U stavby za 26,5 milionu korun už zbývá dokončit jen poslední drobnosti a bude připravena k nastěhování a zahájení provozu.
„Obrací se na nás organizace z jiných krajů, abychom se s nimi podělili o naše zkušenosti. Než službu spustíme, věříme, že jim nabídneme konzultace a že se budou moci přijít podívat,“ uvedla projektová manažerka Jana Hubová ze spolku Tady to mám rád, jehož členy jsou rodiče, sourozenci a přátelé dnes už dospělých lidí s autismem.
Na 18. ledna mají naplánované oficiální otevření a seznámení s provozem pro všechny zájemce i sponzory.
S klienty s autismem budou v novém stacionáři pracovat speciální metodou |
Pro lidi se zdravotním postižením je to podle Hubové to nejlepší možné řešení zvlášť proto, že půjde o formu komunitního bydlení. Nevznikl tady žádný velký ústav, ale běžný rodinný domek s názvem Nový domov, v němž bude vedle sebe žít šest dospělých autistů.
„Lidé, kteří získali diagnózu počátkem 90. let, jsou dnes na prahu třicítky. Mnozí dosud žijí u své rodiny. Celoroční pobytové služby pro ně nejsou. Název Nový domov znamená, že dospělí autisté se postupně naučí žít jinde a získají tam ono nové doma,“ sdělila už loni Hubová. Nejhorší podle ní je, když takovým lidem rodiče zemřou a nemá se o ně kdo postarat. Také staří rodiče už nemusejí péči zvládat.
Autisté se stanou součástí místní komunity
V domě bude mít každý ze šesti ubytovaných svůj vlastní pokoj, dohromady budou mít dvě koupelny, dvě studovny, kuchyni nebo také relaxační zónu. Ta je podle Hubové velmi důležitá, když se autisté necítí dobře, aby si tady mohli odpočinout a srovnat se sami se sebou.
„Čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu pro ně bude zajištěna přímo na místě pečovatelská služba,“ doplnila s tím, že ale sociální pracovníci v domě bydlet nebudou.
Zájem o ubytování v Mokré-Horákově je obrovský, poptávka může být podle Hubové i pětkrát vyšší. Některé možné klienty už mají vytipované, definitivně však rozhodnuto není. Snaží se vybírat ty, kteří pocházejí z regionu a nemají to daleko k rodině. „Na kontakt s rodinou klademe velký důraz,“ podotkla manažerka. Noví obyvatelé se sem přestěhují v průběhu jara.
Běžní lidé pomáhají rodinám s postiženými dětmi. „Půjčí“ si je třeba na víkend |
Autisté ovšem nebudou v domě jen bydlet a společně trávit čas. Budou se také podílet na životě v obci a stanou se součástí místní komunity. Mohou docházet do sociálního podniku, který tu funguje, pomáhat s různými jednoduchými pracemi, například hrabáním listí či zaléváním. „Atmosféra v obci je celkově dobrá, plánuje se i vznik komunitní zahrady,“ přiblížila.
Jejich spolek se teď bude soustředit na provoz tohoto domova, Hubová však doufá, že nezůstane jen u něj a že i kvůli vysoké poptávce po podobném druhu ubytování začnou jiné organizace stavět další nejen v jihomoravském regionu, ale i v dalších koutech České republiky.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz