Cyklisty přivedou do centra Brna červené pruhy na silnici

  17:19aktualizováno  17:19
Jezdit na kole do školy nebo do práce bude pro Brňany jednodušší. Na většině silnic v krajském městě se totiž začnou malovat cyklopruhy. Na jiných místech jižní Moravy zase vznikly nové cyklotrasy.

Vizualizace Kounicovy ulice s pruhy cyklostezky | foto: ADOS

Brno chce cykllisty zařadit do městského provozu pomocí cyklopruhů. "Ty by měly spojit okrajové městské části s centrem, aby se vytvořila jednotná síť," uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Přesný plán, jak budou cyklopruhy vznikat, tedy generel cyklodopravy, už schválili brněnští radní. A v Brně se osvědčil i první zkušební cyklopruh, který propojuje Nový Lískovec s centrem města. Ten vznikl letos.

Červených pruhů se symbolem kola však bude mnohem více. "Díky generelu víme, kde by měly pruhy být. A na vozovku je budeme umísťovat například při opravě silnic," uvedl vedoucí odboru dopravy magistrátu Vladimír Bielko.

Novým cyklopruhem tak bude brzy označena i silnice na Hlinkách, která se nyní opravuje. S pruhy se počítá i na Kounicově či Libušině třídě. "Neznamená to ale, že město přestane stavět cyklostezky," sdělil Ander. Prioritou totiž zůstává spojení mezi Brnem a Vídní.

Na cyklopruzích jezdí i ve Vyškově

Brno však není jediným městem v kraji, kde mají silnice označené cyklopruhy. "U nás vznikly například při rekonstrukci Smetanova nábřeží, Letní ulice i podchodu, kterým dříve kola jezdit nesměla," uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Podle ní budou pruhy ve městě vznikat dál. "Kde to bude možné a potřebné, tak budou cyklopruhy vznikat i při úpravách dalších komunikací," dodala Bednářová.

Navíc Vyškov začne ještě letos stavět cyklostezku v Brněnské ulici, která umožní kolařům dostat se bezpečně z jižní části města až do jeho centra. "Začne u benzinové pumpy na okraji města a skončí ve Hřbitovní ulici," popsala Bednářová. Nová stezka bude dlouhá necelé dva kilometry a na její realizaci se podílí Evropská unie.

Jezdit na kole je jednodušší i ve Znojmě, kde byla v září dokončena nová cyklostezka. "Dokončila se stezka podél ulice Dr. Milady Horákové, která navazuje na stezku na Vídeňské," sdělila mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Nové cesty pro cyklisty by ve Znojmě měly vznikat dál. "Připravena pro realizaci je stezka pro chodce, cyklisty a bruslaře z ulice Na Hrázi do Dobšic," prozradila mluvčí. Uvažuje se i o trase z Městského parku na ulici Vídeňskou.

Ideál je 300 kilometrů. Brno má 25

Na zavádění cyklistických opatření v Brně bude dohlížet odborník na cyklodopravu Adolf Jebavý. Právě on byl totiž zvolen brněnským koordinátorem generelu cyklodopravy. "Do většiny částí Brna je možné dojet na kole stejně rychle jako autem," podotýká Jebavý.

Jak je na tom Brno s cyklotrasami?
S délkou cyklostezek je to v Brně velmi slabé jak v porovnání s celou republikou, tak se zahraničím. V Brně totiž existuje jen okolo pětadvaceti kilometrů stezek. To je málo, aby ucelená cyklosíť mohla fungovat.

Kolik kilometrů by bylo zapotřebí?
Ideálních by bylo tak tři sta kilometrů. Když jsme před osmnácti lety začínali, domnívali jsme se, že je reálné tuto síť vybudovat do roku 2010, a nyní máme pětadvacet kilometrů. Kdyby výstavba cyklostezek pokračovala stejným tempem, kvalitní síť cyklostezek by vznikla tak v roce 2150.

To je tedy důvod, proč se začalo uvažovat o cyklopruzích?
Ano, ale je to jeden z důvodů. V době, kdy začaly vznikat cyklostezky, bylo cílem dostat kolisty mimo silnici. Dnes ale většina zemí přichází na to, že autům nelze uhýbat a musí se cyklisté znovu vrátit na silnici. Vznik cyklopruhů je tedy celosvětový trend a i vedení Brna a úředníci jsou tomuto kroku více nakloněni než v minulosti.

Co je podle vás výhodou cyklopruhů?
Díky nim se na kole pohybujete přímo na silnici ve městě. Navíc jsou cyklopruhy o poznání levnější. U cyklostezek totiž bývá problém s výkupem pozemků, přes který vedou, to u pruhů odpadá.

Kde se mohou cyklopruhy nalajnovat?
Platí pro ně přesná pravidla. Na silnici musí zůstat dostatečný prostor pro auta a navíc musí mít i cyklopruh svoji šířku. Na silnici se prostě musí vytvořit podmínky, aby bylo bezpečno jak pro cyklisty, tak pro motoristy. A hlavně si na cyklisty musí řidiči zvyknout. (bar)

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Mám minutu, abych lidi vyhecovala ke cvičení, říká animátorka z akvaparku

Práci animátora objevila Lucie Navrátilová před pěti lety v Tunisku a hned ji...

Lucie Navrátilová před pár lety odjela na dovolenou do Tuniska, kde ji natolik upoutaly hotelové animátorky, že další...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz