Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pamatuju si básničky, ale mamku a sestry ne, líčí studentka bez vzpomínek

  13:25
Před čtyřmi lety odjela Dominika Weyrová na studijní pobyt, kde se s kamarádem vybourala na skútru a ztratila paměť. Nepoznala dokonce ani svou maminku nebo sestru. Přesto se vrátila do normálního života a zrovna píše diplomovou práci.

Dominika Weyrová po vážné nehodě ztratila paměť, přesto se blíží dokončení studia na brněnském VUT. | foto: archiv Dominiky Weyrové

„Když jsem odjela na Tchaj-wan, měla jsem vystudovaného bakaláře a za sebou už i první semestr magisterského studia. Musela jsem pak studium přerušit, ale všechny předměty, které jsem měla hotové, se mi uznaly. Pak jsem už jen znovu naskočila do rozjetého vlaku,“ líčí studentka aplikované informatiky a řízení na brněnském Vysokém učení technickém, která přišla o vzpomínky z 24 let života.

Jak k vaší nehodě došlo?
Vůbec nic si z toho nepamatuju. To, co vám budu vyprávět, vím jen z televize nebo od rodiny. Stalo se to asi po čtrnácti dnech pobytu na Tchaj-wanu. Jeli jsme na skútrech na výlet k vodopádům s dalšími dvěma studenty. Strašně rychle se tam stmívá a my jsme se bohužel nestihli vrátit za světla. Byla tam špatná cesta, najeli jsme na svodidla a vrazili do nějaké konstrukce.

Jaká zranění jste utrpěla?
Při prudkém nárazu došlo k těžkému poranění mozku. Potrhaly se axony, což jsou spoje mezi neurony. Chvíli jsem prý byla při vědomí, proto mě napřed odvezli na normální pohotovost, ale po potížích s dýcháním mě museli zaintubovat a magnetická rezonance pak ukázala to nejhorší. Patrik, student z Kanady a můj spolujezdec, byl bohužel na místě mrtvý.

Jak dlouho jste byla v kómatu a kdy vás převezli zpět do Česka?
V kómatu jsem byla asi měsíc a celou tu dobu jsem byla na Tchaj-wanu. Přijela za mnou maminka se starší sestrou, pro ně to muselo být hrozné, já to celé prospala. Převézt do Česka mě mohli mnohem dřív, ale pořád se to řešilo s pojišťovnou, protože já jsem si pojištění zaplatila až v den té nehody, a tak si pojišťovna myslela, že jde o podvod. Nakonec mě malé letadlo přepravilo do Česka. Potom jsem byla v bohunické nemocnici, ale protože jsem nebyla typický pacient jednotky intenzivní péče, byla jsem hyperaktivní a nezvladatelná, poslali mě po jedenácti dnech domů.

Co si pamatujete z vašeho života před nehodou?
Nepamatuji si žádné zážitky ani lidi, co jsem znala. Když vidím fotku někoho známého, tak vím, že ho znám, ale nevím, kam ho zařadit. Když mi kamarádi vyprávějí, co jsme spolu zažili, tak je mi strašně líto, že si to nepamatuju. Vzpomněla jsem si na nějaká místa, ze začátku třeba na rozmístění regálů v obchodech, které jsem dřív často navštěvovala. Dále si postupně vzpomínám na různá fakta, třeba to, co jsem se ve škole musela drilovat. Takže umím vyjmenovaná slova, básničky a taky slogany z reklam. Doteď se mi stává, že si na něco vzpomenu, ale jsou to malé věci, nad kterými se pak musím hodně zamýšlet, aby se mi vybavilo něco víc.

Ani z rodiny jste si na nikoho nevzpomněla?
Ne. U mamky jsem prostě musela přijmout fakt, že to je moje máma, to stejné se sestrami. Několik kamarádů mě prý navštívilo hned v druhém týdnu, co jsem byla doma, ale to si vůbec nepamatuju. Postupem času, co už si vzpomínám, jsem vůbec nechápala, co je to za cizí lidi, a nevěděla jsem, o čem se s nimi mám bavit. Se sestrou jsme pak sepisovaly seznamy kamarádů a informace o nich, třeba odkud je znám, odkud jsou a taky kdo s kým souvisí. Díky tomu jsem se pak v nich zorientovala a zapamatovala si je.

Uměla jste číst a psát?
Po převozu do Brna jsem byla sice ještě dlouho hodně mimo, ale prý jsem už v nemocnici zamžourala sestřičce na jmenovku a přečetla ji. Nebo jsem prý dokázala přečíst své jméno na nálepkách, kterými jsem měla označené věci v nemocnici. Když jsem pak byla doma a byla na tom o něco líp, normálně jsem si dokázala přečíst spoustu věcí, problém byl v tom, že jsem absolutně neznala význam slov. Ale postupně mi všechno začalo naskakovat a samovolně se mi prostě zlepšila slovní zásoba. Když jsem zkoušela poprvé psát, byly to docela nesmysly velkým tiskacím písmem, ale pak to zase jakoby samo přišlo. 

Poslední snímek Dominiky Weyrové předtím, než jí nehoda na skútru při studijním...

Jak probíhal návrat do normálního života?
Nehoda se mi stala v únoru, celý březen jsem prospala v kómatu a v jedenácti dnech na brněnské JIP jsem se chovala jako hyperaktivní tříleté dítě. Takže není divu, že mě rychle poslali domů s tím, že do roka bych už mohla být zvladatelná. Doma to prý bylo ze začátku hodně zlé, neustále jsem něco zkoumala a někam prchala. Asi tak po dvou týdnech, které si vůbec nepamatuju, se všechno začalo zlepšovat. Začala mi fungovat krátkodobá paměť. Napřed jsem vybarvovala omalovánky, potom vyplňovala učebnice s kognitivním tréninkem, hrála pexeso se zvířaty, u kterých jsem ovšem vůbec netušila jejich názvy. Docházela jsem taky na kognitivní cvičení se studentkami psychologie, které mi hodně pomohlo.

Přes letní prázdniny jsem byla v lázních, kde jsem mozek hodně trénovala a díky tomu se zlepšoval. Hned v září jsem si zapsala angličtinu, ta se mi taky celkem rychle vrátila. Od října jsem chodila na brigádu na laser game. Začátky byly krušné, těžko jsem se orientovala v ovládání hry počítačem, k tomu obsluha, kasa a počítání peněz. Naštěstí mi první dva týdny pomáhal vedoucí. Pořád jsem měla nutkání pokračovat ve škole, tak jsem to na jaře, rok po nehodě, zkusila.

A jak vám to ve škole šlo?
Ze začátku spíš nešlo. Hodně jsem usínala a neudržela jsem pozornost. Měla jsem doučování, které mi hodně pomohlo. První semestr po nehodě jsem dokončila snad jen jeden předmět. Ještě před rokem bych nevěřila, že to jednou můžu dotáhnout do konce. Teď už mi chybí jen tři předměty a dokončit diplomovou práci. A samozřejmě státnice.

Jaký je váš životní sen?
Momentálně se zaměřuji především na dodělání školy. Tím, že jakoby žiju teprve čtyři roky, nedokážu hledět tak moc do budoucnosti. Ale taky se těším, že si najdu práci a budu dospělý vydělávající člověk. A samozřejmě s přítelem sníme, že pak přijde i čas na stavění domu, případně založení rodiny.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Kostel sv. Jakuba v Brně opět otevře, výklad k prohlídce namluvili herci

20. června 2024  15:17

Brněnský kostel sv. Jakuba, který plánuje na konci června opět otevřít po bezmála tři roky trvající...

Tendr na Janáčkovo kulturní centrum v Brně byl v pořádku, rozhodl ÚOHS

20. června 2024  13:02

Zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně bylo v pořádku a jeho výsledek platí,...

Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem. Hrobka patří rodu, potvrdil soud

20. června 2024  12:45

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně...

VIDEO: Na benzince přeskočil pult, s nožem v ruce pak útočil na prodavačku

20. června 2024  12:02

S nožem v ruce vykradl v neděli odpoledne muž pokladnu na čerpací stanici v brněnských...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...