Pětiletá dívka náhle ohluchla. Pomoct jí má unikátní operace

  17:12aktualizováno  17:12
Pětiletá Adélka prodělala v květnu zánět mozkových blan. Ohluchla na obě uši. Lékaři z brněnské dětské nemocnice jí dali naději, že si se svými kamarády znovu povypráví jako před tím, než onemocněla. Jako první v České republice jí během jednoho zákroku voperovali do každého ucha kochleární implantát, díky kterému malá pacientka opět uslyší.

Pětiletá Adéla se stala první dětskou pacientkou v Česku s oboustrannou kochleární implantací, která jí má vrátit sluch. Operovali ji ve Fakultní nemocnici Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Operace jedné strany trvala hodinu a půl. Zatím Adélka ještě neslyší. „Čekáme, až se jí zahojí rány. Implantáty zapojíme za měsíc,“ vysvětlil přednosta kliniky dětské ORL Ivo Šlapák.

Kochleární implantát je elektronické zařízení, které neslyšícímu zprostředkuje vnímání zvuku. Část kontrolující proud elektrických impulzů voperovávají lékaři pod kůži pacienta. Do ucha potom vloží svazek elektrod. Implantát obsahuje také anténku k přijímání signálu.

„Další součástí je řečový procesor, který je k implantátu přidržovaný magnetem. A také mikrofon k přijímání okolních zvuků,“ přiblížil implantát Šlapák. Pokud dítě onemocní, lékaři nesmí s operací dlouho čekat.

Kvůli nemoci odumírají vláskové buňky uvnitř ucha, vzniklou dutinu by zarostla kost. „Tento zákrok můžeme provádět u dětí starších než rok. Musíme totiž vyfrézovat do kosti u ucha zdířku pro umístění implantátu,“ poznamenal lékař.

Operace stála přibližně milion korun. Pokud bude zákrok úspěšný, budou moci lékaři pomáhat i dalším pacientům. „O proplacení tohoto druhu zákroku vyjednáváme se zdravotními pojišťovnami,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Kvůli meningokokovi ročně ohluchnou až dva pacienti

Pro Adélu jsou plnou oporou rodiče, kteří se jí snaží situaci co nejvíce ulehčit. „Pohybuje se ve známém prostředí a mezi nejbližšími. Když jsme ji přivezli poprvé po nemoci domů, zkoumala třeba, že neslyší vysavač, a ptala se, jestli my ano. Věříme, že díky operaci bude zase slyšet,“ řekl Adélčin otec. Příjmení nechtěl uvést.

Zánět mozkových blan způsobuje bakterie streptokoka, která je k lidskému organismu velmi agresivní. Svými toxiny poškozuje vlasové buňky vnitřního ucha.

„I přes veškeré opatření jako vitaminy, antibiotika i podpůrné léky Adélka ohluchla. Každý rok kvůli této meningokokové nákaze ztratí sluch jeden až dva pacienti,“ dodala Mrázová.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Na opravu orlovny získali v Líšni dvacet milionů, o peníze ale nestojí

Budova orlovny v Líšni je v dezolátním stavu. Přidělenou evropskou dotaci na ni...

Poslední zhruba čtyři roky připravovali v brněnské Líšni opravu místní orlovny, získali na ni i dotaci. Nové vedení...

Ekofarem přibývá. Je třeba začít používat selský rozum, říkají statkáři

„Určitě to zvládne každý, kdo ekozemědělství bere jako poslání nebo životní...

Sehnat potraviny od zemědělců, kteří jsou ohleduplní k přírodě a nepoužívají například agresivní chemické prostředky,...

VIDEO: Násilník chtěl peníze. Muže v domě kopal a vláčel po zemi

Násilník se vetřel do domu. Muže kopal a vláčel

Při nočním návratu domů pronásledoval v Brně třiapadesátiletého muže dosud neznámý mladík. Násilím se za ním dostal do...

Najdete na iDNES.cz