Pohotovosti v dětské nemocnici chybí lékaři, praktikům se sloužit nechce

  6:44aktualizováno  6:44
S nedostatkem lékařů stále častěji bojuje Dětská nemocnice v Brně. Hlavně v noci a o svátcích má problém obsadit služby na pohotovosti. Doktorům se soukromými ordinacemi se tam nechce, a tak slouží důchodci.

Dětská nemocnice v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Služby v příjmových ambulancích by měli vykonávat zejména praktičtí lékaři pro děti, kteří přes týden pracují ve svých soukromých ordinacích. Těch se však hlásí málo, nemocnice by jich potřebovala dvojnásobek. A tak musí služby obsazovat svými zaměstnanci, pro které je to velká zátěž navíc.

„Máme asi 25 praktických lékařů, kteří k nám do nemocnice docházejí. Potřebujeme však dvakrát tolik, abychom v klidu pokryli všechny služby. Někdy je ve špičce potřeba, aby byli na pohotovosti až tři doktoři, což je problém hlavně o svátcích,“ přibližuje Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnice Brno, pod kterou zařízení pro děti spadá.

„Navíc někteří lékaři jsou už v důchodovém věku a budeme jednou potřebovat náhradu. Slouží u nás například dvě doktorky, které mají kolem sedmdesáti let,“ doplnil Kraus.

Tvrdí, že lékařům nabízí i slušnou hodinovou mzdu. „Ve všední dny platíme 350 korun hrubého. O svátcích a víkendu mají lékaři navíc nárok na příplatek. Myslím, že není špatné přijít si za jednu službu až na sedm tisíc korun,“ míní Kraus.

Takový přivýdělek dokáže ovšem oslovit spíše lékaře pracující na částečný úvazek. Tedy například ty v důchodovém věku. Pro lékaře se soukromou ordinací příliš velkou motivací není.

„Nedivím se, že pediatři nechtějí na pohotovost. Praktický lékař, který má alespoň tisíc pacientů, což mají dnes téměř všichni, si po odečtení veškerých nákladů, včetně zdravotní sestry, přijde na sto tisíc korun čistého. Práce na pohotovosti vás tak musí bavit. Někdy tam přitom máme v čekárně najednou až 50 dětí,“ uvedl jeden ze sloužících lékařů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Fotogalerie

Podobně mluví i ostatní. „Práce v soukromé ordinaci je náročná. Celý den jste v kontaktu s lidmi, do toho musíte zvládat náročnou administrativu. Jít potom na půl čtvrtou odpoledne do nemocnice sloužit, to není žádná sranda. Vůbec si neodpočinete. Nepřekvapuje mě, že lékaři nechtějí za současných podmínek vykrývat služby na pohotovosti,“ popsal MF DNES další oslovený doktor.

Podle Krause nejvíce pacientů chodí odpoledne a večer. „Pak už bývá poměrně klid, takže si myslím, že 350 korun za hodinu je adekvátní odměna. Navíc lékaři mají za sebou zázemí nemocnice. Pokud jde o vážnější případ, mohou ho poslat na konkrétní oddělení,“ poznamenal ředitel.

Kromě nedostatku odpočinku však lékaři nabízejí další protiargumenty. „Často se dostáváme do situací, kdy si musíme poradit s hysterickými rodiči. Začnou nám vyjmenovávat všechny potíže, které jejich dítě za poslední rok mělo. Včetně zadřené třísky. Další kapitolou jsou Romové, kteří chodí na pohotovost, aby nemuseli k praktickému lékaři. Už přesně vědí, co mají říct. Začnou dramatizovat, že jejich dítě mělo horečku 42 stupňů, a pak si jdou sednout do nemocničního bufetu,“ popsal lékař.

Jedna služba měsíčně bude povinná, plánuje ministerstvo

Kraus společně s krajem nedávno uspořádal seminář, na který sezvali praktické lékaře. Snažili se jim vysvětlit, že se práce na pohotovosti nemusejí bát. Zatím se přihlásilo pár jednotlivců.

Razantní opatření naopak zvažuje ministerstvo zdravotnictví. Plánuje změnu legislativy, která by krizi na pohotovostech vyřešila.

„Uvažujeme o zřízení koordinátora pro každý okres, který by měl na starost pokrytí služeb. Nejspíš bychom vybrali někoho mezi praktickými lékaři. Každý doktor by pak měl ze zákona povinnost odsloužit alespoň jednu službu měsíčně, když nastane krize. Pokud bude dobrovolníků dostatek, služby brát nemusí,“ nastínil vizi resortu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty (ANO) je příčina také v tom, že praktičtí lékaři pro děti a dorost stárnou a nemá je kdo nahradit.

„Je proto třeba změnit současný systém vzdělávání budoucích lékařů. To však nemůže kraj ovlivnit,“ prohlásil Vojta.

Před dvěma lety se totiž sloučily obory praktický lékař pro děti a dorost a nemocniční pediatr v jeden. Zástupci praktiků to považovali za problém, protože do té doby mohli i oni zaštiťovat celou předatestační přípravu a vychovat si svého nástupce.

Po sloučení je zaměstnavatelem mladého lékaře nemocnice, která si ho zpravidla chce uvázat i na dobu po atestaci.

Ministerstvo námitky praktiků částečně uznalo, a tak se obor dětský praktický lékař po dvou letech zase osamostatní. „Při nejbližší příležitosti se ministerstvo pokusí o novelu zákona tak, aby byl obor praktické dětské lékařství vyčleněný,“ potvrdila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Podle návrhu nově předatestační příprava potrvá čtyři a půl roku jako doposud. I vzdělávání, které je třeba absolvovat v nemocnici, zůstane pro oba obory stejné, ale posledních šest měsíců bude volitelných.

„Praktický dětský lékař může po čtyřech letech nastoupit do ordinace a zbývajících šest měsíců praxe vykonat tam,“ upřesnila Štěpanyová.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Znojemský kouč telefonoval během zápasu. Chtěl si stěžovat u šéfů EBEL

NOVÝ KOUČ. Znojemské hokejisty převzal Miroslav Fryčer.

Trenér znojemských hokejistů Miroslav Fryčer během nedělního třetího čtvrtfinále EBEL na ledě Vídně názorně předvedl,...

Starší žena odhalila lež podomního prodejce a zamkla jej ve svém bytě

Ilustrační snímek

Ve vlastním bytě uvěznila starší žena z Brna podomního prodejce, který jí nabízel změnu dodavatele elektřiny. Smlouvu...

Další z rubriky

VIDEO: Zesláblá seniorka volala o pomoc, strážník k ní slanil z balkonu

Strážník slanil k zesláblé seniorce přes balkon

Horolezecké umění musel předvést jeden z brněnských strážníků, aby se dostal do bytu devadesátileté seniorky, která...

Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého...

Blansko řeší, jak zatočit s vandaly. Za dopadení chce nabízet odměny

Neznámý sprejer v noci postříkal rodinný dům v Kovalovicích i auto stojící před...

Starosta Blanska má plán, jak omezit řádění vandalů. Chytat je mají za odměnu občané města. Ti by se tak ovšem sami...

Najdete na iDNES.cz