V brněnské zoo absolvovala 31. července první veterinární prohlídku čtyřčata rysa kanadského, která se narodila v květnu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská zoo má rysí čtyřčata, poprvé si je prohlédli veterináři

  • 2
V polovině května se v brněnské zoologické zahradě stala ojedinělá věc, narodila se tam totiž rysí čtyřčata. Ve čtvrtek se dočkala své první veterinární prohlídky, při které byla i označkována.

O ojedinělý případ se jedná proto, že většinou se rodí mláďata dvě nebo tři. "Pokud zvířatům nic nechybí a jsou spokojená, může se stát, že porodí více mláďat protože ví, že nezahynou. Loni jsme se u nás narodili rysi tři, letos čtyři. Doufám, že to příští rok nebude pět. V chudších oblastech se většinou rodí jedno nebo dvě, aby je samice byla schopná uživit," vysvětloval ředitel zoo Martin Hovorka.

Rysí čtyřčata v Brně

Před první veterinární prohlídkou mladých rysů je chovatelé před ranním krmením oddělili od rodičů. "Rysata dostala čip, vakcínu proti virovým onemocněním a pastu proti vnitřním parazitům," objasnil všechny úkony veterinář Stanislav Mazánek. Za dva týdny budou mláďata přeočkována.

Fakt, že se jedná o čtyřčata, nebyl přitom hned jasný, protože výběh rysů kanadských je velký a samice si svá mláďata v prvních týdnech velmi chrání.

Pokud budou mít návštěvníci trochu štěstí, mohou vidět celou rysí rodinu ve výběhu pohromadě.

Trojčata, dvě samice a samec, která se narodila minulý rok, byla v lednu převezena do ukrajinské zoo Limpopo.

Dalším přírůstkem je zebří sameček Ben

Rysí čtyřka nejsou jediná mláďata, která jsou v současné době v brněnské zoo k vidění. V neděli se narodil sameček zebry Chapmannovy Ben. Je už šestou zebrou svého druhu v zoo a už pár dní po narození je ozdobou výběhu na Safari.

Prohlídnou si ho i děti, které jsou v zoo na příměstském táboře. O osm týdenních turnusů byl mezi rodiči a dětmi obrovský zájem, celkových 200 míst bylo zarezervováno během prvních tří minut.

"Větší množství nám nedovolí hygiena, chtěli bychom počty ještě zvýšit, protože každý rok nám chodí hodně stížností od rodičů, že je prakticky nemožné dítě na tábor dostat. Zájem je opravdu obrovský," doplnil ředitel zoologické zahrady Martin Hovorka.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.