Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Důchodci v Domově pro seniory doplácejí na boj o pozemky

  • 1
Zoufalý nedostatek míst v domovech důchodců? Obrovský problém, přizvukují si politici a státní úředníci. Přitom možná stejní úředníci brání tomu, aby v brněnském Domově pro seniory v Nopově ulici přibylo několik desítek míst. Senioři se tak musí tísnit v zastaralých pokojích.

Existují totiž plány nejen na opravu domova, ale hlavně na rozšíření o celý jeden pavilon. Zdálo by se, že to není problém - třicet let starou budovu obklopuje rozlehlá zahrada. Jenže jde o příliš atraktivní pozemky.

"Přestože samotná budova domova a pozemek, na níž stojí, patří městu Brnu, veškerá nezastavěná plocha v zahradě je v majetku státu. Snaha získat tyto pozemky se datuje až do roku 2001. Po nástupu nové paní ředitelky před necelým rokem jsme opět zesílili tlak, abychom pozemek získali," vysvětlil starosta čtvrti Židenice Roman Vašina.

Jenže stát, jehož nástrojem je v tomto případě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, nechce o výměně lukrativního pozemku kolem Domova pro seniory ani slyšet. Zatím poslední jednání se odehrálo začátkem srpna. Pro obyvatele i vedení domova v Nopově ulici nepřineslo dobré zprávy.

Pozemek je pro stát příliš zajímavý
"Nabízeli jsme výměnou za zahradu domova různé pozemky. Úřad tuto plochu však považuje za velmi zajímavou a chce si ji nechat. Směnou tohoto pozemku chce pak v Brně získat jiný, na němž si postaví své sídlo," přiblížil výsledky jednání náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Přestože jednání zatím definitivně neskončila, získání pozemku do majetku města podle Pospíšila potrvá déle než několik měsíců. Domov pro seniory v Nopově ulici si tak na přestavbu a rozšíření nejspíš dlouho počká.

Budova, v níž v současnosti žije 225 důchodců, přitom nutně potřebuje zmodernizovat. Když domov před třiceti lety vznikal, považovali jej tehdejší brněnští pohlaváři za luxusní zařízení. Pětilůžkové pokoje, které tvoří až polovinu domova, a dřevem obložené zdi ale v současnosti naprosto neodpovídají požadavkům na moderní zařízení.

"Abychom mohli snížit v této části domova počet klientů na jednom pokoji, bylo by zapotřebí další klienty někam přesunout nebo snížit kapacitu celého zařízení. Druhá možnost nepřichází v úvahu, míst v domovech je akutní nedostatek. A místo, kam klienty z poloviny budovy umístit, také nemáme," poznamenala ředitelka Domova pro seniory v Nopově ulici Jarmila Figurová. Právě v řešení tohoto problému by mohl pomoci nový pavilon.

Moderní pavilon by zvýšil kapacitu
Postup už je celý vymyšlený. Nejprve by těsně vedle současných dvou budov vyrostl nový, moderní pavilon. Do něj by se pak přesunuli pacienti z poloviny objektu, který potřebuje kompletní přestavbu z pětilůžkových pokojů na nejvýše dvoulůžkové.

"Po skončení stavebních prací by samozřejmě část nového pavilonu zůstala obsazena klienty, kterým by ubyla lůžka zmenšením pokojů, ale stále bychom měli místa navíc. Když se člověk podívá na pořadník v kterémkoliv domově pro seniory, pochopí, že Brno potřebuje každé lůžko navíc," dodala Jarmila Figurová.

Vedení města si velký nedostatek míst v domovech pro seniory uvědomuje. V současnosti by jich jen v krajském městě byly zapotřebí dva tisíce.

Kromě stavby nových zařízení je však třeba také rozšířit ty služby, které by seniorům umožnily pobývat co nejdéle ve vlastní domácnosti. "Člověk, který potřebuje pomoci pouze jednou týdně s nákupem nebo si jen nedokáže sám uvařit, nepotřebuje místo v domově pro seniory. Stačila by mu pomoc terénního ošetřovatele nebo asistenta. Těch je však velmi málo," upozornil Karel Kosina, ředitel Oblastní charity Brno.