Davové šílenství muzejní noci se vrací do Brna

  10:13aktualizováno  10:13
Umění pro davy. Tak lze nazvat Brněnskou muzejní noc, která se ve městě koná v sobotu už pošesté. Vloni na Brněnské muzejní noci zaznamenali 151 tisíc vstupů návštěvníků do jednotlivých budov, což bylo o 23 tisíc jednorázových návštěv více než předchozí rok. Nápor lidí čekají pořadatelé i letos.

Muzejní noc v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Nechceme trhat návštěvnické rekordy, začíná nám záležet na kvalitě individuálního zážitku," prohlásil ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Ostatně pořadatelé jemně přiznávají, že jim obrovské masy zájemců, kteří lační bezplatně vstoupit na výstavu nebo do často nepřístupných prostor, dělají těžkou hlavu. "Nejsme na tolik lidí vybavení personálně, musíme zapojit více dobrovolníků," domnívá se Pokorný.

Další cesta spočívá také ve větším zapojení publika. "Pasivní pozorovatelé se mohou zapojit do těchto oslav Mezinárodního dne muzeí aktivně, například při výtvarných a hudebních dílnách," dodává.

Romská kuchyně, hudební nástroje i živý osel

Letošní, šestá noc nabídne současné i klasické umění, hudbu i divadlo, ale také ochutnávky pokrmů z řas nebo třeba romskou kuchyni.

V Technickém muzeu si bude možné například zahrát na nástroje z novodurových trubek. Diecézní muzeum nabídne komponované pořady na biblické téma, které tentokrát zpestří živý osel. "Tento chlupáč byl nejčastější starozákonní dopravní prostředek, ale také symbol velké vnitřní citlivosti," okomentoval atrakci ředitel instituce Karel Rechlík.

Praktické informace

Od 18 hodin až do půlnoci bude zdarma zpřístupněno více než třicet budov galerií, muzeí, ale i knihoven či kostelů. Speciální osvěžující ingredience v podobě zajímavých výstav a bohatého doprovodného programu namíchalo šestnáct institucí sídlících v Brně a okolí.

Kompletní program akce je k dispozici na stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz Program je i v tištěném průvodci, který si mohli zájemci vyzvednout na pokladnách institucí nebo u informačního stánku v autobuse na náměstí Svobody. Průvodce také obsahuje volné vstupenky na vybrané výstavy během roku a jízdní řády speciálních linek, které zajistí bezplatnou dopravu do výstavních budov mimo centrum, ale i do Rajhradu, Prace a Předklášteří.

Vzhledem ke stavebním pracím na Moravském náměstí a Joštově ulici je hlavní dopravní uzel linek letos přesunut na Komenského náměstí.

Kvůli stavbě se neotevře ani Místodržitelský palác.

Pořadatelé ovšem připomínají a věří, že by nemělo jít vlastně o jednorázovou hromadnou výpravu za kumštem nejrůznějšího druhu. "Věříme, že mezi desetitisíci návštěvníků se každoročně najde několik desítek těch, pro něž je muzejní noc impulzem k intenzivnímu a soustavnému kontaktu s uměním," dodal ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.

Letos poprvé Brněnská muzejní noc umožní zájemcům návštěvu Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici. Moravské zemské muzeum nově zdarma zpřístupní také Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou a Starý zámek v Jevišovicích.

"Naopak kvůli rekonstrukci Moravského náměstí a ztíženému přístupu zůstane uzavřený Místodržitelský palác Moravské galerie," doplnila mluvčí galerie Lenka Vodičková.

Opravy Moravského náměstí poněkud zamávaly také systémem přepravy do institucí sídlících mimo centrum či přímo za hranicemi města. Jak Vodičková upozorňuje, přestupní bod těchto osmi zvláštních linek dopravního podniku se přestěhuje na Komenského náměstí.

Nádvoří se promění v taneční parket

Přestože bude většina institucí servírovat zejména své aktuální výstavy, mnozí se snaží vyrukovat také s nějakým překvapením a speciální zábavou. Velké hradní nádvoří brněnského Špilberku bude až do půlnoci nabízet komponovaný program zaměřený na tanec, šerm a kostýmy od 14. do 20. století.

"Jde vlastně o prolog naší největší připravované výstavy o historii tance nazvané Dámská volenka. Nádvoří se promění v jeden velký taneční parket," sdělil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Zdejší kasematy zase ožijí vojáky z hradní posádky.

Technické muzeum v Brně ještě znovu otevře rozšířenou technickou hernu. Další atrakcí je tady nový Kabinet elektronové mikroskopie.

I ředitelka Brněnského kulturního centra Monika Šimková zve na návštěvu: "Novinkou je otevření galerie ProstorcR2 v místech bývalého Designcentra. Zde i v dalších galeriích budou vystaveny práce Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. V Galerii mladých uvidíte instalaci Kokoland II. Všichni autoři se budou zájemcům věnovat při komentovaných prohlídkách. Otevřena bude i věž Staré radnice, kterou v příštím roce čekají rozsáhlé opravy."

Před Domem umění rozvinou koláž skečů, na náměstí plakáty

Speciální výtvarně-divadelní happening začne v 18 hodin před Domem umění. Kolem dvanácti plakátů Borise Myslivečka se rozvine koláž výtvarných akcí, divadelních skečů, cirkusových výjevů a obrazů z inscenací.

Akcí začne pozoruhodná uliční výstava Mysliveček 4D, která třeba vrátí slavné plakáty Divadla na provázku do ulic Brna. Na náměstí Svobody vyroste plakátová stěna. Sounáležitost Myslivečka s divadlem potvrdí instalace v sídle dnešního Divadla Husa na provázku. Plakáty se objeví také v Galerii Vaňkovka a ve výlepu v ulicích.

Co si nenechat ujít

Moravská galerie v Brně

www.moravska-galerie.cz
Poslední vstup ve 23.30 hodin
20.00, 22.00: Viktor Pivovarov: Oni (prohlídka výstavy s výkladem)

Technické muzeum v Brně

www.technicalmuseum.cz
Purkyňova 105
Expozice ožijí postavami v dobových kostýmech. Pořádek budou zajišťovat příslušníci vojska a četnické stanice Brno.
V Hospodě u Pavlíků zahrají cimbálová muzika Horenka s primášem Jardou Lesákem a harmonikář Daniel Kikta.

Muzeum města Brna

www.spilberk.cz
18.00-00.15
Velké hradní nádvoří: program zaměřený na připravovanou výstavu Dámská volenka - tanec, šerm a kostýmy od 14. do 20. století.

Dům umění města Brna

www.dum-umeni.cz
18.00: Mysliveček 4D: Čtvrtá dimenze plakátů Borise Myslivečka. Výtvarně-divadelní happening ke čtyřrozměrným plakátům Borise Myslivečka před Domem umění. Kolem dvanácti plakátů Borise Myslivečka se rozvine koláž výtvarných akcí, divadelních skečů, cirkusových výjevů a obrazů z inscenací. Akcí se otevírá uliční výstava Mysliveček 4D.

Brněnské kulturní centrum

www.bkc.cz; www.ticbrno.cz
Radnická 2-10, posl. vstup ve 23.30
18.00-24.00: Noční výhled na Brno, vyhlídková věž Staré radnice. Připravena je též ražba pamětních mincí při vstupu na věž.

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně

www.hvezdarna.cz
Kraví hora 2
Dny bez nocí. Premiérový pořad pod umělou oblohou velkého planetária o tom, jak nám byla ukradena noc. Připraveno speciálně pro Muzejní noc. Začátek představení je každou půlhodinu.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz