak právo na svobodu projevu, která se vztahuje také na šokující či znepokojující myšlenky. Při střetu obou práv je zapotřebí určit, které za daných okolností převáží, což brněnské soudy správně učinily.

Podle soudu také nelze tvrdit, že hry pohoršily všechny křesťany. Soud citoval článek kněze Tomáše Halíka, který napsal, že se mu jedna z her sice také nelíbila, ale že „cílem ‚cool theatre‘ není se líbit a bavit, nýbrž provokovat k myšlení“.

Němec už dříve uvedl, že očekává, že spor skončí u Evropského soudu pro lidská práva.

Ve hře Naše násilí, vaše násilí je kontroverzní například pasáž, kdy postava Ježíše znásilňuje muslimku. I proto se kolem hry a celého festivalu vzedmula vlna kritiky.

„Žalobci respektují rozhodnutí soudu, byť se s ním neztotožňují. NS ČR tvrdí, že dovolání nemohlo být vyhověno, protože žalobci na hře nebyli, a tedy nemají aktivní legitimaci pro podání žaloby. Žalobci principiálně nesouhlasí se znevažováním symbolů, jako je česká vlajka vytažená z lůna ženy, Ježíše, co znásilňuje muslimku, a jiné,“ uvedli Duka a Němec ve společném prohlášení.

6. dubna 2018

Podle ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera nic z toho, co inscenaci protestující vyčítají, autor nezamýšlel.

Autor dává vše do provokativních souvislostí

Jedná se o scénickou esej, přemýšlení o velmi podstatném tématu, kterým je střet evropské a muslimské civilizace, a co z toho plyne. Režisér Oliver Frljić vše dává do provokativních souvislostí. Nepředkládá divákům hotový názor,“ uvedl již dříve Glaser. Podle něj si musí diváci udělat obrázek sami.

„Rozhodnutí soudu vítám a kromě jiného jej vnímám jako důležitou součást veřejné debaty, kterou chtěla obě představení vyvolat. Dopad na společnost a veřejná diskuse jsou ostatně smyslem divadla obecně. Potěšilo mě zdůvodnění soudu, které je nejen obsáhlé, ale také citlivé,“ řekl ČTK ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka.

V době konání festivalu protestující z hnutí Slušní lidé například vtrhli na představení a obestoupili publikum i pódium tak, aby ostatní diváci na jeviště neviděli. 

Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili. Policie se zabývala také protestem hnutí Slušní lidé, který předala do přestupkového řízení. Radnice Brno-střed udělila 25 lidem pokutu v celkové výši 126 tisíc korun.

,