Do bývalé Zbrojovky se na tři dny nastěhovalo umění

  21:43aktualizováno  21:43
Poslední zbraně se v ní vyrobily před čtyřmi lety. Dnes by se měla v areálu bývalé Zbrojovky Brno stavět nová obytná čtvrť, ale kvůli ekonomické krizi se plány opozdí. Místo bytů, obchodů a kanceláří tam lidé v těchto dnech mohou vidět provizorní stánky se šperky a oblečením či výstavu alternativního umění.

Projekt Burning Beats: přehlídka nezávislé módy a hudebních produkcí v areálu bývalé továrny Zbrojovka | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bývalou průmyslovou halu využili organizátoři k pořádání třídenního festivalu Burning Factory Beats Party, která začala ve čtvrtek odpoledne.

"Prostory Zbrojovky jsou unikátní. Podle nás by měly sloužit alternativním umělcům, aby se mohli vyjádřit. Snažíme se jít ve stopách Andyho Warhola a k tomu stylu se Zbrojovka dobře hodí," řekl jeden z pořadatelů Martin Drmola.

Módní přehlídka, hudba i výstavy

Program akce se koná ve všech třech patrech haly. čtvrteční návštěvníci mohli zhlédnout výstavy fotografií, obrazů či nástěnných maleb, poslechnout a zatančit si na různé styly hudby nebo se podívat na netradiční módní přehlídku, která se konala od osmi hodin.

Projekt Burning Beats: přehlídka nezávislé módy a hudebních produkcí v areálu bývalé továrny ZbrojovkaProjekt Burning Beats: přehlídka nezávislé módy a hudebních produkcí v areálu bývalé továrny Zbrojovka

Na návštěvníky nejvíce zapůsobila celková atmosféra areálu. Barevné graffiti, sprejem napsaná hesla a přes ně nalepené plakáty na stěnách haly zaujaly na první pohled. Své kouzlo měla i čajovna ve druhém patře, naproti bývalé laboratoři číslo šest. Nejvíce se však návštěvníci věnovali nakupování netradičních šperků, triček nebo kabelek.

"Na tuto akci mě nalákal spolužák ze školy, protože je jeden z pořadatelů, a nápad se mi skutečně líbí. Je to dobré využití těchto rozpadajících se prostor," vyjádřil se návštěvník Radim Španihel.

Projekt Burning Beats: přehlídka nezávislé módy a hudebních produkcí v areálu bývalé továrny Zbrojovka

Většina lidí přišla do areálu Zbrojovky vůbec poprvé a někteří si také povzdychli při pomyšlení, že tu již dlouho stát nebude. "Podobné akce si nejlépe užijete právě na takových místech. Je skutečně škoda, že se to musí zbourat," řekl návštěvník Dominik Fišer. Možnost navštívit festival pořádaný v netradičních prostorách mají lidé ještě v pátek a sobotu.

V současné době se asi polovina areálu Zbrojovky pronajímá. Jsou zde sklady, administrativní objekty a část je k dispozici právě i umělcům.

Zbrojovka

Zbrojovka patřila před několika desítkami let k největším průmyslovým koncernům v Evropě. Kromě zbraní vyráběla psací stroje, elektrické zapalovače, letecké motory i jízdní kola.

Nejstarší budova v areálu byla z roku 1870, většina pak z první poloviny 20. století. Továrna vznikla v roce 1918 a poslední zbraně se v ní vyrobily v roce 2006.

Její dražba v lednu 2007 byla tehdy největší dražbou v české historii. V troskách původního průmyslového areálu by měla vzniknout Nová Zbrojovka, obytná městská čtvrť s byty, obchody a kancelářemi. Oproti původním plánům se výstavba opozdí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Najdete na iDNES.cz