Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Davové šílenství muzejní noci se vrací do Brna

  10:13
Umění pro davy. Tak lze nazvat Brněnskou muzejní noc, která se ve městě koná v sobotu už pošesté. Vloni na Brněnské muzejní noci zaznamenali 151 tisíc vstupů návštěvníků do jednotlivých budov, což bylo o 23 tisíc jednorázových návštěv více než předchozí rok. Nápor lidí čekají pořadatelé i letos.

Muzejní noc v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Nechceme trhat návštěvnické rekordy, začíná nám záležet na kvalitě individuálního zážitku," prohlásil ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Ostatně pořadatelé jemně přiznávají, že jim obrovské masy zájemců, kteří lační bezplatně vstoupit na výstavu nebo do často nepřístupných prostor, dělají těžkou hlavu. "Nejsme na tolik lidí vybavení personálně, musíme zapojit více dobrovolníků," domnívá se Pokorný.

Další cesta spočívá také ve větším zapojení publika. "Pasivní pozorovatelé se mohou zapojit do těchto oslav Mezinárodního dne muzeí aktivně, například při výtvarných a hudebních dílnách," dodává.

Romská kuchyně, hudební nástroje i živý osel

Letošní, šestá noc nabídne současné i klasické umění, hudbu i divadlo, ale také ochutnávky pokrmů z řas nebo třeba romskou kuchyni.

V Technickém muzeu si bude možné například zahrát na nástroje z novodurových trubek. Diecézní muzeum nabídne komponované pořady na biblické téma, které tentokrát zpestří živý osel. "Tento chlupáč byl nejčastější starozákonní dopravní prostředek, ale také symbol velké vnitřní citlivosti," okomentoval atrakci ředitel instituce Karel Rechlík.

Praktické informace

Od 18 hodin až do půlnoci bude zdarma zpřístupněno více než třicet budov galerií, muzeí, ale i knihoven či kostelů. Speciální osvěžující ingredience v podobě zajímavých výstav a bohatého doprovodného programu namíchalo šestnáct institucí sídlících v Brně a okolí.

Kompletní program akce je k dispozici na stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz Program je i v tištěném průvodci, který si mohli zájemci vyzvednout na pokladnách institucí nebo u informačního stánku v autobuse na náměstí Svobody. Průvodce také obsahuje volné vstupenky na vybrané výstavy během roku a jízdní řády speciálních linek, které zajistí bezplatnou dopravu do výstavních budov mimo centrum, ale i do Rajhradu, Prace a Předklášteří.

Vzhledem ke stavebním pracím na Moravském náměstí a Joštově ulici je hlavní dopravní uzel linek letos přesunut na Komenského náměstí.

Kvůli stavbě se neotevře ani Místodržitelský palác.

Pořadatelé ovšem připomínají a věří, že by nemělo jít vlastně o jednorázovou hromadnou výpravu za kumštem nejrůznějšího druhu. "Věříme, že mezi desetitisíci návštěvníků se každoročně najde několik desítek těch, pro něž je muzejní noc impulzem k intenzivnímu a soustavnému kontaktu s uměním," dodal ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.

Letos poprvé Brněnská muzejní noc umožní zájemcům návštěvu Památníku Leoše Janáčka ve Smetanově ulici. Moravské zemské muzeum nově zdarma zpřístupní také Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou a Starý zámek v Jevišovicích.

"Naopak kvůli rekonstrukci Moravského náměstí a ztíženému přístupu zůstane uzavřený Místodržitelský palác Moravské galerie," doplnila mluvčí galerie Lenka Vodičková.

Opravy Moravského náměstí poněkud zamávaly také systémem přepravy do institucí sídlících mimo centrum či přímo za hranicemi města. Jak Vodičková upozorňuje, přestupní bod těchto osmi zvláštních linek dopravního podniku se přestěhuje na Komenského náměstí.

Nádvoří se promění v taneční parket

Přestože bude většina institucí servírovat zejména své aktuální výstavy, mnozí se snaží vyrukovat také s nějakým překvapením a speciální zábavou. Velké hradní nádvoří brněnského Špilberku bude až do půlnoci nabízet komponovaný program zaměřený na tanec, šerm a kostýmy od 14. do 20. století.

"Jde vlastně o prolog naší největší připravované výstavy o historii tance nazvané Dámská volenka. Nádvoří se promění v jeden velký taneční parket," sdělil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Zdejší kasematy zase ožijí vojáky z hradní posádky.

Technické muzeum v Brně ještě znovu otevře rozšířenou technickou hernu. Další atrakcí je tady nový Kabinet elektronové mikroskopie.

I ředitelka Brněnského kulturního centra Monika Šimková zve na návštěvu: "Novinkou je otevření galerie ProstorcR2 v místech bývalého Designcentra. Zde i v dalších galeriích budou vystaveny práce Ateliéru grafického designu a multimédií Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. V Galerii mladých uvidíte instalaci Kokoland II. Všichni autoři se budou zájemcům věnovat při komentovaných prohlídkách. Otevřena bude i věž Staré radnice, kterou v příštím roce čekají rozsáhlé opravy."

Před Domem umění rozvinou koláž skečů, na náměstí plakáty

Speciální výtvarně-divadelní happening začne v 18 hodin před Domem umění. Kolem dvanácti plakátů Borise Myslivečka se rozvine koláž výtvarných akcí, divadelních skečů, cirkusových výjevů a obrazů z inscenací.

Akcí začne pozoruhodná uliční výstava Mysliveček 4D, která třeba vrátí slavné plakáty Divadla na provázku do ulic Brna. Na náměstí Svobody vyroste plakátová stěna. Sounáležitost Myslivečka s divadlem potvrdí instalace v sídle dnešního Divadla Husa na provázku. Plakáty se objeví také v Galerii Vaňkovka a ve výlepu v ulicích.

Co si nenechat ujít

Moravská galerie v Brně

www.moravska-galerie.cz
Poslední vstup ve 23.30 hodin
20.00, 22.00: Viktor Pivovarov: Oni (prohlídka výstavy s výkladem)

Technické muzeum v Brně

www.technicalmuseum.cz
Purkyňova 105
Expozice ožijí postavami v dobových kostýmech. Pořádek budou zajišťovat příslušníci vojska a četnické stanice Brno.
V Hospodě u Pavlíků zahrají cimbálová muzika Horenka s primášem Jardou Lesákem a harmonikář Daniel Kikta.

Muzeum města Brna

www.spilberk.cz
18.00-00.15
Velké hradní nádvoří: program zaměřený na připravovanou výstavu Dámská volenka - tanec, šerm a kostýmy od 14. do 20. století.

Dům umění města Brna

www.dum-umeni.cz
18.00: Mysliveček 4D: Čtvrtá dimenze plakátů Borise Myslivečka. Výtvarně-divadelní happening ke čtyřrozměrným plakátům Borise Myslivečka před Domem umění. Kolem dvanácti plakátů Borise Myslivečka se rozvine koláž výtvarných akcí, divadelních skečů, cirkusových výjevů a obrazů z inscenací. Akcí se otevírá uliční výstava Mysliveček 4D.

Brněnské kulturní centrum

www.bkc.cz; www.ticbrno.cz
Radnická 2-10, posl. vstup ve 23.30
18.00-24.00: Noční výhled na Brno, vyhlídková věž Staré radnice. Připravena je též ražba pamětních mincí při vstupu na věž.

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně

www.hvezdarna.cz
Kraví hora 2
Dny bez nocí. Premiérový pořad pod umělou oblohou velkého planetária o tom, jak nám byla ukradena noc. Připraveno speciálně pro Muzejní noc. Začátek představení je každou půlhodinu.

  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyjeli na první oficiální návštěvu do...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Na trauma z covidu pomůže virtuální realita. Vyvolá nemocniční depresi

Premium Když se řekne virtuální realita, většině lidí se vybaví zábavní průmysl a hry, které uživatele přenesou, kam si jen...

Konec úseků smrti. Nejobávanější silniční místa jižní Moravy čekají úpravy

Premium Nejkritičtější jihomoravská místa na silnicích, kde pravidelně umírají lidé při nehodách, projdou zásadní přestavbou....

Při požáru bytu na Blanensku se muž nadýchal zplodin a zemřel

V sobotu před polednem vyjížděli hasiči a policisté k požáru bytu do městysu Jedovnice na Blanensku. Při jejich...

Kárný senát odmítl žalobu na soudkyni, která nechala Janouška na svobodě

Soudkyně Krajského soudu v Brně Jaroslava Bartošová, která ponechala na svobodě podnikatele Romana Janouška, se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...