Vláček na silnici zůstat nemůže, uznávají ve Vyškově. Letos jede naposled

  10:53aktualizováno  10:53
Žluté atrakci, která za dvanáct let převezla mezi vyškovským zooparkem a dinoparkem více než milion návštěvníků, letos zřejmě začala poslední sezona. V příštích letech už otevřený dinovláček nevyjede, i podle samotných provozovatelů je jeho pohyb po silnicích nebezpečný.

Žlutý vláček vozí výletníky po tříkilometrové trase od vyškovské zoo do dinoparku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vozidlo na pneumatikách s otevřenými okny i dveřmi, v němž lidé sedí v několika vagonech za sebou na dřevěných lavicích, nyní převáží návštěvníky zoo do areálu dinoparku. Trasa trvá asi dvacet minut, částečně přitom vláček projíždí centrem města.

Z tříkilometrové trasy je problematických především posledních 350 metrů. Ty vedou po silnici první třídy. Zbývající většinu trasy jede vlak po silnici druhé třídy.

„S ohledem na bezpečnost všech účastníků silničního provozu je provoz takového vozidla na silnicích s velkou hustotou provozu, kterými silnice II/430 a I/47 beze sporu jsou, krajně nebezpečný,“ upozornil vedoucí krajského odboru dopravy Rostislav Snovický.

Provozovatelé vláčku si v minulosti zařídili provozní licenci u místní radnice, jež ho vyjímá ze zákazu pohybu po silnici druhé třídy.

Ovšem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jako garant provozu na silnicích první třídy podle jeho mluvčí Niny Ledvinové k dinovláčku nikdy žádné povolení, nebo alespoň doporučení, nevydalo.

Silnice první třídy navíc sousedí s pozemky, na nichž vyroste nová průmyslová hala. Do ní budou od příštího roku jezdit nákladní auta. Investor se s vedením obou výletních atrakcí dohodl na maximálním počtu padesáti vozů, které do haly denně přijedou.

Fotogalerie

„Opravujeme v místě křižovatku. Vláček se vymyká nejrůznějším předpisům a parametrům, takže jsme si museli složitě vypočítávat, jak vůbec tu křižovatku technicky provést. Dinovláček je po mnoha stránkách komplikace. Sám bych do něj nesedl,“ řekl Dalibor Valín, který pozemky pod plánovanou halou vlastní.

Ostatně i zoopark už uvažuje, že dinovláček vymění za jiné dopravní prostředky. „Předběžně to vypadá na patrové autobusy. Tím bychom se mohli vyhnout případným kolizím na silnici se špatnými důsledky. Nemůžu se tvářit, že za stávajících podmínek bude všechno ideální. A rozhodně nechci čekat, až se něco stane,“ uvedla ředitelka zooparku Dagmar Nepeřená s tím, že veškerá zodpovědnost za případné zranění cestujících by byla nejspíš na ní.

Přestat vozit návštěvníky dinovláčkem doporučuje i Snovický. „Přestože je provoz uvedeného vozidla veden zcela jistě dobrým úmyslem vyjít vstříc požadavkům cestovního ruchu, domnívám se, že v tomto konkrétním případě je třeba hájit i veřejný zájem ochrany bezpečnosti účastníků silničního provozu,“ dodal.

Halu začne investor budovat na podzim. Podle Nepeřené tak ještě bude možné letošní sezonu dojezdit ve stávajícím dinovláčku.

„Příští rok už pojedeme v novém. Nedokážu si představit, jak bychom fungovali s vláčkem a náklaďáky na jedné silnici. Ošetříme přepravu do dinoparku tak, aby se doprava směřující do haly nebo z ní návštěvníků nijak nedotkla nebo je neohrozila,“ ujistila.

Vláček zpomaluje dopravu ve městě

Už pro osobní auto je těžké vlak předjet a řidiči ve Vyškově tak musejí zpomalit na rychlost 25 kilometrů za hodinu. To je maximální rychlost, kterou se vlak pohybuje.

„Dinovláček dopravu ve městě zklidňuje. Řidiči jsou pozornější, jedou za námi pomaleji. Někteří jsou možná nervózní, že nás nepředjedou, ale déle než osm minut za námi jet přes město nemohou,“ tvrdí Nepeřená.

S nějakou variantou přepravy lidí ze zoo do dinoparku a zpět přitom vedení atrakcí přijít musí. U dinoparku totiž chybí parkoviště. Nové parkoviště a samostatný vstup už zde vystavět nejde. Město sice vlastnilo pozemky, ovšem změnilo je na průmyslovou zónu a prodalo je. Další prostor pro parkoviště už v místě není.

Dopravní propojení zooparku, který je příspěvkovou organizací města, s dinoparkem vlastněným soukromým investorem je tak pro oba turistické cíle výhodné. Zoo z něj profituje, protože dinopark její provoz v podstatě dotuje. A výhodou pro areál druhohor je právě to, že vláček mu ze zoo přiveze návštěvníky.

Jak fungují dinosauři ve vyškovském parku

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Technologický park nebude „jen“ za půl miliardy. Miliony padnou na opravy

Technologický park pronajímá firmám i další řadu budov. Například v nich sídlí...

Akcie Technologického parku v Brně mají vyšší hodnotu, než za jakou je plánuje koupit kraj. Majitel ale musel slevit...

Sprejeři ztvárnili řidiče tramvaje jako opici, cestující jako skřítky

Šeď vystřídaly barvy. Zastávku Ondrouškova v Brně-Bystrci zdobí graffiti, které...

Místo šedých zdí září tramvajová zastávka Ondrouškova v brněnské Bystrci paletou barev. Od tohoto týdne ji zdobí...

VIDEO: Násilník chtěl peníze. Muže v domě kopal a vláčel po zemi

Násilník se vetřel do domu. Muže kopal a vláčel

Při nočním návratu domů pronásledoval v Brně třiapadesátiletého muže dosud neznámý mladík. Násilím se za ním dostal do...

Najdete na iDNES.cz