Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Park by mohl nést jméno dívky zastřelené při protestech proti okupaci

  10:19
Výstřel policisty ukončil 21. srpna 1969 při demonstracích proti roční okupaci život osmnáctileté Danuše Muzikářové. Její jméno teď nově může nést park za Místodržitelským palácem v Brně. Návrh už doputoval na radnici Brna-střed.

Brutální zásah policie měl 21. srpna 1969 na svědomí smrt osmnáctileté Danuše Muzikářové. Na fotografii vlevo. | foto: archiv

Srdečná, kamarádská a velmi šikovná. Tak popisovali příbuzní i přátelé Danuši Muzikářovou. Tehdy osmnáctiletou slečnu, jež hrávala divadlo v brněnském souboru Jitřenka, právě se šťastně zasnoubila a po vyučení pánskou krejčovou se coby nadaná kreslířka chtěla přihlásit ke studiu módního návrhářství na textilní průmyslovce.

Jenže to už nestihla. Když 21. srpna 1969 před šestou večer procházela přes Moravské náměstí, zastřelil ji v průběhu demonstrací proti roční okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jeden ze zasahujících příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB).

Ve středu od tragické události uplyne 50 let a zdá se, že Muzikářová se v Brně dočká důstojnější vzpomínky než jen pamětní desky na nároží Moravského náměstí s Rašínovou ulicí, kam každý rok politici pokládají květiny.

Její jméno by mohl nést park mezi Místodržitelským palácem a Rooseveltovou ulicí, tedy poblíž místa, kde ji zavraždili.

V pondělí podala návrh na radnici Brna-střed iniciátorka záměru Simona Hradílková. „Otec v Brně studoval a nedávno se ptal, jestli se tu po Muzikářové něco jmenuje. Zjistila jsem, že nic. Asi řízením osudu mi padl zrak na dotyčný park. Snad to vyjde a v budoucnu alespoň pár lidí při procházce vytáhne mobil a najde si příběh Danuše Muzikářové,“ říká Hradílková.

Šance, že její návrh uspěje, je velká. Jméno zastřelené dívky se totiž dlouhodobě nachází na seznamu osobností, po kterých chce magistrát pojmenovat ulici či jiné místo v Brně.

„Zatím se nepodařilo najít nic adekvátního. Ale park za Místodržitelským palácem má určitě šanci,“ domnívá se šéfka Pracovní skupiny pro názvosloví města Brna Eva Kubánková.

Fotogalerie

Návrh nejprve projedná městská část Brno-střed, pak se dostane na jednání zmiňované pracovní skupiny, která ho postoupí městskému zastupitelstvu. To má konečné slovo. Pokud vše půjde hladce, lidé do parku Danuše Muzikářové zavítají ještě letos. „Sejdeme se začátkem října,“ dodává Kubánková.

A to už nejspíš budou mít posvěcení městské části. „Je to fantastický nápad. Míst, kde si připomeneme příběhy zvůle komunistického režimu, není nikdy dost,“ má jasno místostarosta Martin Landa (za ANO). Také náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný (Piráti) se návrhu nebrání, počká však na závěry skupiny pro názvosloví.

Pojmenování parku Hradílková konzultovala s historikem Janem Břečkou, který se novodobým dějinám Brna věnuje. „V centru už další ulice zřejmě nevzniknou, takže těžko hledat lepší prostor. Ani by nevadilo, že se tam nyní nachází socha Jiřího Mahena, ta může klidně zůstat,“ tvrdí Břečka.

A přimlouvá se, aby v parku lidé našli i text, který Danuši Muzikářovou připomene. „Den, kdy přišla o život, je smutným okamžikem našich dějin. Pozůstalí nebyli nikdy odškodněni a nejspíše se jim ani nikdo neomluvil,“ dodává historik.

Režim vraha přikryl, ztratily se klíčové dokumenty i kulka

A není to jediné selhání v už tak dost tragickém příběhu. Nikdy se nepodařilo ztotožnit ani potrestat vraha, ačkoliv nutně museli existovat ti, kteří o jeho činu věděli a znali jeho jméno.

Především další proti demonstrantům zasahující policisté, kteří podle očitých svědků po zastřelení Muzikářové obklopili vraždícího soudruha – nápadně vysokého, tmavovlasého, zhruba třicetiletého nadporučíka či kapitána SNB.

Po vcelku nadějném počátku vyšetřování vraždy Muzikářové i dalšího v Brně zastřeleného Stanislava Valehracha a mnoha dalších toho dne zmrzačených lidí nastoupila komunistická normalizace, která na objasnění událostí a usvědčení pravých viníků neměla zájem.

Z podnětu k pojmenování parku Danuše Muzikářové

„Smrt Danuše Muzikářové je symbolem bezohledného chování komunistického režimu k vlastním občanům, které v různých formách pokračovalo dalších dvacet let. Považuji za důležité připomínat její tragickou smrt i dobu, která velmi negativně poznamenala osudy mnoha občanů naší země. Proto dávám podnět k pojmenování části parku, na dohled k místu, kde byla dívka zastřelena, jménem park Danuše Muzikářové.“

Autorka podnětu: Simona Hradílková

Kulka ráže 7,65 milimetru, tedy nábojnice, kterou používala policie a milicionáři, ale ne vojáci vybavení samopaly, a kterou vyňali z hlavy zastřelené dívky při pitvě, záhy záhadně zmizela. A ztratily se i důležité písemné důkazy, třeba evidence služebních zbraní a patrně i seznamy zasahujících policistů.

Dnes tedy zbývají už jen zápisy s kusými svědectvími z šetření, které po změně poměrů koncem 80. let vyvolal otec Danky Jaroslav Muzikář.

„V průběhu šetření se přihlásil svědek, který byl v té době vojákem základní vojenské služby a byl nasazen k akcím v centru Brna. Uvedl, že byl přítomen střelbě na Muzikářovou, samotný výstřel však neviděl, ale z nastalé situace pochopil, že střílel příslušník SNB, kterého částečně popsal a poukázal zejména na jeho značnou výšku. Svědek také potvrdil, že po nějaké době přijelo neoznačené auto značky Gaz, kterým byl policista odvezen. Svědectví se v základních bodech shoduje s výpovědí dalších dvou svědků, kteří událost sledovali z oken přilehlých domů,“ píše se v Usnesení Policie České republiky – Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu z 26. ledna 1996.

Stačilo přitom málo a Muzikářová mohla žít. Otec ji shodou okolností potkal i s její o rok mladší sestrou Jarkou krátce před osudovým okamžikem v Kounicově ulici a obě dcery varoval, aby se ve městě nezdržovaly. „Pak už se vrátila jen Jarka, že prý se jí Danuše ztratila v davu,“ popisoval před léty Muzikář, který šel pak navzdory vyhlášenému zákazu vycházení svou dceru hledat. A na bezpečnosti mu jeden z policistů řekl: „Moment, nějakou mrtvou tady máme.“

Pohřeb zastřelené Danuše Muzikářové se v Brně konal týden nato, 28. srpna 1969, a zúčastnily se ho stovky lidí. Jak jinak než pod dohledem Státní bezpečnosti a policie.

  • Nejčtenější

„Znojemské“ okurky jsou letos i z Turecka, lidé si stěžují na chuť bláta

Čekali byste, že nakládané okurky prodávané pod tradiční značkou Znojmia jsou vypěstované na jižní Moravě? Ale kdeže....

K trase „Hitlerovy“ dálnice u Kuřimi dostal úřad tisíce námitek od robotů

O „Hitlerovu“ dálnici poblíž Kuřimi se bude znovu bojovat před soudem. Odpůrci trasy R43, kterou ve čtvrtek schválí...

Přestaňte děsit lidi, jinak návaly u testů neskončí, apeluje epidemioložka

Hygienici na jižní Moravě nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem, chtějí změnit systém. Testovat se chce...

Dálnici D1 za Brnem zablokovala nehoda šesti aut, dva řidiče vyprošťovali

Dálnici D1 ve směru na Prahu na 210. kilometru u Holubic na Vyškovsku v pondělí na osm hodin zablokovala hromadná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bundesliga mezi kukuřicí. Fanoušci Bayernu řádili na fotbale v Křepicích

Původně to vypadlo jako vtip. Zástupce fanoušků Bayernu Mnichov zavolal do jihomoravských Křepic, že by si s kamarády...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Přinesu novou energii, která na kraji chybí, říká jihomoravský lídr Pirátů

Ještě donedávna si Lukáš Dubec užíval jen předsednictví Pirátů na Znojemsku a kontroloval tok peněz ve finančním výboru...

Opilá žena lezla z tramvaje po čtyřech, strážníky škrábala a kousala

S alkoholem to v pondělí odpoledne přehnala starší žena, která zaměstnala brněnské strážníky. Nejprve se ani neudržela...

Covid vyhnal seriálový festival na internet, opět nabídne exkluzivní kusy

Nechceme být killeři, hlásí brněnští pořadatelé mezinárodního soutěžního televizního festivalu Serial Killer. Třetí...

Brněnská nemocnice vyšle po kraji covid-bus, bude provádět testy

Díky novému elektrobusu zvýší Fakultní nemocnice Brno od října počet testů na koronavirus. Takzvaný covid-bus může...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...