Ve vězení zpřísnili dohled nad Dahlgrenem. Bojí se, že si sáhne na život

  9:28aktualizováno  9:28
Před třemi lety Kevin Dahlgren zveřejnil na svém facebookovém profilu fotku, na které se usmíval a hrál si na kovboje. Vězení však Američana změnilo. Když jej ve čtvrtek přiváděla vězeňská ostraha k brněnskému krajském soudu kvůli rozhodnutí o prodloužení vazby, vypadal ztrhaně.

Mladík obžalovaný ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích na sobě měl kostkovanou košili, krátké kalhoty, nechal si narůst vlasy a výrazně přibral (o jeho příchodu před soud jsme psali zde).

Fotogalerie

Spíše než vězeňská strava se na Dahlgrenovi podepsal špatný psychický stav. Ostraha ve vazbě ho musí hlídat, aby si nesáhl na život.

Naznačil to obhájce obžalovaného Richard Špíšek. „Jeho stav odpovídá trestu, který mu hrozí,“ poznamenal. Na dotaz, zda se jeho klient může pokusit o sebevraždu, odpověděl jen, že se nachází v izolaci a je pod zpřísněným dohledem.

„Bezpečnostní opatření nebudeme komentovat,“ vzkázala mluvčí vazební věznice v brněnských Bohunicích Dana Krejčířová. Podle zdrojů MF DNES Dahlgren příliš nekomunikuje a nepřijímá ani korespondenci.

Sebevražda mladého Američana není podle právníka Radka Ondruše, který dříve z Nejvyššího státního zastupitelství dohlížel na dění ve věznicích, příliš pravděpodobná. „Vězni, u něhož to hrozí, můžou dát do cely kameru, nebo ho dokonce přivázat k posteli,“ podotkl Ondruš.

Kauza Dahlgren

 • 22. května 2013: V rodinném domě v Brně-Ivanovicích jsou během dne zavražděni rodiče se dvěma syny.
 • 23. května 2013: Dopoledne policie oznamuje, že z vražd podezírá tehdy dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena. V USA ho ještě ten večer zatýká FBI.
 • 29. května 2013: Americký soud prodlužuje Dahlgrenovi vazbu.
 • 1. června 2013: V Brně se lidé loučí s oběťmi.
 • 13. září 2013: Americká prokuratura souhlasí s vydáním Dahlgrena do České republiky.
 • 22. dubna 2015: Od podzimu 2013 se nekonalo žádné slyšení, až teď pokračuje soudní líčení.
 • 25. srpna 2015: Dahlgren může být vydán do České republiky, rozhodl o tom odvolací soud v USA.
 • 31. srpna 2015: Podezřelého převážejí do České republiky. Policisté si ho přebírají na letišti v Praze, poté jej přepravují vrtulníkem do Brna, kde končí ve vazební věznici v Bohunicích.
 • 5. října 2015: Městský soud v Brně poprvé rozhoduje o prodloužení vazby. Ze zákona ji musí opětovně projednat každé tři měsíce.
 • 7. dubna 2016: Státní zastupitelství podává obžalobu na Dahlgrena. Viní ho ze čtyřnásobné vraždy. Uzavření spisu oddálilo vypracování posudku psychického stavu obžalovaného. Kauzu dostal na starost soudce Michal Zámečník, žalobu povede státní zástupkyně Ludmila Doležalová.
 • 5. května 2016: Krajský soud v Brně Dahlgrenovi opět prodlužuje vazbu.
 • 31. května 2016: U Krajského soudu v Brně začne hlavní proces s Dahlgrenem. Potrvá minimálně tři dny.

Připustil také, že Dahlgren mohl přibrat ze stravy. „Když jsem věznice dozoroval, trestanci měli jídlo pětkrát denně, a to velké porce. Čtyřikrát týdně teplou večeři, dostávají i tropické ovoce. Třeba na Mírově dokonce vyhazovali jídlo z okna,“ poznamenal Ondruš.

Zájem o soud je velký, míst v síni naopak málo

Dahlgrenovi za čtyřnásobnou vraždu, od které 22. května uplynou tři roky, hrozí doživotí. Krajský soud ve čtvrtek rozhodl o prodloužení vazby, stále totiž přetrvává nebezpečí, že by mladík utekl. Diskusi o podmínečném propuštění na kauci, kterou navrhovala obhajoba, proto soud ani nepřipustil.

Dahlgrena u soudu přísně střežila vězeňská ostraha, někteří její členové měli černé uniformy, kukly a v ruce drželi samopal. Obžalovaného vezli v dodávce s černými skly. Jednání se odehrálo za zavřenými dveřmi. „Obžalobu nijak nekomentoval. Vyjádřil se pouze k otázkám ohledně vazby,“ přiblížila krajská státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Proces s Dahlgrenem začíná 31. května v jednací síni na nádvoří s kapacitou 25 až 30 míst. Projednávání je veřejné, přihlížet tak může kdokoliv.

„Neplánujeme vydávání akreditací či vstupenek. Prostě, kdo dřív přijde, ten si sedne. Stát se při jednání nemůže. Očekáváme velký zájem nejen ze strany médií, ale také studentů právnických fakult,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Soud přitom disponuje také větší místností, tu si ale na stejný den zamluvil soudce Aleš Novotný. Pokračovat tam bude líčení v kauze obřího daňového podvodu v čele s Čechoíráncem Shahramem Abdullahem Zadehem. „Máme rezervační systém, přes který si soudci místnosti zamlouvají. Pan Novotný si největší jednací síň zarezervoval už v lednu,“ vysvětlila Tesařová.

Žalobkyně už řešila loupež století i vraždu matky

Proti obhájci Špíškovi, který byl Dahlgrenovi přidělen soudem, se postaví zkušená státní zástupkyně Doležalová. Za sebou má několik sledovaných kauz. Aktuálně řeší třeba „loupež století“ ve Slavkově u Brna, kde jsou obžalovaní bývalí policisté. Podle spisu jeden z nich zavraždil komplice. Navíc tehdy zmizelo 77 milionů korun.

Doležalová žádala trest pro Ondřeje Šmedka ze Znojma, jenž byl zatím nepravomocně odsouzen za ubodání milenky. Dostal 23 let vězení. Za mříže dostala také Jana Peprnu, který před pěti lety ubil v Blansku v opilecké rvačce svoji pětapadesátiletou matku.

„Vedoucí odborů rozdělují případy mezi státní zástupce podle specializace a zatížení. Paní Doležalová také patří mezi vedoucí, jako ostatní na takovém postu má možnost si konkrétní kauzu sama převzít,“ řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

U soudů přidělování jednotlivých případů funguje jiným způsobem. Soudci je dostávají podle toho, kdo je na řadě. Čtyřnásobnou vraždu v Brně-Ivanovicích tak dostal na starost Michal Zámečník.

Před čtyřmi lety například rozhodoval o vině bývalé starostky Brna-střed Dagmar Hrubé, která podepsala za radnici smlouvu k výstavbě polyfunkčního domu Wilson na náměstí Míru v prostoru bývalého armádního areálu.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

Adecco spol. s r.o.
DISPONENT/KA LOGISTIKY A DOPRAVY s AJ / NJ

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz