Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Školáci z jižní Moravy převyšují ostatní, vděčí za to i mladým učitelům

  10:33
Jihomoravští školáci dosahují lepších výsledků než děti z většiny ostatních krajů. Učitelé totiž častěji učí to, co sami vystudovali, a jsou také mladší než jinde. Problémem je ovšem záškoláctví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Děti z jižní Moravy patří k nejchytřejším v zemi. Školáci z prvního stupně základních škol dosahují nadprůměrných výsledků napříč testováním v různých mezinárodních i domácích šetřeních, v některých se umisťují mezi třemi nejlepšími kraji.

A výsledky u deváťáků dopadly ještě lépe. Žáci jihomoravských devátých tříd mají významně nadprůměrné výsledky v rámci republiky ve všech oblastech testování, tedy v češtině, matematice i angličtině. Vůbec nejvíc bodují v mateřštině.

Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce, která zatím není zveřejněná, ale kraj má oficiální výsledky k dispozici.

Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse jsou žáci jihomoravských škol v testováních úspěšní dlouhodobě. Faktorů je více a souvisejí se samotnými žáky, jejich rodiči a také učiteli.

„Proti některým jiným regionům působí v kraji vyšší podíl aprobovaných učitelů, tedy učitelů učících to, co sami na vysoké škole vystudovali. Aprobovanost výuky má velký dopad na její kvalitu, a tím i na výsledky, kterých žáci dosahují. V jihomoravských školách také působí více mladších učitelů, v jiných krajích je věkový průměr pedagogů vyšší,“ přibližuje Andrys.

Nižší průměrný věk, než je ve zbytku republiky, přitom nejvíc platí na prvním stupni.

Školy ze studentů vychovávají učitele

Potvrzují to například zkušenosti Základní školy Bosonožská v Brně, kde většinu předmětů vyučují pedagogové, kteří tento předmět vystudovali. Podle ředitelky Lenky Špačkové se to daří zejména proto, že je Brno univerzitní město, je tu pedagogická fakulta, a tím i větší nabídka a možnost výběru zaměstnanců.

Jak jsou na tom školáci z jižní Moravy:

  • Podíly žáků ZŠ s výborným výsledkem:

Anglický jazyk: Průměr ČR 43,5 %, Jihomoravský kraj 45,5 %
Český jazyk: Průměr ČR 23,3 %, Jihomoravský kraj 27,4 %
Matematika: Průměr ČR 9,2 %, Jihomoravský kraj 11 %

  • Průměrný počet neomluvených hodin na žáka:

Základní školy: Průměr ČR 0,87, Jihomoravský kraj 0,67
Gymnázia: Průměr ČR 1,24, Jihomoravský kraj 1,29
Střední odborné školy: Průměr ČR 8,42, Jihomoravský kraj 8,85

„Řada absolventů zůstává po studiu v Brně a nevrací se do svých rodišť. Studenti pedagogické fakulty zde absolvují pedagogické praxe, u nás každý rok asi 20 studentů, a často pak zůstávají třeba v pozici asistenta pedagoga. Některé jsme si ve škole ‚vychovali‘ a po absolutoriu zůstali u nás ve škole učit,“ vysvětluje ředitelka.

S těmito důvody podle ní souvisí i onen nižší věkový průměr učitelů, konkrétně na této škole je okolo 40 let.

Podle České školní inspekce je jižní Morava zároveň regionem s vyšším socioekonomickým statusem, což se v praxi promítá například do vyšších nároků rodičů na dosahované vzdělávací výsledky jejich dětí.

„Typická je také větší podpora, motivace či snaha rodičů zapojovat své děti do mimoškolních aktivit, a tím celkově podněcovat jejich vzdělávací proces směrem k lepším výsledkům,“ míní náměstek Andrys.

Například do Masarykovy základní školy Brno podle jejího ředitele Miloše Hrůzy většinou docházejí žáci s dobrým socioekonomickým a vzdělanostním zázemím. „A i to se určitě projevuje v pozitivní atmosféře školy a dobrých výsledcích vzdělávání,“ souhlasí.

Problémem je skryté záškoláctví

V kontrastu se skvělými výsledky žáků je jejich záškoláctví. Procentuální podíl žáků kraje, kteří měli minimálně jednu neomluvenou hodinu, je na jižní Moravě vyšší, než je celorepublikový průměr. Největší lajdáci v docházce jsou studenti středních škol a děti ze základek.

Podle ředitelky Špačkové statistiku ovlivňuje přístup rodiny. Občas se objeví případ žáků, kteří nechodí dlouhodobě do školy a mají třeba 300 neomluvených hodin, a to je pak průměrný počet neomluvených hodin velmi vysoký.

„Větším problémem je však takzvané skryté záškoláctví, kdy rodiče žáka omlouvají. Jedná se o krátkodobé absence, ale časté a celkově vysoké,“ dodává.

Česká školní inspekce testuje dvojím způsobem. Mezinárodním šetřením a pak národním zjišťováním. A to u dětí různých ročníků základních, středních i vyšších odborných škol, v různých předmětech a také ve čtenářské, matematické, přírodovědné, sociální, jazykové a informační gramotnosti.

Každý rok je testování zaměřeno na něco jiného. Jsou do něj zařazovány školy všech velikostí, z vesnic i velkých měst. Pokud jde o Jihomoravský kraj, tak například v blížícím se národním testování, které se uskuteční v listopadu, bude do vzorku zařazeno více než 150 škol.

Cílem testování je poskytnout objektivní informaci, do jaké míry žáci zvládají to, co by měli umět. „S výsledky je vhodné dále pracovat na úrovni školy. Jsou i důležitou zpětnou vazbou pro stát,“ uzavírá Andrys.

  • Nejčtenější

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na jižní Moravě zpustošilo tornádo

Sledujeme online Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a...

Vstupné se osvědčilo. Ochránci opět omezili koupání v „malém Jadranu“

Stejně jako loni budou ochránci přírody regulovat vstup do oblíbeného lomu Janičův vrch v Mikulově, kterému místní...

Bouřky poškodily benzinku, převrátily autobus, zastavily dálnici D2

Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer Jihomoravský kraj i další části republiky, zejména v jižní polovině. Hasiči...

Hasiči vyjeli ke stovkám případů, bez proudu je stále přes 600 domácností

Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 7 600 tisíc domácností bylo v úterý dopoledne bez dodávek elektřiny. Vydatný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé po bouři nabízejí ubytování i stáje pro zvířata a pomoc na další dny

Po ničivé bouři s tornádem na jihu Moravy se okamžitě zvedla také vlna solidarity s postiženými lidmi. Kdo může, nabízí...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Za tři minuty vír rozbil dům a převrátil auto, líčí svědek nevídanou bouři

Premium Nervy drásající svědectví zaznívají od lidí, kteří byli přímo v epicentru větrné katastrofy na jihu Moravy. „Myslel...

Železničáři se zbavují historických budov, s demolicí nesouhlasí radnice

První vlak přijel do Mikulova v prosinci roku 1872. Zdejší dráhu spravovala ještě privilegovaná c. k. společnost. A...

Mendelova univerzita představila vlastní vína, jmenují se po titulech

Student, Doctor a taky Professor jsou tři nové názvy vín, která vznikají v univerzitním vinařství v Lednici na jihu...

Vstupné se osvědčilo. Ochránci opět omezili koupání v „malém Jadranu“

Stejně jako loni budou ochránci přírody regulovat vstup do oblíbeného lomu Janičův vrch v Mikulově, kterému místní...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...