Řidiči se musí obrnit trpělivostí, v Brně začíná oprava dálnic D1 a D2

  14:05aktualizováno  14:05
Dálnice D1 a D2 protínající jih Brna už o víkendu zaplní výstražné cedule a dělníci. Úsek se začal opravovat už loni na podzim, od neděle se bude rekonstrukce dokončovat ve směru z Ostravy do Prahy. Ředitelství silnic a dálnic proto řidiče varuje, je potřeba počítat s kolonami a pomalejším provozem.
Dálnice D1 a D2 v Brně se začnou od neděle opravovat.

Dálnice D1 a D2 v Brně se začnou od neděle opravovat. | foto: ŘSD

"Opravy začnou tuto neděli v 15 hodin a budou postupovat v celkem sedmi etapách až do půlnoci 23. června," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Opravovat se bude asfaltový povrch dálnice D1 vlevo mezi 196. kilometrem a 199,3. kilometrem. Na stejném úseku se budou rekonstruovat i mosty a na ně navazující objekty, včetně těch na rampách výjezdu 196 "Brno-jih" a 194 "Brno-centrum".

Nový asfaltový povrch dostanou i všechny rampy u mimoúrovňové křižovatky 196 přiléhající k levému jízdnímu pásu D1. Nově se postaví také takzvané portálové konstrukce pro výjezdy 194 a 196.

Na dálnici D2 se pak bude opravovat asfaltový povrch na prvním kilometru levé části.

Nejhorší situace nastane na konci května

Řidiči by proto měli počítat s tím, že ve špičce se budou ve zmiňovaných úsecích tvořit kolony. Pro cestu by si měli vyhradit časovou rezervu. "Lidé by měli pozorně sledovat přechodné značení na dálnici, které se bude postupně měnit," upozornil šéf jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka.

Po většinu času bude doprava vedena čtyřmi jízdními pruhy: dvěma ve směru na Ostravu, jedním v protisměru na Prahu a posledním v původním směru na Prahu.

Nejhorší situace nastane od soboty 25. května do úterý 28. května. V těchto dnech bude doprava omezena pouze na tři jízdní pruhy. "V úseku od 197. do 199. kilometru se bude pokládat obrusná vrstva na vozovku v celé šíři levého jízdního pásu," vysvětlovala mluvčí Ledvinová.

Práce podle ní není možné udělat za jediný víkend. "Rozložení na dva víkendy by zase znamenalo omezení dopravy i v týdnu, byť menší. To jsme nechtěli," dodala Ledvinová.

Podnikatel Aleš Hvízdal jezdí z Blučiny do Brna téměř každý den. Po cestě projíždí právě křižovatkou na 196. kilometru dálnice D1. "V kritických dnech možná bude lepší objet to někudy přes Heršpice než stát v koloně," přemýšlel Hvízdal.

Policie se zaměří na alkohol za volantem

Pozor by si ale měli dát o velikonočním prodlouženém víkendu i řidiči mimo dálnice. Policisté jsou od pátku až do pondělí v pohotovosti, zaměří se především na alkohol za volantem. "Řidiči, kteří projdou kontrolou, dostanou nealkoholické pivo," dodal Rybka.

Policisté doufají, že velikonoční svátky by letos mohly být na silnicích, podobně jako vloni spíše klidnější. A to kvůli sněhu a dešti, které řidiče odrazují od riskování při jízdě.

Za špatných podmínek také nevyjíždějí sváteční řidiči a motorkáři, což jsou skupiny, které bývají ve statistikách nehodovosti o Velikonocích výrazně zastoupeny.

Dálnice D1 a D2 v Brně se začnou opravovat

Dálnice D1 a D2 v Brně se začnou opravovat

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Další z rubriky

V Brně budou zkoumat odpad. Chtějí zjistit, jak lidé plýtvají jídlem

V Němčovicích na Rokycansku si pořídili vlastní popelářské auto, tento týden

Plesnivý chleba, zkažené mléko, ale i nedojezený oběd končí kolikrát v popelnici na komunální odpad. Na plýtvání...

Po zásahu bleskem bude výjimečná lávka na vranovskou pláž znovu průchozí

Vodní nádrž Vranov

Po ukončení téměř tříleté opravy hráze Vranovské přehrady letos na jaře se blíží i znovuotevření lávky spojující hráz s...

Za střelbu před školou padla podmínka, postřelení rodiče vyřeší další soud

Zdeněk Polák odešel od soudu s podmíněným trestem.

V případu loňské střelby u základní školy v brněnských Žabovřeskách padl první rozsudek. Do potyčky se dostali trenér...

Najdete na iDNES.cz