Policisté cvičili zásah u porodu, záchranáři opatření proti střelci

  10:39aktualizováno  10:39
Teplota venku se pohybovala kolem nuly a sníh všem praskal pod nohama. V těchto podmínkách si desítky policistů a záchranářů ve vojenském areálu u Vyškova vyzkoušely zásahy v extrémních situacích.

Jihomoravští záchranáři a policisté nacvičovali ve vojenském areálu Březina zásahy v extrémních situacích. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve výcviku Extrém 2019 se ve středu dvanáct posádek záchranářů a dvanáct hlídek policie prostřídalo na šesti stanovištích.

„Jednotlivé posádky netušily, co je na stanovištích čeká, dostaly stejně jako v reálné situaci jenom informace o výjezdu. Jak záchranáře, tak policii vystavujeme na stanovištích situacím, které pro ně nejsou úplně běžné. Často se totiž děje, že při zásahu záchranka přichází první na místo, kde by ideálně měla být dřív policie, nebo naopak. Jednotky si situace zkouší, aby v nich dokázaly rychle reagovat a správně postupovat,“ vysvětlila ředitelka jihomoravské záchranky, lékařka Hana Albrechtová.

V hlídací věži ve vojenském areálu Březina například vybouchla maketa varny pervitinu. Z oken se chrlil hustý dýmový kouř a už zdálky byly slyšet výkřiky.

„Bouchá to tady, kamarád letěl přes celou místnost a zřejmě přišel o ruku!“ křičel z výškové budovy figurant s pronikavým hlasem, když do ní nabíhala dvojice policistů.

Všechny nacvičované situace už se v reálu staly

Jenom pár kilometrů odsud se trojice záchranářů snažila oživit malé dítě, které padlo do několik metrů hluboké studny. Agresivní otec jim přitom hrozil útokem.

Fotogalerie

„Já si syna zachráním sám, nechte ho, nebo na vás použiji mačetu!“ křičel na záchranáře figurant, který jim tím práci ještě více komplikoval.

Všechny situace, se kterými se záchranáři a policisté na cvičení potýkali, byly reálné a už se někdy staly. Sami se častokrát dostávají do ohrožení života nebo do psychicky náročných momentů a musí umět v takových situacích postupovat.

Ve středu se proto například záchranáři museli vypořádat se střelcem, který držel rukojmí, a policisté s náhlým porodem dvojčat v autě.

„Pro to, aby dokázali v reálných situacích zareagovat co nejlépe, si sahají na dno svých sil. Jde nám o to, aby se záchranáři i policisté dokázali zorientovat a poradit si i v extrémních situacích, tedy ve chvílích, kdy by potřebovali posádku jiné složky, ale ta tam ještě není,“ řekla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Každý tým si prošel všemi úkoly, přičemž jednotky se navzájem neznaly ani nebyly dopředu seznámeny se scénářem jednotlivých stanovišť.

V budoucnu se zapojí i hasiči

Jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil chválí jak spolupráci policie se záchrankou, tak i smysl projektu.

„Jednotky musí na šesti místech řešit náhlé nebo často nebezpečné situace, přesně jako v reálném životě. Chceme jednak prohloubit spolupráci policie se záchranáři, ale také zefektivnit jejich činnost. Na každém stanovišti je několik lidí, kteří situaci sledují a poté ji zpětně vyhodnotí,“ líčil Tržil.

Podle hlavního organizátora akce Jána Čiernika ze záchranné služby budou z projektu i podnětné výstupy, použitelné do budoucna.

„Pro nás jsou zajímavé některé reakce, které bychom od posádky nečekali. Otvírají se nám další cesty, kam směřovat nácvik, vývoj vybavení, co lidem chybí a na čem je potřeba zapracovat,“ řekl Čiernik, který je v jihomoravské záchrance pověřeným náměstkem pro zdravotní péči. Do podobných cvičení by se v budoucnu měli zapojit i hasiči.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Ovčáci vnikli na zahradu a zabili psa, jeho majitelka se musela schovat

Dvojice německých ovčáků, kterou znojemští strážníci už dvakrát odchytili při...

Přímo na své zahradě musela žena ze Znojma přihlížet útoku dvou německých ovčáků, kteří se vrhli na jejího psa a...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Další z rubriky

V brněnské rezervaci odumřela většina stromů, postupně půjdou k zemi

V brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi...

V přírodní rezervaci Kamenný vrch na území brněnského Nového Lískovce uschlo za poslední rok až tisíc jehličnanů,...

VIDEO: Další zkáza v rybníce Nesyt. Za úhyn ryb zřejmě může virová nákaza

V rybníku Nesyt ve velkém uhynuly ryby

Jako by rybářům nestačila loňská smůla, kdy kvůli velkým vedrům uhynula takřka celá osádka největšího moravského...

Risk, nebo zisk? Na hejtmanství se přou o obchod za půl miliardy

Sídlo společnosti IBM v Technologickém parku v brněnském Králově-Poli

Neshody nejen s opozicí, ale i přímo v krajské koalici vyvolal plán jihomoravského hejtmanství na nákup akcií za půl...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz