Drogy vstoupily do hospod jako doplněk alkoholu, líčí nová studie z Brna

  7:15aktualizováno  7:15
Alkohol, cigarety a k tomu například tableta extáze, joint nebo „čára“ pervitinu. To je směs, která se v poslední době pojí s nočním životem v Brně. Vyplývá to z nové studie brněnské společnosti Podané ruce, jež zajišťuje dvě třetiny všech dostupných služeb na pomoc narkomanům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Je to nejvýraznější nový rys. Stírá se rozdíl mezi legálními a nelegálními drogami. Zatímco dříve byla konzumace těch nelegálních záležitostí uzavřených skupin a subkultur, teď v kombinaci s alkoholem, ale třeba i cigaretami vstoupila do klubů, barů, hospod a na hudební festivaly,“ řekl bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, jenž se před časem vrátil jako terapeut Podaných rukou do Brna.

Podle něj jde o nebezpečnou tendenci, protože právě alkohol a cigarety se stávají vstupenkou do světa závislostí. A v kombinaci s nelegálními drogami se experimentující člověk může přehoupnout k lidem, kteří mají se závislostí problémy.

Těch v současnosti Podané ruce evidují kolem 1 600, z nich do žíly si drogy píchá zhruba 1 350. „Ve skutečnosti jich ale bude více, protože zachytíme 60 až 70 procent z celkového počtu,“ uvedl Vobořil.

Podané ruce už na nejnovější vývoj zareagovaly. Jako první v Česku zavedly službu Hard & Smart, jež se zaměřuje právě na prostředí spojené s nočním životem. Spolupracují s kluby, organizátory festivalů a velkých party. „Přímo na místě vytváříme zóny klidu, kam si mohou lidé jít odpočinout, dozvědět se, na co si mají dát pozor. Dostanou od nás i kondomy, protože tyto akce jsou často spojené se sexem,“ popsal vedoucí programu Otakar Veselý.

Zapojil se Majáles či Fléda

Do projektu se už zapojil třeba Brněnský Majáles i řada klubů – Favál, Fléda, Eleven Club, Yacht Club, Melodka.

„Program považujeme za rozumnou věc. Naši lidé jsou speciálně proškolení na případná rizika, takže přesně vědí, co mají dělat, pokud se někomu udělá špatně. Kromě toho jim podáváme neomezeně vodu zdarma, ale třeba i informace o tom, jak se bezpečně dostanou domů,“ podotkl Robert Banovský, majitel klubu Melodka.

Až na zásadní novinku je brněnská drogová scéna „stabilní“. Už po řadu let jí vládne pervitin. Zároveň však Brno patří k lokalitám, kde se více než jinde holduje opiátům, především heroinu, a to hlavně mezi Romy.

V tomto ohledu nicméně nastal mírný pokles i díky substituční léčbě metadonem, kterou prošly a dál procházejí desítky lidí.

Podané ruce evidují 1 100 problémových uživatelů pervitinu, jimž droga působí zdravotní potíže a rozbíjí život. Vypadávají z běžného života, ze školy či práce a končí na ulici. Proto je mezi bezdomovci 80 procent lidí závislých na drogách.

„Roky usilujeme o substituční léčbu pervitinu, která už ve světě funguje a lidi dokáže proměnit k lepšímu během pár měsíců. Ale zatím jsme neuspěli,“ podotkl Vobořil.

Stejně jako v celém Česku i v Brně má sestupnou tendenci spotřeba marihuany.

„Její kouření patří mezi činnosti, které lidé pěstují ve skupině. Jenže mladí od 15 do 35 let teď tráví denně hodiny na sociálních sítích,“ poznamenal Vobořil s tím, že téměř vůbec se zatím na jižní Moravě „neuchytily“ syntetické drogy.

Žádné dramatické změny nezaznamenaly ani ceny drog. Jeden gram pervitinu se dá nejčastěji sehnat za tisícovku stejně jako gram heroinu. Za stejné množství marihuany zájemce zaplatí 200 korun.

Místo heroinu buprenorfin

Nově se na trhu objevil substituční lék buprenorfin, jenž si mezi narkomany získává oblibu. Je slabší než heroin, šetrnější, nehrozí u něj předávkování a stojí méně. Za heroin dá závislý 30 až 40 tisíc měsíčně, buprenorfin přijde na osm tisíc.

„Problém je v tom, že lék je dostupný hlavně na černém trhu. Pomohlo by, kdyby jej částečně hradila pojišťovna, protože lidé mohou normálně fungovat,“ vysvětlil Vobořil.

Podané ruce jako jediné na jižní Moravě poskytují substituční léčbu těžce závislým na heroinu. Právě té ale letos hrozilo, že skončí, protože kraj místo slíbených 9,5 milionu korun snížil příspěvky neziskovým organizacím na protidrogové služby na sedm milionů. Rozdíl nakonec doplatilo Brno. A k programům neziskových organizací v oblasti drog se hlásí i nová brněnská koalice.

„Nebylo by dobré škrtat položky na pomoc těžce drogově závislým. Jakmile to totiž uděláme, půjdou a začnou si peníze na drogy obstarávat krádežemi. O příspěvku na služby budeme jednat i s krajem,“ prohlásil Robert Kerndl (ODS), který dostane na starost sociální oblast.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Otisky prstů jdou napodobit snadno, těžší je to u sítnice, popisuje expert

Umělé prsty s falešnými otisky pomáhají expertům jako Martin Drahanský...

Když zjišťujeme, zda se dá snímač otisků či přístroj na rozpoznávání obličeje oklamat, musíme přemýšlet jako zločinci,...

Muž volal strážníky ze strachu o matku, partnera ale udeřila těžítkem ona

Městská policie Praha (ilustrační foto)

Partnerský spor museli v sobotu večer řešit brněnští strážníci. Zavolal je muž, který se bál o svou padesátiletou...

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Najdete na iDNES.cz