„Fabrika v Hrušovanech se uzavírá definitivně,“ uvedl pro iDNES.cz jednatel společnosti Moravskoslezské cukrovary Adrián Šedivý. „Areál cukrovaru zatím zůstává ve správě společnosti,“ doplnil.
Společnost uvedla, že rostou výrobní náklady a konkurence kvůli snižování spotřeby cukru. Zároveň se uvolňuje dovoz z Ukrajiny i zemí skupiny Mercosur, uvedl mluvčí Agrany Markus Simak.
„Další produkce ve dvou lokalitách v Rakousku a dvou lokalitách v Česku je ekonomicky neúnosná. K tomu se přidává okolnost, že trh s cukrem nepřipouští taková výrobní množství, aby se dlouhodobý provoz lokalit, které budou ukončením výroby dotčeny, jevil střednědobě či dokonce dlouhodobě nadějným,“ uvedl Simak.
Od zrušení dvou závodů si vedení slibuje udržení konkurenceschopnosti a stabilizace společnosti. V Rakousku stejně jako v Česku zůstane jen jeden závod, a to v Tullnu.
Cukrovary drtí nízké ceny cukru kvůli Ukrajině, Hrušovany pravděpodobně končí![]() |
Pro propuštěné zaměstnance podnik připraví podpůrná opatření. Patří k nim rekvalifikace a vzdělávací programy, možnost přijmout zaměstnání v jiných lokalitách, kde skupina působí. Podnik jim poskytne poradenství v případě, že lidé budou chtít změnit profesní orientaci.
„Ztráta takového podniku bude velká a moc možností lidé k uplatnění tady či v blízkém okolí nemají. Potravinářské podniky tu už zanikly,“ řekla starostka Eliška Volná (nez.).
Počet zaměstnanců činil loni na konci února 326, což byl součet z Hrušovan i Opavy. V předchozích letech mírně klesal. Veškerý cukr a další produkty prodává podnik přes sesterskou firmu Agrana Sales&Marketing, která nese rizika kolísání cen na trhu a Moravskoslezským cukrovarům garantuje marži.
Předseda představenstva jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček uzavření provozu očekával. „Pro pěstitele to bude značný zásah. Cukrovka byla jedna z mála ekonomicky stabilních plodin a byla důležitá pro krmivovou základnu,“ uvedl.
Podniky, které chovají dobytek, dostávaly řepné řízky. Dalším snížením výměry polí s cukrovkou se ztratí rostlina vhodná při střídání osevního postupu. Podle Hlaváčka z českého zemědělství tak mizí další plodina. V minulých obdobích se výrazně snížila výměra pro pěstování brambor, pěstitelé klučí ovocné sady, méně se pěstuje zeleniny. „Čím dál víc dovážíme a ohrožujeme vlastní potravinovou bezpečnost,“ doplnil Hlaváček.
Cena cukru je podle výrobců velmi nízká
Spotřebitelské ceny cukru prošly v posledních třech letech zajímavým vývojem. Před válkou na Ukrajině stál kilogram mezi 15 a 16 korunami, na konci roku 2022 však vyskočil i na více než 32 Kč. Následně loni cena krystalu opět klesla a nyní v lednu stál kilogram na pultech znovu kolem 16 korun.
„Aktuální cena, za kterou lidé cukr nakoupí, cukrovarům zdaleka nepokryje náklady. V posledních letech podnikům rostly všechny náklady a zejména platby za energie, na něž je výroba cukru velmi náročná. Je nutné také připomenout, že cukrovary jako jediný obor z potravinářství platí emisní povolenky,“ řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Hořký byznys s cukrem. Stojí jako v roce 1990, výrobci prodělávají![]() |
Navíc do podzimu 2017 byl trh s cukrem v EU silně regulovaný a každý cukrovar měl kvóty, které byly uvolněny po tomto datu. Po roce 2016 se hrušovanský podnik potýkal s poklesem tržeb i zisku. Růst tržeb nastartoval až v hospodářském roce 2022/23. V dalším roce dosáhly Moravskoslezské cukrovary tržeb téměř 2,5 miliardy korun, zisk činil 128 milionů.
Ve výroční zprávě za tento hospodářský rok podnik informoval o tom, že kvůli snižování výrobních nákladů bude výrobu modernizovat a ze spalování uhlí přejde na spalování plynu.
V Hrušovanech se cukr vyráběl zřejmě od roku 1851, v současném závodě od roku 1970. Součástí koncernu Agrana se stal podnik v roce 1992. Koncern byl založen v roce 1988, má přibližně 9000 zaměstnanců a dosahuje v 53 výrobních místech po celém světe ročního obratu zhruba 3,8 miliardy eur (cca 950 mld Kč).
Známé firmy propouští napříč Českem
Propouštění se týká v Česku i dalších různě velkých firem. V Rožnově pod Radhoštěm propustí výrobce čipů onsemi 170 lidí. Kolem stovky míst se v různých závodech chystá zrušit francouzský výrobce automobilových součástek Valeo.
Letos už ohlásila rozsáhlejší propouštění neratovická Spolana. Odejde zhruba 500 lidí, ve firmě jich zůstane kolem 150. Úplně skončí závod společnosti Dr. Oetker v Kladně, kde letos propustí 114 ze 188 zaměstnanců.
V Praze skončí výrobce pneumatik Mitas, dotkne se to zhruba 270 lidí. Do konce roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis. V Brně letos ukončí výrobu slévárna Heunisch, pracuje pro ní zhruba 200 lidí.