Desítky nákladních aut denně tu nechceme, vzkazují Sokolničtí

  8:34aktualizováno  8:34
Lidem v Sokolnicích na Brněnsku vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice vydělala, ale výrazně by tam narostl počet projíždějících nákladních aut. Ten by totiž byl jedním z konkrétních dopadů chystaného plánu úprav na okraji Sokolnic.

Lidem v Sokolnicích vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice vydělala, ale výrazně by tam narostl počet projíždějících nákladních aut. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatel Slavoj Čegan předložil radnici projekt úložiště materiálu. To má vzniknout v místě stávající prohlubně v terénu, kterou by v následujících dvaceti letech naplnilo až 620 tisíc tun zeminy a stavební sutě.

Do projektu by se mohly zapojit i Sokolnice, kterým patří sousední pozemky. Někteří občané však se záměrem zásadně nesouhlasí.

"I když se podmínky celého projektu stále mění, podle poslední verze se má na úložiště vozit až 400 tun odpadu denně. To představuje 28 průjezdů nákladních aut přes naši obec," uvádí Jan Parma ze Sokolnice.

Dodává, že silnice v Sokolnicích je průjezdní pro mnoho jiných obcí, a tak intenzita dopravy je zejména v ranní a odpolední špičce již dnes poměrně značná.

Odpůrcům také vadí, že si podnikatel Čegan založil účelově jen pro tento projekt firmu, která má minimální základní kapitál ve výši 50 tisíc korun. "Ve chvíli, kdy nebude plnit podmínky, budou i milionové pokuty k ničemu, protože nevím, jak by se mohly vymáhat," vadí Parmovi.

Do Sokolnice se má vozit jen hlína

Podle vedení sokolnické radnice jsou připomínky občanů pochopitelné, ale tvrdí, že pro obec bude lepší, pokud se do projektu zapojí.

"S celým záměrem můžeme nesouhlasit, ale pokud není v rozporu s územním plánem, nemůžeme nic zakazovat. Zemina se bude navíc vozit na úložiště z různých staveb. Nelze proto říct, že všechna nákladní auta pojedou přímo přes Sokolnice," vysvětluje starosta Jiří Životský (TOP 09).

Lidem v Sokolnicích vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice

Na stránkách radnice již zveřejnili návrh smlouvy s firmou Čegan Forest, která má plánované terénní úpravy na starosti. Podle nich by se do Sokolnic svážela pouze hlína.

Obec navíc měla možnost nepřetržitého dohledu nad tím, co se na úložišti přesně děje. "Pro kontrolní účely umožníme obci on-line přístup pomocí kamer s tím, že bude mít k dispozici záznam za poslední dva týdny," sděluje Slavoj Čegan.

Nezanedbatelný bude také finanční přínos pro obecní pokladnu. "Firma Čegan Forest se zavazuje, že bude platit rentu ve výši 33 korun za každou tunu," prozrazuje jeden z bodů smlouvy Životský.

Při očekávaném objemu 30 tisíc tun zeminy by to pro Sokolnice znamenalo přilepšení až o milion korun ročně.

Lidi netěší ani expanze šrotiště

Aby toho nebylo málo, rozšíření své kapacity plánuje také firma Šrot Gebeshuber, která v Sokolnicích provozuje šrotiště. "Ročně zde zpracovávají 35 tisíc tun šrotu. Nyní zahájili kroky k tomu, aby to byl dvojnásobek. To by se opět negativně projevilo na dopravě v obci," upozorňuje Jan Parma.

Jasný nesouhlas s tímto záměrem vyjádřili před měsícem sokolničtí radní. Podle nich již stávající hluk ze šrotiště příliš obtěžuje místní obyvatele a narušuje pohodu bydlení.

Přesto však není jasné, jak se celá situace kolem šrotiště nakonec vyvine.

"I v tomto případě nemáme pravomoc k tomu, aby se tímto rozhodnutím musela dotyčná firma řídit. Můžeme jen nesouhlasit," krčí rameny Jiří Životský.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz