Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Příliš rychlí cyklisté masakrují hady a ještěrky, často i mimo cesty

Desítky hadů a jiných zvířat, která přejeli cyklisté, nacházejí na cestách správci Národního parku Podyjí. Apelují proto, aby lidé na kole po celém národním parku jezdili pouze po vyznačených cyklostezkách a i na nich byli maximálně ohleduplní ke svému okolí.
Nejkritičtější měsíce jsou pro hady v Národním parku Podyjí květen a září....

Nejkritičtější měsíce jsou pro hady v Národním parku Podyjí květen a září. Nebezpečné jsou pro ně ale i prázdniny, kdy se tu pohybuje hodně cyklistů. | foto: Michal Schneider

„Už jste někdy v národním parku viděli přejetého hada nebo jiné zvíře, které nestačilo utéct před kolem? My bohužel ano. Už desítky,“ posteskli si správci Národního parku Podyjí na svém oficiálním facebookovém profilu.

A dodávají, že cyklistů, kteří nerespektují žádná pravidla a ani bezpečí svoje či ostatních návštěvníků a obyvatel Podyjí, přibylo nad únosnou mez.

Jde ostatně o skutečnost, které si všimla i Veronika Králová, která provozuje stránku Doma v Podyjí. Například upozorňuje, že „hadí“ značky na území parku neznačí „Pozor, tady vám může ublížit had“, ale naopak „Pozor, tady můžete ublížit hadovi nebo jinému tvorovi“.

„Na kopci nad Šobesem jsou mnozí cyklisté zvyklí pustit brzdy a cestou dolů trhat rychlostní rekordy. Bohužel tím ohrožují nejen ostatní turisty, ale i ty, kteří jsou tu doma. Třeba užovky stromové,“ popisuje.

Oběťmi jsou hadi, ještěrky i brouci

Podle zoologa národního parku Zdeňka Mačáta se úmrtnost na cestách týká v podstatě všech po zemi se pohybujících živočichů od už zmiňovaných užovek stromových po drobné bezobratlé.

„Samozřejmě, že čím je zvíře větší, tím je jeho nález snazší a jeho kadáver (zdechlina – pozn. red.) trvalejší, nicméně úmrtnost na komunikacích v národním parku se týká i brouků, pavouků a mnoha dalších skupin. Z plazů jsou nejvíce ohrožené druhy, které se v Podyjí vyskytují častěji, tedy slepýš křehký, užovka stromová a ještěrka zelená,“ jmenuje.

Konkrétně u hadů je riziko přejetí závislé na několika faktorech. Úmrtnost roste při jejich sezonní aktivitě – v květnu při počátku rozmnožování a v září při hledání úkrytů pro zimování a aktivitě ročních mláďat. Stejný trend ale správci pozorují i v době zvýšené návštěvnosti parku – tedy od července do září.

Podyjští odborníci populaci užovky stromové pozorovali při záchranném programu tohoto druhu. Při něm sledovali i oblíbené cesty, které nejsou vymezeny pro pohyb cyklistů. Třeba cestu přes Lipinskou lávku nebo cestu přes Papírnu. „Zde víme, že mortalita plazů je vysoká právě kvůli pohybu cyklistů mimo značenou cestu,“ vysvětluje Mačát.

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Byť mohou správci parku rozdávat pokuty, což jim umožňuje zákon o ochraně přírody a přestupkový zákon, upřednostňují osvětu mezi cyklisty.

Během pravidelných kontrol na cyklostezkách je trpělivě přesvědčují, aby snížili rychlosti v rizikových úsecích a sledovali značení, které doplňují zmíněné upozorňující značky. Pokud přistihnou neukázněné cyklisty mimo trasy jim vyhrazené, pokutě se nevyhnou.

Cyklistů je skutečně čím dál víc

Nabízejí se i technická opatření, která by riziko smrti zvířat mohla snížit, ale ve většině případů park naráží na samotnou bezpečnost cyklistů na prudkých svazích a statut národního parku jako přirozeného chráněného území.

I podle názoru zoologa Mačáta je problém více než v neohleduplnosti v samotném nárůstu návštěvníků národního parku, zvláště těch na kole.

„S dostupností elektrokol se do parku dostávají méně zdatní cyklisté, pro které by byl pohyb v kopcovitém terénu velmi náročný a dříve si vybírali rovinatější oblasti, dnes díky pomoci elektrokola tyto limity překonávají a tím roste i počet návštěvníků,“ myslí si.

Toho si všímá i znojemský amatérský cyklista Jiří Dočekal. „Nárůst cyklistů v Podyjí je obrovský. Mnohdy je to o strach, řítí se šílenou rychlostí, oči vyvalené, často i sluchátka v uších. Doby, kdy se dalo na kole kochat a poslouchat zpěv ptáků, jsou pryč. Teď jen člověk hledí, aby nepřišel k úrazu,“ podotýká.

  • Nejčtenější

Dotovaná svíčková za 70 či 104 korun. Ceny jako v restauraci, zoufají studenti

Premium K mnoha výhodám studentského života tradičně patřilo i levné stravování. Dotované ceny v univerzitních menzách mohli...

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská firma zavádí čtyřdenní pracovní týden, odpočinek má zvýšit efektivitu

Jen čtyři dny v týdnu nově pracují lidé v brněnské technologické firmě Phonexia. Její vedení věří, že zkrácený režim...

Zloděj ukradl zlaté slitky za miliony. Udělal ale chybu, podíval se do kamery

Policie pátrá po zloději, který si před více než týdnem odnesl ze sídla jedné z firem na Brněnsku zlaté slitky za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá šedesátnice v podprsence obtěžovala hosty luxusní brněnské restaurace

Nežádoucího zpestření se ve čtvrtek večer dočkali hosté jedné luxusní brněnské restaurace v centru města. Opilá žena se...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Myslel jsem, že je to nemožné, popisuje písničkář hrající na cello

Vystudoval hru na violoncello. Dnes je z Pavla Čadka úspěšný písničkář, který se na tento klasický nástroj doprovází....

Údajné obtěžování na univerzitě v Brně šetří policie, jeden učitel odchází

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů...

Policie hledá muže kvůli násilné smrti v Hustopečích, může být ozbrojený

Mrtvého muže našli policisté ve středu odpoledne v bytě v Hustopečích na Břeclavsku. Soudní pitva potvrdila podezření...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...