Policisté cvičili zásah u porodu, záchranáři opatření proti střelci

  10:39aktualizováno  10:39
Teplota venku se pohybovala kolem nuly a sníh všem praskal pod nohama. V těchto podmínkách si desítky policistů a záchranářů ve vojenském areálu u Vyškova vyzkoušely zásahy v extrémních situacích.

Jihomoravští záchranáři a policisté nacvičovali ve vojenském areálu Březina zásahy v extrémních situacích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve výcviku Extrém 2019 se ve středu dvanáct posádek záchranářů a dvanáct hlídek policie prostřídalo na šesti stanovištích.

„Jednotlivé posádky netušily, co je na stanovištích čeká, dostaly stejně jako v reálné situaci jenom informace o výjezdu. Jak záchranáře, tak policii vystavujeme na stanovištích situacím, které pro ně nejsou úplně běžné. Často se totiž děje, že při zásahu záchranka přichází první na místo, kde by ideálně měla být dřív policie, nebo naopak. Jednotky si situace zkouší, aby v nich dokázaly rychle reagovat a správně postupovat,“ vysvětlila ředitelka jihomoravské záchranky, lékařka Hana Albrechtová.

V hlídací věži ve vojenském areálu Březina například vybouchla maketa varny pervitinu. Z oken se chrlil hustý dýmový kouř a už zdálky byly slyšet výkřiky.

„Bouchá to tady, kamarád letěl přes celou místnost a zřejmě přišel o ruku!“ křičel z výškové budovy figurant s pronikavým hlasem, když do ní nabíhala dvojice policistů.

Všechny nacvičované situace už se v reálu staly

Jenom pár kilometrů odsud se trojice záchranářů snažila oživit malé dítě, které padlo do několik metrů hluboké studny. Agresivní otec jim přitom hrozil útokem.

Fotogalerie

„Já si syna zachráním sám, nechte ho, nebo na vás použiji mačetu!“ křičel na záchranáře figurant, který jim tím práci ještě více komplikoval.

Všechny situace, se kterými se záchranáři a policisté na cvičení potýkali, byly reálné a už se někdy staly. Sami se častokrát dostávají do ohrožení života nebo do psychicky náročných momentů a musí umět v takových situacích postupovat.

Ve středu se proto například záchranáři museli vypořádat se střelcem, který držel rukojmí, a policisté s náhlým porodem dvojčat v autě.

„Pro to, aby dokázali v reálných situacích zareagovat co nejlépe, si sahají na dno svých sil. Jde nám o to, aby se záchranáři i policisté dokázali zorientovat a poradit si i v extrémních situacích, tedy ve chvílích, kdy by potřebovali posádku jiné složky, ale ta tam ještě není,“ řekla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Každý tým si prošel všemi úkoly, přičemž jednotky se navzájem neznaly ani nebyly dopředu seznámeny se scénářem jednotlivých stanovišť.

V budoucnu se zapojí i hasiči

Jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil chválí jak spolupráci policie se záchrankou, tak i smysl projektu.

„Jednotky musí na šesti místech řešit náhlé nebo často nebezpečné situace, přesně jako v reálném životě. Chceme jednak prohloubit spolupráci policie se záchranáři, ale také zefektivnit jejich činnost. Na každém stanovišti je několik lidí, kteří situaci sledují a poté ji zpětně vyhodnotí,“ líčil Tržil.

Podle hlavního organizátora akce Jána Čiernika ze záchranné služby budou z projektu i podnětné výstupy, použitelné do budoucna.

„Pro nás jsou zajímavé některé reakce, které bychom od posádky nečekali. Otvírají se nám další cesty, kam směřovat nácvik, vývoj vybavení, co lidem chybí a na čem je potřeba zapracovat,“ řekl Čiernik, který je v jihomoravské záchrance pověřeným náměstkem pro zdravotní péči. Do podobných cvičení by se v budoucnu měli zapojit i hasiči.

Autor:

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Eratova bezohlednost. Lídrovi Komety hrozí stopka až na 10 zápasů

Martin Erat diskutuje s rozhodčím

Nebyl to hezký pohled. Brněnský hokejista Martin Erat si vyhlédl oběť a pak ji bezohledným způsobem sestřelil. Ošklivý...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

VIDEO: Na brněnském Titanicu kreslili nahou modelku stejně jako ve filmu

Rekonstrukce slavné scény z filmu Titanik

Na pohovce nahá Kate Winsletová, na křesle před ní Leonardo DiCaprio s uhlem a papírem. Jednu z nejslavnějších scén...

Najdete na iDNES.cz