Ta během několika měsíců postavila nadstandardní bydlení. Garsonku prodává zhruba za milion korun. Cena dvoupokojových a třípokojových bytů začíná na dvou milionech.
Metr čtvereční tak vyjde na třiatřicet tisíc korun. V areálu jsou i čtyři nejluxusnější byty. Ty nabízí firma po šesti milionech.
Do soukromého podnikání už však radnice nemůže mluvit. "Domlouvali jsme se původně s Moravostavem na jakési střední cestě. Chtěli jsme, aby bylo bydlení dostupné pro širší okruh zájemců. Nakonec však ale zvolili dražší variantu," konstatoval místostarosta Eduard Kulhavý.
Přestože byly nové byty zkolaudované už začátkem roku, prodaly se teprve dva. Garsonka a jeden luxusní byt. "Překvapilo mě to. Nedávno se nabízely totiž k prodeji i byty v lokalitě bývalých uhelných skladů. Byly hned pryč," srovnává místostarosta.
Přestože komfortní vybavení i upravené okolí nových bytů v kasárnách oceňuje, připustil, že zájem lidí bude menší. Mikulov navíc podle něho patří mezi města s vyšší mírou nezaměstnanosti. Majetných lidí je tu málo.
"Obyvatelé mají možnost koupit ve městě i lacinější bydlení. Do srpna bude dokončeno čtyřiačtyřicet bytů na Brněnské ulici," podotkl Kulhavý.
Cena bytů odpovídá Brnu
Obsadit domy v kasárnách bude tedy problém. Podle odborníků odpovídá cena spíš Brnu, na Mikulov je vysoká. Moravostav se rozhodl pro marketingový tah. Bydlení zkusí nabídnout Rakušanům. "Předpokládáme, že zájem bude velký," míní Alice Vithová z obchodního oddělení společnosti Moravostav.
Odborníci na reality ovšem zájem Rakušanů nepředpokládají. Mají s tím své zkušenosti. "Rakušané? Absolutně ne," předpokládá nezájem sousedů Vojtěch Jedlička, majitel mikulovské realitní kanceláře Moravika.
Sousedící Dolní Rakousko je podle něho spíš chudší oblastí. Lidé tam nejsou příliš majetní. "Zvláště ne důchodci, na které je nabídka mířená," říká Jedlička.
Navíc jsou podle něho příliš konzervativní. Je málo pravděpodobné, že by jezdili "na chalupu" do bytu v Mikulově. "To už je pro ně dostupnější pořídit si levnější byt v Rakousku," srovnává.
Trh s nemovitostmi ukazuje, že rakouští kupci vyhledávají spíše svérázné, klidné lokality, jako jsou například blízké Bavory. Tam kupují rodinné domy. O byty se nezajímají.
Znaky luxusu a komfort
Moravostav připouští, že ceny bytů jsou vyšší, odůvodňuje to však vysokým komfortem vybavení bytů. "K většině z nich patří sklep a také kryté stání na auto s padací bránou," přiblížila Alice Vithová.
Znaky luxusu nesou velké terasy, nerezový výtah s prosklenou stěnou i velká dřevěná okna. Malý zájem kupců odůvodňuje Vithová hospodářskou recesí. "Prodej se nepohne, dokud nebudou banky dávat i lidem ze středních vrstev stoprocentní hypotéky," míní.
Proto začala společnost byty pronajímat. "Zájemci už jsou, mají předkupní právo na pozdější koupi bytu," upřesnila zástupkyně firmy.
Ohánět se v tomto případě krizí však není na místě. Tvrdí to Vojtěch Jedlička. "V Mikulově neměla krize na trh s nemovitostmi žádný vliv. Ty byty jsou opravdu drahé," potvrdil odborník na reality.