Daň z vína nás zničí, bouří se vinaři z jižní Moravy. Kraj chystá petici

  8:32aktualizováno  8:32
Pokud vláda zavede plánovanou daň z vína, tak nás to zlikviduje, nechali se slyšet vinaři z jižní Moravy. Lidé by totiž podle nich nakupovali levnější vína ze zahraničí. Spolu s vinaři se proti tomuto návrhu postavil i Jihomoravský kraj, který chce proti dani zorganizovat celorepublikovou petici.

Zavedení daně u vína způsobí, že litr vína na jihu MOravy zdraží až o 45 korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Říkají mu tiché víno, nešumí ani není perlivé. A má nulovou spotřební daň. To ovšem platilo jen doposud. Teď vláda plánuje, že po lihu a pivu zavede spotřební daň i z vína. Protlačuje ji ministr financí Miroslav Kalousek, aby dal do pořádku nesrovnalosti v daňovém systému.

Vítěze letošního ročníku soutěže Salon vín - Národní soutěž vín se stal Ryzlink

Vítěze letošního ročníku soutěže Salon vín - Národní soutěž vín se stal Ryzlink Vlašský ročník 2009, výběr z hroznů. Na snímku David Šťastný (vlevo) a Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice.

To se nelíbí jihomoravským vinařům a vinohradníkům. Daň z vína by měla jediný efekt: lidé by začali jezdit nakupovat levněji do zahraničí. Ministr Kalousek přitom vychází z obecného tvrzení, že když se z každého alkoholického nápoje platí spotřební daň, tak proč ne z vína.

"Není truňk jako truňk, jak říká Kalousek. Při výrobě lihoviny přivezete vlakem obrovské nádrže 96procentního lihu a naředíte ho s vodou. To stejné u europiva, kde koncentrát promícháte s vodou. Žádný z nich není tak svázán s pěstováním," míní ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

Výroba vína je běh na dlouhou trať

Podle něho vysázení hektaru vinice vyjde na milion korun, po čtyřech letech práce se vinař dočká první sklizně.

"Návratnost investice se pohybuje mezi deseti až patnácti lety. Až budeme víno vyrábět tak, že přivezeme prášek z jižní Afriky nebo Uzbekistánu, naředíme ho vodou a prodáme, klidně zvednu ruku pro spotřební daň," vysvětlil Šťastný, jehož společnost obhospodařuje největší plochu vinic na jižní Moravě.

Daňová novinka by podle vinařů nahrála okolním státům, jako jsou Rakousko, Slovensko, Maďarsko či Německo. "V žádné z těchto zemí není na víno uvalena spotřební daň. Zvláště na jižní Moravě by na to doplatila vinařská turistika, hosté by se přesunuli do Rakouska," upozornil předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

O 45 korun dražší litr vína

Kolik by měli vinaři do státní kasy odvádět, ještě není přesně určeno. Nejvíce se spekuluje o deseti korunách za litr. Stát by tak získal ročně asi půl miliardy korun.

Rakvický vinař Miloš Michlovský

Rakvický vinař Miloš Michlovský

Stejně velký obnos by se však podle vinařských odborníků tratil na úbytku daně z přidané hodnoty. "To je podhoubí pro šedou ekonomiku," míní rakvický vinař Miloš Michlovský.

"Za poslední dva roky, kdy bylo míň našeho vína a víc dovozového, se objevili v obchodě s vínem hráči, které nikdo neznal. Asi dvacet procent nových firem najednou prodávalo víno, protože to byl dobrý byznys," poznamenal Michlovský.

Daň z vína

"Nechceme, aby vinaři a vinohradníci byli poškozeni hloupým nápadem ministra financí Miroslava Kalouska." hejtman Michal Hašek.

"Slovenská vláda zrušila spotřební daň z medoviny a ovocného vína po měsíci, protože zjistila, že jejich prodej se zastavil a začalo propouštění," ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

"Kdyby byl pro vinaře vstupní náklad patnáct korun na litr, pro koncového zákazníka by to bylo pětačtyřicet korun." vinař Miloš Michlovský.

Protestující vinaře podporují i radní Jihomoravského kraje. "Pokud ministr financí neustoupí od tohoto záměru, okamžitě nejen na jižní Moravě rozjedeme spolu s vinaři petiční akci," řekl hejtman Michal Hašek.

Podle hejtmana už teď vinaři státu slušně platí. "Odvádí DPH, daň z příjmu, platí příspěvek do vinařského fondu. Je nesmyslné je teď v době hospodářské krize zatěžovat hrozbou zavedení spotřební daně," míní hejtman.

Michlovský už počítal. "Kdyby byl na začátku náklad vinaře kolem 15 korun za litr navíc, zákazník by platil kolem 45 korun," říká vinař.

"Teď jsme u pár výrobků za rok 2009 upravovali ceny. Navýšení deseti korun na litr zbrzdilo prodej o deset procent," říká Michlovský. Podobně by to prý dopadlo i s vínem, na které by byla uvalena spotřební daň.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Najdete na iDNES.cz