Do lichtenštejnského Nového dvora se vrátí ušlechtilí koně i dostihy

  13:08aktualizováno  13:08
Jedna z unikátních lichtenštejnských památek jižní Moravy, empírový Nový dvůr, čekají lepší časy. Podnikatel Luděk Mikulecký a majitel jezdecké stáje Bors Břeclav i stejnojmenné dopravní firmy, jej hodlá přestavit na kruhovou stáj podle francouzského vzoru. Navíc tam chce oživit i pořádání dostihů.

Nový dvůr byl vybudován v empírovém slohu Josefem Hardmuthem, který jej postavil v letech 1809 - 1810 jako hospodářskou usedlost. | foto: Město Břeclav

Na jezdeckém ovále se podle soukromého investora mají konat několikrát do roka i koňské dostihy. Zájemci si v Novém dvoře budou moci objednat projížďky kočárem krajinou, kterou na jihu Moravy před staletími nechali upravit Lichtenštejnové.

Chybět nemají ani wellness služby a ubytování s relaxačním výhledem do nedalekých lesů. Luděk Mikulecký totiž hodlá vložit do chátrající památky Lednicko-valtického areálu desítky milionů korun.

Nový dvůr

Objekt z počátku 19. století je jedním z více než dvaceti saletů Lednicko-valtického areálu vystavěný Lichtenštejny. Sloužil k hospodářským účelům, například k chovu koní, ovcí a ušlechtilých krav. Nový investor chce památku za desítky milionů korun opravit.
Budovu na návrší zdvíhajícím se od břehů Lednických rybníků tvořily stáje a obytná část. Na empírovém statku je nejhezčí kruhová rotunda uprostřed průčelí, v níž je krásně vymalovaný salonek.

Zdevastovanou stavbu poblíž Lednice, která v dávných časech sloužila k chovu krav, ovcí a koní a v posledních desetiletích vystřídala několik majitelů, chce Mikulecký opravit a vrátit ji původní využití.

Originální rotundu v areálu Nového dvora navíc podnikatel otevře po rozsáhlých opravách poprvé v historii i veřejnosti. "Statek opravíme s idejí návratu k původní podobě, tedy pro chov a trénink koní. Ostatně, rekonstrukce již začala alespoň provizorními opravami střech a okapů, aby do ní už dále nezatékalo," přiblížil Mikulecký, který už začal vyjednávat i s Regionální rozvojovou agenturou.

Opravy zničeného areálu vnímá jako další šanci pro celý region. "Rozsáhlý projekt, který by měl být kompletně hotov do konce roku 2019, by mohl pomoci rozvoji turistiky a agroturistiky na jihu Moravy," poznamenal Mikulecký.

Památkáři přitom snahy podnikatele, který je známý nejen jako majitel firmy Bors Břeclav provozující autobusovou dopravu, ale i jako milovník koní, vítají.

Žádné mimořádné požadavky si prý při opravě chátrající památky klást nemíní. "Je vždy pozitivní, když vlastník památky chce zachovat účel, k jakému sloužila v minulosti," zdůraznil Zdeněk Vácha z Národního památkového ústavu v Brně.

Kastelánka nedalekého lednického zámku Ivana Holásková smutný osud památky sleduje už pětatřicet let. "Je to unikátní historické hospodářské stavení s obrovským významem. Já osobně jsem ze záměru vybudovat tady stáje přímo nadšená," uvedla kastelánka.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

VIDEO: Z Brna podruhé vyjel Kometa Expres, tentokrát do Ostravy

Speciální vlak Kometa Expres vyrazil s brněnskými hokejisty i jejich fanoušky k...

Přibližně hodinu trvalo „naloďování“ brněnských hokejových fanoušků do speciálního Kometa Expresu. Ten po poledni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz