Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

  10:19aktualizováno  10:19
Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho trasy totiž povede územím chráněným soustavou Natura 2000. Obchvat jihomoravskému městu pomůže odvést desetitisíce aut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Vykácený pás lesa ve vzácné přírodní lokalitě je potřeba nejdříve nahradit výsadbou stromů a dalšími ekologickými opatřeními na jiném území – konkrétně v takzvaném Drnholeckém luhu.

Podle místostarosty Svatopluka Pěčka (ANO) se budou kompenzační opatření, která kromě výsadby zahrnují třeba i stavbu tůní či stavidel, dělat ještě celý příští rok.

Práce na přípravě obchvatu to však nezbrzdí.

„Donedávna bylo stanoveno, že dokud nebudou kompenzační opatření hotová, nemůže se pracovat na projektu stavby. Nám se však podařilo dojednat s ministerstvem životního prostředí, že obojí bude probíhat souběžně. Po dokončení kompenzačních opatření pak může být rovnou vydáno stavební povolení,“ poznamenal Pěček.

Podle jeho informací by v roce 2020 měla být zpracována dokumentace pro stavební povolení. Jak rychle dojde na samotnou stavbu, bude záležet i na zákonodárcích.

Ti právě nyní v parlamentu projednávají novelu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, známou spíše pod názvem zákon o liniových stavbách.

„Součástí novely je příloha, kde jsou vyjmenovány konkrétní stavby, které se budou řešit ve zrychleném řízení. A bude u nich možná i předběžná držba pozemků. Podobně jako v Německu by se tedy mohlo začít stavět, i kdyby nebyly pozemky související se stavbou majetkově vypořádané,“ vysvětluje břeclavský místostarosta s tím, že do přílohy zákona by se mohl dostat i břeclavský obchvat a s ním související silnice I/55.

Obchvat města by měl vyřešit dlouhodobě komplikovanou dopravní situaci ve městě. Břeclaví denně projíždí desetitisíce aut. Místním by měly pohyb v husté dopravě ulehčit i další dopravní stavby.

Ve druhé polovině příštího roku by měly sloužit odbočovací pruhy z vytížené I/55 směrem k nemocnici a v Poštorné pak směrem k Hraniční ulici a rakouskému Reintalu.

Zvažuje se i přestavba kruhového objezdu na výjezdu z Břeclavi směrem k Hodonínu. Ten totiž v dopravní špičce funguje doslova jako špunt.

„Centrum dopravního výzkumu nám zpracovalo dvě možnosti, jak by se tato křižovatka dala upravit. První možností je její rozšíření a přebudování na spirálovou křižovatku. Druhou pak zrušení kruhového objezdu a zřízení klasické světelné křižovatky. Uvidíme, kterou cestou se dáme,“ podotkl místostarosta Pěček.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

Brno bývalo baštou vína, jeho kvalitu u brány střežili ochutnávači

Na svahu pod brněnským hradem Špilberk ve středu 23. dubna 2014 začala po více...

Lidé postávající se skleničkou dobrého vína mezi stánky na náměstí Svobody už k Brnu neodmyslitelně patří. Na lahodném...

Ve Svitávce odmítli poskytnout bydlení pro postižené, teď se za to stydí

Svitávka na Blanensku

Jihomoravský kraj chtěl ve Svitávce letos začít budovat chráněné bydlení pro dvanáct mentálně postižených lidí. Kvůli...

Ohňostroj v Brně letos odpálí také Filipínci, soutěžit budou jen tři týmy

21. ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis zahájilo na brněnské...

Už za dva měsíce se můžou lidé v Brně těšit na první ohňostroj z letošní přehlídky festivalu Ignis Brunensis. V...

Najdete na iDNES.cz